X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Był świadkiem trudnej historii". Kard. Dziwisz wspomina kard. Jaworskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 13:47
"Słusznie możemy go nazwać odnowicielem życia Kościoła lwowskiego. Z ks. Karolem Wojtyłą połączyła go głęboka wiara i miłość Kościoła. Kard. Jaworski był świadkiem trudnej historii" - napisał kardynał Stanisław Dziwisz w oświadczeniu. W swoim wspomnieniu o zmarłym b. metropolicie lwowskim podkreślił jego bliską znajomość ze św. Janem Pawłem II, którego poznał w Krakowie.
Kardynał Stanisław Dziwisz
Kardynał Stanisław Dziwisz Foto: PAP/Łukasz Gągulski
marian jaworski EN 1200 .jpg
Nie żyje kard. Marian Jaworski, były metropolita lwowski, pierwszy rektor PAT

Obu młodych księży połączyło zamiłowanie do nauki, duszpasterstwo wśród młodzieży, ale przede wszystkim głęboka wiara i miłość Kościoła, a także odwaga i gotowość służenia Kościołowi w trudnych czasach.

Czytaj także:

To właśnie Jan Paweł II, w roku 1991, po zmianach geopolitycznych w Europie wschodniej mianował kardynała Jaworskiego arcybiskupem metropolitą Lwowa obrządku łacińskiego. Urząd ten pełnił aż do przejścia na emeryturę jesienią 2008 roku. W tym czasie w swoim rodzinnym mieście i w swojej archidiecezji służył Kościołowi, pomagając mu odradzać się po kilkudziesięciu latach prześladowań ze strony reżimu komunistycznego i sowieckiego.

"Wielki dług wdzięczności"

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Kościół w Polsce ma wielki dług wdzięczności wobec śp. kardynała Mariana Jaworskiego. Troszczył się on szczególnie o poziom nauczania na wydziałach teologicznych i w wyższych seminariach duchownych, a jako profesor filozofii wniósł wkład w formację intelektualną całych zastępów kandydatów do kapłaństwa.

Trzy lata temu kardynał Marian Jaworski został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich oraz pogłębiania dialogu ekumenicznego, za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii". Również Ukraina przyznała mu dwukrotnie Order księcia Jarosława Mądrego. Kardynał Marian Jaworski zmarł 5 września. Miał 94 lata.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Kondrusiewicz o konflikcie na Białorusi: podtrzymujemy ideę pokojowego rozwiązania i modlimy się o to

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 20:14
- Kościół nie nawołuje do żadnej rewolucji na Białorusi, my podtrzymujemy ideę pokojowego rozwiązania i modlimy się o to - powiedział arcybiskup archidiecezji mińsko-mohylewskiej Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Białoruskie społeczeństwo potrzebuje przemiany". Abp Kondrusiewicz z przesłaniem do wiernych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 09:05
Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, abp Tadeusz Kondrusiewicz wystosował przesłanie do wiernych. Zostało ono odczytane w Mińsku podczas wczorajszej modlitwy w intencji powrotu arcybiskupa do ojczyzny.
rozwiń zwiń