Minister kultury: film "Wojna światów" opowiada o zderzeniu cywilizacji z antycywilizacją

2020-08-16, 21:43

Minister kultury: film "Wojna światów" opowiada o zderzeniu cywilizacji z antycywilizacją
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński . Foto: PAP/Piotr Nowak

- Dzięki filmowi "Wojna światów" będziemy mogli niemal naocznie uczestniczyć w wydarzeniach sprzed 100 lat, tej wielkiej wojnie światów - ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w przemówieniu poprzedzającym niedzielną premierę filmu "Wojna światów".

W filmie wykorzystano zrekonstruowane oraz pokolorowane materiały archiwalne z archiwów z całego świata - oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe.

- Obejrzymy dzisiaj film szczególny, dzięki któremu będziemy mogli niemal naocznie uczestniczyć w wydarzeniach sprzed 100 lat, tej wielkiej wojnie światów, zderzeniu cywilizacji, a raczej zderzeniu cywilizacji i antycywilizacji - podkreślił Piotr Gliński.

Powiązany Artykuł

bitwa warszawska 1920 NAC 1200.jpg
"Wojna światów". Film o Bitwie Warszawskiej w Teatrze Polskim i w TVP

Jego zdaniem "siłą filmu dokumentalnego jest autentyzm, prawda. Autentyzm w tym filmie jest szczególny, ponieważ nigdy dotychczas nie mieliśmy okazji obcować z tamtą rzeczywistością sprzed 100 lat w takiej jakości i takiej formie".

Czytaj również:

- Dzięki żmudnej pracy tych, którzy najpierw wyszukiwali materiały filmowe w archiwach całego świata, historyków, którzy współpracowali przy tym filmie, dzięki pracy rekonstruktorów i twórców, którzy złożyli ten film, możemy obcować naocznie z tym, co działo się tu na naszych ziemiach 100 lat temu - podkreślił.


Posłuchaj

Piotr Gliński o filmie "Wojna Światów" (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem ministra kultury, "tym bardziej jest to ważne, że wojna polsko-bolszewicka była przez lata celowo zapominana, zakłamywana". - Tym bardziej potrzebujemy o tym wielkim polskim doświadczeniu mówić - wskazał.

"Zderzenia cywilizacyjne i ideologiczne"

Piotr Gliński zwrócił uwagę na takie wymiary wojny 1920 r. jak - "zderzenia cywilizacyjne, ideologiczne, zderzenie wartości i zwycięstwa tych wartości, które są konstytutywne dla trwania wspólnoty narodowej i dla historii Polski".

Dodał, że refleksja dotycząca tamtych czasów jest nam wciąż bardzo potrzebna i dobrze, że możemy ją prowadzić również przez wybitne dzieła filmowe jak "Wojna światów".

Premiera filmu "Wojna światów" jest symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

To koprodukcja Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media, która stoi za sukcesem zrealizowanego w oparciu o archiwalia filmu "Niepodległość" z 2018 roku. Jej twórcy, Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej