X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent na Westerplatte: to symbol bohaterstwa polskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 06:57
- To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata - przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły - mówił prezydent Andrzej Duda na Westerplatte podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: PAP/Adam Warżawa

Prezydent mówił, że miał zaszczyt wręczyć bliskim bohaterów poległych na Westerplatte certyfikaty potwierdzające odnalezienie po ponad 80 latach szczątków ich najbliższych.

morawiecki 1200 pap.jpg
"Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców". W Wieluniu premier uczcił rocznicę wybuchu II wojny światowej

Zaznaczył przy tym, że Polska jest ciągłością dzięki bohaterstwu żołnierzy, którzy na Westerplatte bronili ojczyzny.

- Bronili jej bohatersko przez siedem dni, broniąc się nieprzerwanie, walcząc pod nawałą nieprzyjacielskiego ognia - mówił prezydent. - To były wielkie chwile polskiego oręża. To były wydarzenia, które przeszły nie tylko do naszej historii, ale one z całą pewnością przeszły także do historii wojskowości - dodał.

Posłuchaj
00:29 symbol i przestroga.mp3 Prezydent Andrzej Duda: Westerplatte jest symbolem i przestrogą (IAR)

 

wester 1200 twitt.jpg
Prezydent oddał hołd poległym. Złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego

- To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem, symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata - przestrogą przed tym, co oznacza imperializm, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły, albowiem pociągnęły za sobą tragedie narodów, pociągnęły za sobą miliony ludzi, którzy polegli albo zostali zamordowani, pociągnęły za sobą holokaust i wszystko to, co najstraszniejsze stało się w okresie II wojny światowej - podkreślał.

Wcześniej, zwracając się do rodzin poległych żołnierzy, prezydent Andrzej Duda nawiązał do słów polskiego hymnu narodowego.

Westerplatte M Blaszczak pap 1200.jpg
Szef MON o Westerplatte: to wielka lekcja patriotyzmu, reduta polskości

- Ze wzruszeniem śpiewałem nasz hymn ze słowami "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy". Jakże te słowa są znamienne w kontekście odnalezienia szczątków naszych żołnierzy na Westerplatte, kiedy te słowa śpiewają polscy żołnierze w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce, czcząc pamięć swoich poprzedników, którzy za ojczyznę polegli - mówił prezydent.

Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Tuż przed 4:45 na miejscu rozbrzmiały syreny, które miały przypominać o ataku Niemców na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, która znajduje się na gdańskim półwyspie. Podczas uroczystości żołnierze Wojska Polskiego odczytali Apel Pamięci oraz oddali salut armatni.
Wojsko po raz pierwszy organizowało obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dotychczas za uroczystości odpowiadał samorząd Gdańska.

fc

Czytaj także

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 03:25
81 lat temu bez wypowiedzenia wojny Polska została napadnięta przez Niemcy. Tym samym rozpoczął się największy i najbardziej krwawy konflikt w historii, II wojna światowa.
rozwiń zwiń