X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Luka VAT w Polsce znacznie zmalała. Znamy nowe dane Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 16:09
Państwa członkowskie UE straciły około 140 mld euro dochodów z podatku VAT w 2018 r. - wynika z najnowszego raportu opublikowanego w czwartek przez Komisję Europejską. Luka VAT w Polsce zmalała o ponad 4 p.p. i wynosiła około 4,4 mld euro.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Ogólna luka w podatku VAT, czyli różnica między oczekiwanymi dochodami państw członkowskich z tego tytułu a faktycznie uzyskanymi wpływami, choć nadal jest bardzo wysoka, nieznacznie się zmniejszyła w ostatnich latach.

Wstępne dane dotyczące 2020 r. przewidują jednak odwrócenie tego trendu, z potencjalną stratą VAT w wysokości 164 mld euro. Taka luka ma być efektem wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę.

autobus shu1200.jpg
Zerowy VAT na bilety komunikacyjne. Resort finansów pracuje nad propozycją

Luka VAT w UE zmalała, ale mniej niż rok wcześniej

Raport KE pokazuje, że w ujęciu nominalnym ogólna luka w podatku VAT w UE zmalała w 2018 r. - o prawie 1 mld euro do 140,04 mld euro. Rok wcześniej spadek ten był jednak większy, bo wynosił 2,9 mld euro w 2017 r.

Posłuchaj
00:51 10622467_1.mp3 Raport KE: Polska z trzecim wynikiem, jeśli chodzi o zmniejszenie luki VAT (IAR)

- Dzisiejsze dane pokazują, że wysiłki na rzecz wyeliminowania możliwości oszustw związanych z VAT i uchylania się od płacenia podatku VAT postępują stopniowo. Potrzeba jednak znacznie więcej pracy - przyznał unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.

Czytaj również:

KE zwróciła uwagę, że znaczna luka VAT za 2018 r., w połączeniu z prognozami na 2020 r., po raz kolejny wskazuje na potrzebę kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących VAT, tak by położyć kres oszustwom związanym z tym podatkiem i zacieśnić współpracę między państwami członkowskimi.

- Pandemia koronawirusa drastycznie zmieniła perspektywy gospodarcze UE i może zadać poważny cios wpływom z podatku VAT. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, krajów UE po prostu nie stać na takie straty. Dlatego musimy zrobić więcej, aby zintensyfikować walkę z oszustwami związanymi z VAT - przekonywał Gentiloni.

Najgorzej w Rumunii, najlepiej m.in. w Polsce

Podobnie jak w 2017 r., również w 2018 r. Rumunia odnotowała największą w UE lukę w podatku VAT, wynoszącą 33,8 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Grecja (30,1 proc.) i Litwa (25,9 proc.). Najmniejsze różnice w oczekiwanych i realnych poborach były w Szwecji (0,7 proc.), Chorwacji (3,5 proc.) i Finlandii (3,6 proc.).

podatki1200.jpg
Rząd: powrót do stawek VAT 22 proc. i 7 proc., który miał nastąpić w 2021 r. odroczony

W Polsce luka VAT wynosiła 9,9 proc. (4,45 mld euro). Połowa państw członkowskich UE odnotowała lukę powyżej mediany, która wynosi 9,2 proc.

Polska należy do grupy trzech krajów, w których sytuacja najbardziej się poprawiła. Ogółem między 2017 a 2018 r. luka VAT zmniejszyła się w 21 krajach unijnych, ale najbardziej na Węgrzech (o 5,1 p.p.), na Łotwie (4,4 p.p.) oraz właśnie w Polsce (4,3 p.p.).

W badaniu KE zastosowano metodologię wykorzystującą dane z rachunków narodowych, aby oszacować skalę problemu. Luka VAT ma znaczenie zarówno dla UE, jak i dla państw członkowskich, ponieważ podatek ten stanowi wkład zarówno do budżetu unijnego, jak i budżetów krajowych.

jmo

Czytaj także

Zarzuty dla twórców karuzeli VAT. Wyłudzili prawie milion złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 07:13
Postawiono zarzuty dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o osoby zatrzymane pod koniec czerwca na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu przez funkcjonariuszy policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażka Komisji Europejskiej w sporze z Apple. Chodzi o 13 mld euro podatku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 20:21
Porażka Komisji Europejskiej w sporze podatkowym z firmą Apple. Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu unieważnił decyzję Brukseli nakazującą amerykańskiemu koncernowi zwrot 13 miliardów euro do budżetu Irlandii.
rozwiń zwiń