X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Błaszczak: żołnierze Wojska Polskiego nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 14:42
Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego i eksperci nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak na prezentacji odszyfrowanej korespondencji powstańca warszawskiego, poety Józefa Szczepańskiego "Ziutka".
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Rafał Guz

W czwartek z udziałem ministra obrony narodowej w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego odbyła się prezentacja nieznanej dotąd zaszyfrowanej korespondencji powstańca warszawskiego, poety Józefa Szczepańskiego "Ziutka" i Haliny Kolbińskiej. Korespondencja została odszyfrowana przez wojskowych kryptologów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

ziutek 1200.jpg
Historia Józefa Szczepańskiego "Ziutka". "To postać piękna, ale mało znana"

Odszyfrowane nieznane wiersze

Szef MON mówił podczas uroczystości, że Szczepański, autor m.in. hymnu batalionu "Parasol", "oprócz tego, że był postacią wybitną, żołnierzem, (...) był też normalnym, zwykłym człowiekiem". Mariusz Błaszczak wyraził satysfakcję, że Wojsko Polskie mogło pomóc w odszyfrowaniu trzech wierszy Szczepańskiego, które pokazują go "w zwykłym, ludzkim świetle".

Posłuchaj
00:22 Błaszczak Ziutek IAR.mp3 Mariusz Błaszczak o rozszyfrowanych wierszach "Ziutka" Szczepańskiego (IAR)

- Bardzo się cieszę, że Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (...) udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego i eksperci nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów - powiedział szef MON.

Jak zaznaczył, zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej sto lat temu było możliwe dzięki "wybitnym polskim kryptologom, pułkownikowi Janowi Kowalewskiemu i jego zespołowi, którzy rozszyfrowali przesyłane zakodowane informacje sowieckiej Rosji".

Czytaj również:

- Później, przed wybuchem drugiej wojny światowej i w jej trakcie, wybitni polscy matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, współpracujący z Wojskiem Polskim - (Marian) Rejewski, (Jerzy) Różycki i (Henryk) Zygalski - złamali kody Enigmy. Obecni żołnierze obrony cyberprzestrzeni nawiązują do tych chlubnych tradycji - powiedział Mariusz Błaszczak.

Twórczość "Ziutka"

Mural_Powstanie_Warszawskie_ul._Wolska_w_Warszawie_(1).jpg
Zapomniany poeta

Wszyscy znają piosenki powstańcze, takie jak "Chłopcy silni jak stal", "Pałacyk Michla", czy wiersz "Dziś idę walczyć - Mamo!", ale niewielu ma świadomość, że ich autorem był jeden człowiek - Józef Szczepański "Ziutek". Jego wiersze przekazywane były podczas powstania ustnie i dlatego do dziś dnia można spotkać się z różnymi ich wersjami. "Ziutek" podczas okupacji był harcerzem i żołnierzem 1. plutonu 1. kompanii oddziału "Parasol".

Wiersze "Ziutka" z czasów Powstania Warszawskiego to swoista kronika walk "Parasola". 5 sierpnia, jeszcze na Woli, podczas walk o cmentarz ewangelicki, powstał tekst piosenki "Pałacyk Michla", na Starym Mieście napisał "Chłopców silnych jak stal". W sierpniu, kiedy podczas walk na Starówce "Parasol" poniósł wielkie straty, powstały wiersze: "W Parasolu jest już taka mania", "A jak będzie już po wojnie", "Ma Warszawa gdzieś pod ziemią" i "Już nie wróci twój chłopiec - dziewczyno". Wiersz "To był ostatni Twój szturm, Rafale!" powstał po tym, jak 27 sierpnia w ataku na Pałac Krasińskich zginął Stanisław Leopold ps. Rafał - dowódca kompanii w batalionie "Parasol".

"Ziutek", ranny podczas wycofywania się oddziałów, zmarł 10 września 1944 roku w szpitalu powstańczym. Spoczywa w kwaterze "Parasola" na Powązkach Wojskowych. Najprawdopodobniej ostatnim jego wierszem jest "Czekamy ciebie Czerwona Zarazo", obrazujący nastroje panujące w ogarniętej powstaniem Warszawie, gdy na drugim brzegu Wisły stała bezczynnie Armia Czerwona.

jmo

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: nawet 100 tys. żołnierzy USA może być dowodzonych z Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 21:35
65 proc. wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej jest kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego - zapewnił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz liczniejsze, wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt - stwierdził. Minister wyjaśnił także, jak ogromne znaczenie ma przeniesienie do Polski dowództwa amerykańskiego V Korpusu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 9 września 1944. "Wytrzymałość żołnierzy u kresu możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 06:00
Czterdziesty dzień powstania, sobota. O godz. 9 rano zamilkły strzał. Na dwie godziny ogłoszono zawieszenie broni. W tym czasie na wezwanie Czerwonego Krzyża stolicę opuszczają cywile - w ciągu dwóch dni blisko 8 tysięcy osób.
rozwiń zwiń