"Stał po stronie zwykłych ludzi, obywateli". Dziś pogrzeb Henryka Wujca

2020-08-24, 01:56

"Stał po stronie zwykłych ludzi, obywateli". Dziś pogrzeb Henryka Wujca
Henryk Wujec. Foto: Andrzej WRZESINSKI/East News

O godzinie 12.30 w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe po śmierci Henryka Wujca. Opozycjonista z okresu PRL spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.

Henryk Wujec był opozycjonistą w okresie PRL, działaczem i jednym z założycieli Solidarności. Po 1989 roku był posłem na Sejm kilku kadencji, wiceministrem rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka, a w latach 2010-2015 doradcą do spraw społecznych prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Powiązany Artykuł

EN henryk wujec 1200.jpg
"Wiele mu zawdzięczamy". Prezydent o Henryku Wujcu

Posłuchaj

Henryk Wujec zostanie pochowany o godz.15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie msza o godz.12.30 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

Długa biografia opozycyjna

Z wykształcenia fizyk, w 1962 roku rozpoczął działalność w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej. W latach 1976-1980 wraz z żoną Ludwiką Wujec działał w Komitecie Obrony Robotników, współorganizował pomoc dla pracowników Ursusa i Radomia. W maju 1977 uczestniczył w głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie. Współpracował także z Towarzystwem Kursów Naukowych.

Posłuchaj

W audycji Polskiego Radia w 2009 roku Henryk Wujec wspomina, jak w 1976 roku, jeździł z pomocą do represjonowanych, po czerwcowych protestach, robotników Ursusa i ich rodzin (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Był w gronie założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a w 1980 roku wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Działacz Komisji Krajowej i władz Regionu Mazowsze, po wprowadzeniu stanu wojennego - 13 grudnia 1981 roku - został internowany. We wrześniu 1982, oskarżony o próbę obalenia ustroju i aresztowany. W 1984 roku podlegał amnestii. Od czerwca do września 1986 ponownie był więziony. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku, w zespole do spraw pluralizmu związkowego.

Posłuchaj

W 1989 roku Henryk Wujec był kandydatem na posła z Komitetu Obywatelskiego. Po latach (2009) wspominał w Polskim Radiu, kampanię wyborczą przed 4 czerwca (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

 

Henryk Wujec w 2012 roku został powołany do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a rok później do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. W 2014 roku współzakładał Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą - KOSzU.

Czytaj także: 

Powiązany Artykuł

Henryk Wujec 663.jpg
Henryk Wujec: chłopski rodowód przydał mi się w opozycji

Uhonorowanie w wolnej Polsce

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu. W 2015 roku otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, w 2016 - razem z żoną Ludwiką Wujec - został laureatem Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Zmarł po długiej chorobie, 15 sierpnia w Warszawie. Po jego śmierci premier Mateusz Morawiecki napisał: "Henryka Wujca zapamiętam z walki o prawa pracowników Ursusa i działalności w KOR. Stał po stronie zwykłych ludzi, obywateli, robotników, którzy w starciu z machiną totalitarnego państwa byli często bezradni.".


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej