X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nieprawidłowości w schronisku dla zwierząt pod Giżyckiem. Prokuratura wszczęła śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:33
Prokuratura rejonowa w Mrągowie wszczęła śledztwo związane z sytuacja w schronisku dla bezdomnych psów w Bystrym pod Giżyckiem. Prokuratura będzie m.in. badać, czy wójt Giżycka i burmistrz tego miasta nie dopełnili obowiązków związanych z nadzorem nad schroniskiem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Zivica Kerkez/Shutterstock

O wszczęciu śledztwa dotyczącego schroniska dla zwierząt w Bystrym pod Giżyckiem poinformowała w środę prokurator rejonowa z Mrągowa Bogusława Pidsudko-Kaliszuk.

- Decyzja taka zapadła 2 września, w związku z czym śledztwo jest na bardzo początkowym etapie i należy się spodziewać, że ze względu na to, jak wiele rzeczy należy zbadać i ocenić potrwa ono dłuższy czas - przyznała prokurator Pidsudko-Kaliszuk.

shutterstock_schronisko psy 1200.jpg
Schroniska dla zwierząt powoli wracają do normalności

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Bystrym pod Giżyckiem działa od bardzo wielu lat, trafiały tam psy z gminy Giżycko i miasta Giżycko. Schronisko miało z samorządami podpisane umowy na opiekę nad odłowionymi z terenu miasta i gminy psami. Powiatowy lekarz weterynarii regularnie przeprowadzał kontrole w schronisku. Pod koniec lipca poinformował giżyckie władze samorządowe, że odkrył, poza znaną i legalnie działającą częścią schroniska, ukryte boksy z psami. Wbrew obowiązkowi wynikającemu z Ustawy o ochronie zwierząt ta część schroniska nie była zgłoszona do powiatowego lekarza weterynarii.

W ukrytej części schroniska były 74 boksy dla psów. Zajęte były 43 z nich, w których trzymano 53 psy. Powiatowy lekarz weterynarii poinformował o tym także policję. Środowisko obrońców zwierząt z Mazur oburzyło się, że samorządowcy nie sprawowali należytej kontroli nad schroniskiem w Bystrym.

Zaniechanie rzetelnego sprawdzania infrastruktury?

- W ramach śledztwa będziemy badać, czy wójt gminy Giżycko i burmistrz miasta Giżycko nie dopełnili obowiązków poprzez zaniechanie rzetelnego sprawdzania infrastruktury w tym schronisku - poinformowała prokurator Pidsudko-Kaliszuk. Dodała, że śledztwo ma też zweryfikować, czy w schronisku dochodziło do znęcania się nad zwierzętami.

Samorządowcy z Giżycka - zarówno wójt jak i burmistrz - zdziwieni są wszczęciem śledztwa, które ma weryfikować ich działania. Obaj zgodnie powiedzieli, że regularnie otrzymywali raporty powiatowego lekarza weterynarii, które nie informowały o nieprawidłowościach w schronisku.

futerkowe 1200.jpg
Omijali procedury, robili sobie żarty z wielu instytucji. Liziniewicz o lobby futrzarskim

- Po odkryciu nielegalnej części schroniska jako gmina wszczęliśmy postępowanie administracyjne dotyczące cofnięcia zgody na prowadzenie schroniska oraz drugie postępowanie, które zmierzać ma do odebrania psów z tego miejsca - powiedział wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz i dodał, że oba postępowania są w toku.

Raporty, "w których nie ma nic niepokojącego"

Obaj samorządowcy wyrazili nadzieję, że śledztwo rzetelnie wyjaśni sytuację schroniska i zadeklarowali chęć współpracy z organami ścigania. - Jestem gotowy pokazać wszystkie raporty lekarza weterynarii na temat tego miejsca, w których nie ma nic niepokojącego - powiedział Jasudowicz.

Burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz powiedział, że schronisko "było w tej samej formule od ponad 20 lat, a obecny samorząd jest pierwszym, który zaplanował modernizację obiektu i zmiany w prowadzeniu. Wszystkie zatem czynności podejmowane przez miasto Giżycko w ostatnich kilku latach zmierzały do poprawy warunków. Takie postępowanie zasługuje zatem na pochwałę, a nie na karę. Wierzę więc, że tożsame zdanie będzie miała prokuratura po dogłębnym zbadaniu sprawy - podkreślił burmistrz Giżycka.

Według nieoficjalnych informacji PAP, do ukrywanej części schroniska trafiały psy odłowione na terenie innych mazurskich gmin.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szpądrowski: miarą naszego człowieczeństwa, jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:46
- Zakaz hodowli zwierząt futerkowych urósł do takiej rangi, jakbyśmy chcieli zamykać wielką gałąź polskiej gospodarki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Szpądrowski, wiceszef Forum Młodych PiS. Forum współpracowało przy projekcie nowej ustawy chroniącej zwierzęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy w stanie wypracować ponadpartyjną zgodę". Michał Moskal o projekcie ustawy o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 09:02
- Młodzieżówka zajmuje się poszerzaniem oferty programowej o rzeczy, które są zbudowane na naszym trzonie ideowym i konserwatywnych wartościach. To jest też walka na zupełnie nowych dla nas polach - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To kompleksowe spojrzenie na problem". Szef Forum Młodych PiS o ustawie dot. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:02
- To kompleksowe spojrzenie na problem i ustanowienie nowego ładu prawnego w zakresie ochrony zwierząt. To cały system ochrony zwierząt w Polsce - powiedział o projekcie ustawy dotyczącym ochrony zwierząt w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS.
rozwiń zwiń