X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Akcja ratunkowa polskich turystów w Tatrach. "Byli kompletnie nieprzygotowani"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:18
Słowaccy ratownicy górscy sprowadzili w nocy z poniedziałku na wtorek parę polskich turystów, którzy utknęli w Tatrach Wysokich przy szlaku na Polski Grzebień. Turyści byli kompletnie nieprzygotowani do wyprawy - poinformowało we wtorek TOPR.
Śmigłowiec TOPR
Śmigłowiec TOPRFoto: Milosz Maslanka/Shutterstock

Turyści w wieku 39 i 32 lat w poniedziałek w godzinach wieczornych skontaktowali się z centralą TOPR w Zakopanem z prośbą o pomoc. Jako że poszkodowani znajdowali się na terytorium Słowacji, ratownicy z TOPR poinformowali swoich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby.

Polscy turyści wyruszyli szlakiem z Łysej Polany do schroniska w Dolinie Staroleśnej tzw. Zbójnickiej Chaty. Nie mieli ze sobą latarek, a tylko jeden telefon komórkowy z wyczerpującą się baterią. Ponadto turyści nie mieli ciepłej odzieży i przecenili swoje możliwości. Kiedy opadli z sił i nie byli w stanie kontynuować wyprawy, poprosili o pomoc ratowników.

tatry shutterstock_1133582828 1200.jpg
Akcja ratownicza w Tatrach. TOPR sprowadza turystów z Rysów

Akcja ratowników

Na pomoc poszkodowanym wyruszyło czterech słowackich ratowników. Kiedy dotarli do Polaków, byli oni wychłodzeni i wycieńczeni. Ratownicy podali im rozgrzewające napoje i bezpiecznie sprowadzili do schroniska w Dolinie Wielickiej tzw. Domu Śląskiego. Dalej ratownicy przetransportowali turystów samochodem terenowym do Starego Smokowca do Domu HZS. Akcja zakończyła się o godzinie czwartej.

Również tej samej nocy ratownicy TOPR z Rysów sprowadzili dwójkę turystów, którzy nie byli w stanie kontynuować wyprawy. Akcja zakończyła się pół godziny po północy.

Czytaj także:

W poniedziałek w Tatrach panowały bardzo trudne warunki turystyczne. Od rana padał deszcz i było zimno, a niski pułap chmur ograniczał widoczność i utrudnia orientację w terenie.

Ratownicy górscy zalecają planowanie górskich wypraw na godziny wczesno-poranne, tak aby wrócić przed zmrokiem. Plan wycieczki należy dostosować do swoich umiejętności i możliwości. Konieczne jest też sprawdzanie prognoz pogody oraz odpowiednie spakowanie plecaka w którym, oprócz prowiantu, powinien znaleźć się naładowany telefon komórkowy, ciepła odzież czy termos z gorącą herbatą.

pkr

Czytaj także

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 21:06
- W rejonie Niebieskiej Turni w Tatrach mężczyzna spadł z dużej wysokości i zginął na miejscu - podał dyżurny TOPR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seria wypadków w górach. Ratownicy TOPR apelują o ostrożność i rozwagę

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 11:40
Tłumy w Tatrach i wypadki w górach. Tylko w sobotę doszło do ośmiu zdarzeń, w których do pomocy wzywane było Tarzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Były to głównie urazy kończyn oraz omdlenia.
rozwiń zwiń