X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kraków na styku trzech epok". Wyjątkowa wystawa przed Świątynią Opatrzności Bożej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:45
"Kraków na styku trzech epok 1939-1945 - w obiektywie Pawła Bielca" to tytuł nowo otwartej wystawy przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Ekspozycja przedstawia życie Krakowa przed wybuchem II wojny światowej, okupację niemiecką, a następnie sowiecką.
Wernisaż wystawy Kraków na styku trzech epok 1939-1945  w obiektywie Pawła Bielca przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie
Wernisaż wystawy „Kraków na styku trzech epok 1939-1945 – w obiektywie Pawła Bielca” przed Świątynią Opatrzności Bożej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Jak powiedziała wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, inspiracją powstania wystawy były rocznice podpisania porozumień sierpniowych oraz napaści Niemiec na Polskę, które łączy postać papieża Jana Pawła II. "Bez Jana Pawła II ta pokojowa rewolucja nie byłaby możliwa, bez którego Solidarność nie byłaby możliwa, to jest ten punkt odniesienia w historii Polski - króla ducha, który wzywał Ducha Świętego do odnowienia oblicza ziemi, dzięki czemu powstała Solidarność tej ziemi" - mówiła wiceminister. Jak dodała, Jan Paweł II dał "przede wszystkim bezbronnym siłę, a wątpiącym nadzieję".

shutterstock_żałoba_1200.jpg
"Żałoba jako poczucie siebie". Urszula Kluz-Knopek o wystawie "Czas kamienia"

Miasto przyszłego papieża

Dyrektor Muzeum Mt 5,14 Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz zaznaczył, że wystawa opowiada o mieście Karola Wojtyły w przełomowym momencie. - Gdzie najpierw mamy okupację niemiecką, wszechobecne swastyki i później kolejne zniewolenie przez sowietów, którzy wchodzą do Krakowa w styczniu 1944 roku - mówił Piotr Dmitrowicz. Jest to też opowieść o mieszkańcach Krakowa i o Karolu Wojtyle, dla którego te pięć lat wojny był to ważny, dramatyczny okres. Stracił wówczas ojca, a także podjął decyzję, by zostać księdzem.

Czytaj także:

Jak dodał Piotr Dmitrowicz, wystawa jest zachętą do obejrzenia ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieszczącego się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.

Posłuchaj
00:30 10605843_1.mp3 Przed Świątynią Opatrzności Bożej otwarto wystawę "Kraków na styku trzech epok 1939 -1945 - w obiektywie Pawła Bielca" cz. 1 (IAR) 

W Muzeum znajduje się aparat krakowskiego fotografa Pawła Bielca oraz jego atelier, a także inne fotografie przedstawiające życie Karola Wojtyły i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posłuchaj
00:27 10605843_2.mp3 Przed Świątynią Opatrzności Bożej otwarto wystawę "Kraków na styku trzech epok 1939 -1945 - w obiektywie Pawła Bielca" cz. 2 (IAR)

pkr

Czytaj także

"Monumentalne dzieło związane z historią Kościoła". Uroczysta wystawa "Szablą i krzyżem"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 01:15
23 lipca odbył się uroczysty pokaz obrazu Jana Henryka Rosena "Polska - Matka świętych, tarcza chrześcijan" w stulecie "Cudu nad Wisłą". Polskie Radio objęło wydarzenie "Szablą i krzyżem" patronatem korporacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1920. Cud Wisły". Wystawa przypominająca o grozie bolszewickiej nawały

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 02:50
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy "1920. Cud Wisły", której premiera odbyła się w czwartek, 23 lipca. Wystawa organizowana jest z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio objęło wydarzenie patronatem korporacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazujemy zbiory z własnej kolekcji" Prof. Szczerski o nowej wystawie w MNK

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 09:30
- Konserwacji należało poddać plakaty polskie, często bardzo duże, ale też te bolszewickie, które pokazujemy po raz pierwszy - tak o wystawie "1920. Cud Wisły" mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń