X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Olsztyn: dwie skargi na zachowania mobbingowe dyrektora z Urzędu Marszałkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:18
Na zachowania mobbingowe dyrektora jednego z departamentów w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie złożono dwie skargi - poinformował urząd i dodał, że postępowanie dotyczące skargi na "próbę rozchylenia dekoltu" urzędniczki będzie trwało prawdopodobnie do końca października.
Zdjęcie ilustracyjne - Olsztyn
Zdjęcie ilustracyjne - OlsztynFoto: Artur Szczepański/REPORTER/East News

Chodzi o zachowania dyrektora, wieloletniego działacza PSL, który od lat pełni kierownicze funkcje w departamentach Urzędu Marszałkowskiego. Po ujawnieniu przez Polską Agencję Prasową (PAP), że dyrektor "próbował rozchylić dekolt" podwładnej, kierownictwo PSL zawiesiło go w prawach członka partii.

Powołanie komisji

- Złożono oficjalne dwie skargi dotyczące zachowań mobbingowych, w sprawach których trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone zgodnie z procedurą - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

mobbing 1200.jpg
Silniejsza pozycja kobiet na rynku pracy. PiS przygotowało projekt ustawy

Mowa o "Procedurze przeciwdziałania dyskryminowaniu oraz mobbingowi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego". Zgodnie z nią marszałek, po uzyskaniu informacji od pracownika o stosowaniu wobec niego mobbingu, powinien "niezwłocznie, w miarę możliwości w ciągu 7 dni roboczych" od uzyskania skargi powołać wewnętrzną komisję, która ma sprawę zbadać. Wedle zapisów tego samego dokumentu komisja powinna przedstawić opinię na temat zdarzeń wskazanych przez osobę podającą się za mobbingowaną "niezwłocznie, w miarę możliwości, nie później niż w ciągu 21 dni roboczych od powołania zespołu".

Jedna ze skarg mobbingowych, o czym wcześniej pisała PAP, dotyczy tego, że 10 lipca dyrektor jednego z departamentów usiłował rozchylić dekolt podwładnej. Urzędniczka jeszcze tego samego dnia poinformowała o tym przełożoną, a przełożona - kierownictwo urzędu. Urząd Marszałkowski komisję do zbadania tych zdarzeń powołał 27 lipca, sam zespół zaczął pracować 31 lipca.

Urząd nie poinformował PAP, czego dotyczy druga skarga i kiedy została powołana komisja do jej wyjaśniania.

Czytaj także:


Na pytania dotyczące terminu zakończenia prac komisji, która bada zachowania dyrektora z 10 lipca, poinformowano, że "koniec prac zespołu przewidywany jest przed upływem października. Zespół przeprowadził część postępowania dowodowego, niemniej jednak zespół przewiduje konieczność odbycia kolejnych posiedzeń w celu przyjęcia wyjaśnień od osób, których spostrzeżenia mogą przyczynić się do pełnego wyjaśnienia badanego przypadku".

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego przyznało, że dotąd nie poinformowało o zachowaniach dyrektora organów ścigania, ponieważ "zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu karnego, kto przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego podlega odpowiedzialności karnej".

"Choćby z uwagi na powyższe uregulowanie za prawidłowe działanie należy uznać zawiadomienie organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa lub wykroczenia dopiero wówczas, gdy działania podjęte w danej instytucji (w tym odpowiednie postępowanie wyjaśniające) wskazują na uzasadnione podejrzenie jego popełnienia, a jego ściganie następuje z urzędu" - napisano w informacji dla PAP.

"Polityczny spisek"

Dyrektor, którego dotyczą skargi, w weekend w lokalnym portalu "Debata" podając swoje personalia, zapewniał, że jest ofiarą spisku politycznego. Zapowiedział, że w razie postawienia mu zarzutów, opowie "o tym, jak się w PSL-u działa i w urzędzie marszałkowskim".

"Zrobiono mi wielką krzywdę, zawieszając w prawach członka PSL. W ruchu ludowym jestem od 1985 roku, znam mechanizmy rządzące tą partią, doboru ludzi itd. Jak mnie wyrzucono z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wiadomo, przyszła nowa władza, przez półtora roku jako jedyny z działaczy wysokiego szczebla byłem bez pracy. W Urzędzie Marszałkowskim jestem od 2007 roku i nie znalazłem się w nim dzięki PSL-owi" - mówił w lokalnym portalu. 

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mobbing w urzędzie w Olsztynie? Pracownica o zachowaniu dyrektora z PSL: próbował rozchylić mój dekolt

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:37
Pracownica Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie złożyła skargę na zachowanie dyrektora departamentu, działacza PSL, obwiniając go o "usiłowanie rozchylenia dekoltu". Urząd powołał komisję, która sprawę wyjaśnia, a dyrektorowi tymczasowo powierzono pracę w innym departamencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próbował rozchylić dekolt podwładnej. Polityk PSL został zawieszony

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 21:05
- Kierownictwo Polskiego Stronnictwa Ludowego zawiesiło w prawach członka tej partii, urzędnika urzędu marszałkowskiego w Olsztynie, bo podwładna urzędnika poinformowała, że próbował rozchylić jej dekolt - poinformowała wiceprezes partii Urszula Pasławska.
rozwiń zwiń