X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Otwarcie bazy badawczo-rozwojowej PKN Orlen. Daniel Obajtek podał termin

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 23:17
- W grudniu tego roku PKN Orlen otworzy wybudowaną w ciągu półtora roku bazę badawczo-rozwojową, gdzie m.in. testowane będą rozwiązania i technologie wypracowane wspólnie ze środowiskiem naukowym - zapowiedział prezes spółki Daniel Obajtek.
- To jest jedna z najbardziej nowoczesnych baz badawczo-rozwojowych w Polsce i w tej części Europy - podkreślił prezes PKN Orlen
- To jest jedna z najbardziej nowoczesnych baz badawczo-rozwojowych w Polsce i w tej części Europy - podkreślił prezes PKN OrlenFoto: East News/Andrzej Iwańczuk
Daniel Obajtek 1200.jpg
Prezes Orlenu: budujemy najnowocześniejszą bazę badawczo-rozwojową w naszej części Europy

- Pierwsze, na co postawiłem w Orlenie - to była najszybsza inwestycja - to jest budowa bazy badawczo-rozwojowej. Ta baza powstaje w ciągu 18 miesięcy. Budowa już się kończy, w grudniu ją otwieramy - powiedział prezes, uczestniczący w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Czytaj także:

- To jest jedna z najbardziej nowoczesnych baz badawczo-rozwojowych w Polsce i w tej części Europy. Tam weźmiemy wszystkie badania z politechnik i będziemy je testować już pod kątem biznesu, pod kątem wdrażania w instalacje. Biznes musi iść z nauką, nauka jest dla biznesu - przekonywał Obajtek, oceniając, iż przemysł petrochemiczny wymaga obecnie przedsięwzięć w dziedzinie badań i rozwoju wartych setki milionów złotych.

obajtek pap 1200.jpg
Prezes PKN Orlen: oceny Moody’s i Fitch Ratings potwierdzają słuszność naszych decyzji

Połączenie wysiłków badawczych będzie również - w ocenie prezesa - walorem przygotowywanej fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos, która samodzielnie - według Obajtka - nie byłaby w stanie rozwijać się oraz inwestować w badania dotyczące technologii petrochemicznych czy wodorowych.

- Ta fuzja musi być doprowadzona do końca, tak jak doprowadziliśmy do końca wiele procesów w Orlenie (…), np. akwizycję Unipetrolu. W międzyczasie kupiliśmy grupę Energa. Teraz restrukturyzujemy - robimy połączenia komplementarne, by pozapinać pewne wartości, uzyskać z tego tytułu jak największe profity i dalej inwestować - wyliczał szef paliwowej spółki.

Jego zdaniem, w obecnych realiach makroekonomicznych, przy obciążeniu przemysłu rafineryjnego różnymi regulacjami, Lotos nie byłby w stanie samodzielnie przetrwać i rozwijać się.

"Przyszłość jest w petrochemii"

- Już wcześniej zdawano sobie sprawę, że Lotos w dłuższej perspektywie - jako grupa - nie ma możliwości rozwoju, jeżeli nie wejdzie w szerzej pojęty przemysł petrochemiczny, rafineryjny - mamy wzory takiego biznesu w całej Europie, wiemy jak te konsolidacje wyglądały - tłumaczył Obajtek, według którego możliwość szerszego zaangażowania w petrochemię, w ramach fuzji z Orlenem, to właściwy kierunek rozwoju Lotosu.

- Uważam, że to jest jedyny kierunek dla Lotosu. Lotos uzyska odpowiedniego partnera, możliwość rozwoju, możliwość wejścia w petrochemię - to jest bardzo ważne. Dziś tak naprawdę przyszłość nie jest ukryta w rafinerii - rafinerie będą kiedyś powoli wygaszane w Europie - ocenił Obajtek.

- Dziś przyszłość jest w petrochemii, w rozwoju gałęzi petrochemicznych, chemicznych. Tu upatrujemy przyszłość i tu musimy szybko się skonsolidować, połączyć, musimy wyzwolić środki poprzez procesy optymalizacji - byśmy mogli nie tylko prowadzić transformację energetyczną w kraju i inwestować, ale też byśmy mogli wewnętrznie robić transformację naszych spółek - dodał prezes PKN Orlen.

Podkreślił, że efektem połączenia Orlenu i Lotosu będzie firma o dużych możliwościach inwestycyjnych, zdolna do udziału w transformacji energetycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. - Jeżeli to (fuzję - red.) zrealizujemy, powstanie firma o przychodach 200 mld zł, która będzie miała zupełnie inne oddziaływanie - podsumował.

pb

Czytaj także

Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:32
Skuteczna transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez gazu – nie tylko ziemnego, ale także biometanu i wodoru, których znaczenie będzie rosnąć, zarówno w energetyce, jak i w ciepłownictwie i transporcie – ocenia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: UE przegrywa wyścig technologiczny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 20:06
- Jeżeli UE nie położy większego nacisku na badania, rozwój uniwersytetów, ekosystemu innowacji, to dystans między światowymi gigantami - jakimi są USA i Chiny - a Unią, będzie się powiększał - przyznaje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, będący gościem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Ekonomiczne. Paneliści: obecny kryzys to czas sprzyjający fuzjom

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 20:00
Kryzys wywołany przez COVID-19 to czas sprzyjający fuzjom i przejęciom firm - ocenili paneliści biorący udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu. We wtorek odbył się panel zatytułowany "Fuzje i przejęcia - szansa na rozwój polskich przedsiębiorstw".
rozwiń zwiń