X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niemcy prowadziły przeciwko Polsce wojnę rasową". Brytyjski historyk o II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 12:05
- Dla Niemców wojna z Polską we wrześniu 1939 r. miała charakter walki rasowej, stąd było tak dużo - nieproporcjonalnie więcej niż np. we Francji - zbrodni na ludności cywilnej czy jeńcach wojennych - uważa brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Żydowskie kobiety i dzieci w getcie warszawskimzdj. archiwalne
Żydowskie kobiety i dzieci w getcie warszawskim/zdj. archiwalneFoto: East News/AKG Images
morawiecki 1200 pap.jpg
"Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców". W Wieluniu premier uczcił rocznicę wybuchu II wojny światowej

Moorhouse, który specjalizuje się w historii II wojny światowej, uczestniczył w zorganizowanej przez Ognisko Polskie w Londynie debacie poświęconej jego najnowszej książce "First to Fight: The Polish War 1939", w Polsce wydanej pod tytułem "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi".

Czytaj także:

Powiedział on, że jedną z kwestii, z którymi chciał się zmierzyć, pisząc tę książkę, był funkcjonujące w anglojęzycznej narracji na temat II wojny światowej przeświadczenie, iż Niemcy zradykalizowali się, czy stali się bardziej brutalni, pod wpływem doświadczeń wojennych, a brutalizacja postępowała w trakcie trwania wojny. Z tego przeświadczenia - mówił - ktoś może wyciągnąć wniosek, że pierwsza kampania tej wojny, kampania wrześniowa, była w pewien sposób rycerską walką.

- Nie była. Jest zupełnie jasne, że Niemcy prowadziły przeciwko Polsce wojnę rasową. To była kampania naznaczona zbrodniami na ludności cywilnej, na jeńcach wojennych. Aby to unaocznić - w kampanii we Francji w maju-czerwcu 1940 r. było nieco ponad 20 masakr ludności cywilnej i jeńców wojennych, z czego w większości przypadków ofiarami byli żołnierze wojsk kolonialnych, co podkreśla rasistowski charakter tych działań, a większość tych masakr dokonana została przez SS. W Polsce we wrześniu 1939 r. w podobnym okresie liczba masakr wynosiła ponad 600, a większość z nich została dokonana przez Wehrmacht, a nie SS, co pokazuje, że to rasistowskie myślenie było szeroko rozpowszechnione - wskazywał Moorhouse.

duda westerplatte mid-20901043 1200.jpg
Prezydent na Westerplatte: to symbol bohaterstwa polskich żołnierzy

Niemiecka polonofobia

Wyjaśniał, że historia niemieckiej polonofobii sięga głęboko do XIX w., do okresu, gdy Polska była pod zaborami. - Przez większość XIX w. niemieckie, a precyzyjniej, pruskie podejście do Polaków było podobne do brytyjskiego podejścia do Irlandczyków, tzn. Polacy postrzegani byli jako prymitywni, zacofani katolicy i niemieckim zadaniem było ich ucywilizować. Na początku XX w. to podejście zostało zastąpione bardziej nienawistnym i jak się okazało, bardziej zbrodniczym, a nazistowska propaganda w ciągu sześciu lat przed 1939 r. jeszcze to wzmocniła - mówił Moorhouse.

W efekcie, jak wyjaśniał, jeszcze przed rozpoczęciem wojny w umysłach niemieckich żołnierzy głęboko zakorzenione było podejście o ich rasowej wyższości i o tym, że naturalnym prawem Niemców jest zajmować polskie tereny. Jak przypomniał, dodatkowo w przemówieniu wygłoszonym do dowódców armii kilka dni przed inwazją na Polskę Hitler powiedział, że nikt nie pyta zwycięzców, czy mówią prawdę, co było przyzwoleniem na to, by żołnierze robili, co chcą, że interesuje go tylko wynik, a nie to, w jaki sposób zostanie on osiągnięty i większość dowódców przyjęła to jako carte blanche dla swoich żołnierzy.

"Takiego poczucia nie mieli w stosunku do Polaków"

Jako unaocznienie tego podejścia Moorhouse przywołał gen. Johannesa Blaskowitza, którego 8. Armia faktycznie zdobyła Warszawę i który sprzeciwiał się zbrodniom wojennym, pisząc nawet w tej sprawie do Hitlera, co jednak zostało zignorowane i jedynie wstrzymało jego karierę wojskową.

- Kontrast między kampaniami z 1939 r. w Polsce a 1940 r. we Francji, jest bardzo wymowny. Niemcy postrzegali francuskich czy brytyjskich żołnierzy jako ludzi, ale takiego poczucia nie mieli w stosunku do Polaków - mówił Moorhouse.

Roger Moorhouse jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na temat II wojny światowej. Oprócz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941 i "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie".

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszyscy jesteśmy żołnierzami!". Komunikat specjalny Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:50
– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – usłyszeli odbiorcy Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z jakim wrogiem Polska musiała walczyć we wrześniu 1939? Porównanie potencjałów armii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 05:40
Polska została napadnięta we wrześniu 1939 roku przez przeważające siły wrogich armii. 1 września 1939 roku granice II RP przekroczyły wojska Niemiec i Słowacji. 17 września zdradziecki cios zadał Polsce ZSRR. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent na Westerplatte: to symbol bohaterstwa polskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 06:57
- To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata - przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły - mówił prezydent Andrzej Duda na Westerplatte podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń