X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyższe emerytury dla represjonowanych w PRL. Senat jednomyślny

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 12:03
Senat jednomyślnie opowiedział się za podniesieniem emerytur antykomunistycznych działaczy opozycji. Chodzi o wyrównanie najniższych emerytur i rent osób represjonowanych przez władze PRL do kwoty 2400 złotych brutto. Senatorowie przyjęli rządowy projekt ustawy bez poprawek.
Senat zajął się m.in. nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych
Senat zajął się m.in. nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznychFoto: PAP/Leszek Szymański

Reprezentujący rząd wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił, że ustawa dotyczy obecnie 13 tysięcy 800 osób więzionych i represjonowanych w czasach komunizmu. Przypomniał, że w tamtym okresie wiele osób było ze względów politycznych szykanowanych, zwalnianych z pracy lub obniżano im wynagrodzenie. - W wielu przypadkach takie osoby nie miały szansy wypracowania odpowiedniej emerytury - dodał wiceminister.

firma 2.jpg
Eksperci PIE: polski rynek pracy musi dostosować się do potrzeb starszych pracowników

Posłuchaj
00:22 10581449_1.mp3 Stanisław Szwed: wiemy, że w tamtym okresie wiele osób było ze względów politycznych szykanowanych, zwalnianych z pracy lub obniżano im wynagrodzenie. W wielu przypadkach takie osoby nie miały szansy wypracowania odpowiedniej emerytury. Stąd ta inicjatywa (IAR)

 

Senatorowie zgłosili do rządowej ustawy zmiany, które ze względu na charakter musiały być zgłoszone jako odrębny projekt. Senator Magdalena Maria Kochan z Koalicji Obywatelskiej wyjaśniła, że chodzi o pokrycie składek emerytalnych za okres, kiedy opozycjonista przebywał w więzieniu lub stracił pracę.

- Trzeba powiedzieć, nasi kochani opozycjoniści, dzięki wam mamy wolną Polskę. Pamiętamy o tym, że czas, który spędziliście dotknięci represjami, powinien i musi być zaliczany do wymiaru waszej emerytury - powiedziała senator Kochan. W głosowaniu również wszyscy senatorowie opowiedzieli się za tym projektem ustawy.

Posłuchaj
00:19 10581449_2.mp3 Magdalena Maria Kochan: trzeba powiedzieć, nasi kochani opozycjoniści, dzięki wam mamy wolną Polskę. Pamiętamy o tym, że czas, który spędziliście dotknięci represjami, powinien i musi być zaliczany do wymiaru waszej emerytury (IAR)

 

Nowe zasady

Stanisław Szwed 1200.jpg
Wiceminister rodziny: 2800 zł płacy minimalnej w 2021 roku to wzrost o prawie 8 proc.

Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych obejmie działaczy opozycyjnych zaangażowanych w walkę o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956-1989, którzy byli poddawani represjom i szykanom.

Nowelizacja przewiduje między innymi przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego dla osób, których emerytura lub renta inwalidzka, renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 złotych.

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych będą miały także prawo do ulgi w wysokości 50 procent przy przejazdach środkami komunikacji. Organizacje pozarządowe zyskają możliwość wykonywania zadań opiekuńczych na rzecz działaczy opozycyjnych z lat 1956-1989.

st

Czytaj także

Stanisław Szwed o zmianie w emeryturach działaczy antykomunistycznych: to wyrównanie krzywd

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 08:44
- Rada Ministrów w przyjęła zmiany dot. ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej represjonowanych z powodów politycznych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie osób represjonowanych w PRL. Sejm przyjął ustawę niemal jednogłośnie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 18:34
Sejm przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Nowe przepisy wprowadzają także ulgi taryfowe dla tej grupy osób przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej oraz autobusami i pociągami relacji międzymiastowej.
rozwiń zwiń