X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Owoc jedności i mobilizacji całego narodu". Prymas Polski o zwycięstwie żołnierzy w Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 19:37
- Potrzeba nam miłości społecznej. To ona jest spoiwem, które pozwala w chwilach próby i wyzwań stanąć razem, to ona uczy pokory i szacunku do siebie nawzajem - powiedział w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak w Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech Polak Foto: PAP / Marcin Obara

 - Potrzeba nam miłości społecznej. To ona jest spoiwem, które pozwala w chwilach próby i wyzwań stanąć razem, to ona uczy pokory i szacunku do siebie nawzajem - powiedział w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak w Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.

Mszę św. polową pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego koncelebrowali m.in. ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.


Posłuchaj
00:20 Prymas 1.mp3 Prymas Polski: zwycięstwo nad bolszewikami świadectwem wspólnej troski o Niepodległą (IAR)

 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adma Struzik, starosta wołomiński Adam Lubiak i burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.

duda_wojsko1200.jpg
Prezydent: nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie bohaterstwo zapisane na kartach historii

"Polska nie jest sama"

W homilii prymas Polski powiedział, że "Warszawa, Polska, nie jest sama". - Warszawa ma matkę, stolica ma swoją patronkę - Matkę Bożą Łaskawą, dlatego teraz stąd, z tego prawego brzegu Wisły, z radzymińskiego cmentarza poległych w 1920 r. wznosimy ku niej – ku Matce Bożej Zwycięskiej, nasz wzrok, dziękując właśnie dziś za jej orędownictwo - zaznaczył.

- Maryja była świadkiem polskich zmagań w 1920 r. Ona była świadkiem tego olbrzymiego wysiłku generałów, oficerów, marszałka - tego wszystkiego, co wpisane jest w te mogiły, które po nich zostały - powiedział metropolita gnieźnieński.

Czytaj także: 

Prymas Polski zwrócił uwagę, że "gdyby Piłsudskiemu nie udało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej w bitwie pod Warszawą, nie tylko chrześcijaństwo musiałoby doświadczyć niebezpiecznego odwrotu, ale na niebezpieczeństwo zostałoby wystawione samo istnienie zachodniej cywilizacji".

Przypomniał przy tym słowa gen. Tuchaczewskiego, że "droga do pożogi świata wiedzie przez martwe ciało białej Polski". - Tutaj – sto lat temu, decydowały się nasze losy. Wolność nasza i całej Europy - podkreślił prymas Polski.

"Siła ducha, która nie dała się stłamsić"

- Myślimy o tej sile ducha, która nie dała się stłamsić i przestraszyć w obliczu szalejącej nawały wroga. Myślimy o solidarnej miłości naszych przodków, którzy przełamując waśnie, wzajemne uprzedzenia i podziały, zdolni byli stanąć razem w obliczu zagrożenia - powiedział abp Polak, zaznaczając, że polskie zwycięstwo w 1920 r. było owocem jedności, mobilizacji całego narodu.

W ocenie prymasa, podobnie jak sto lat temu, także dziś potrzeba nam miłości społecznej.

- Kard. Wyszyński prosił, aby Maryja, która jest Zwierciadłem Sprawiedliwości i Królową Pokoju, wszystkim upraszała dar miłości społecznej w naszej ojczyźnie – tym, którzy nią rządzą, tym, którzy w niej mieszkają, i tym, którzy do niej przybywają, trzeba nade wszystko miłości społecznej. To ona jest spoiwem, które pozwala w chwilach próby i wyzwań stanąć razem, to ona uczy pokory i szacunku do siebie nawzajem, to ona otwiera serca, oczy i uczy dostrzegać nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich – owocuje przebaczeniem i pojednaniem – powiedział abp Polak.

- Ci, którzy spoczywają na tym cmentarzu, pragną nam powiedzieć, że taka była ich miłość ojczyzny – społeczna miłość – dodał.

Na zakończenie liturgii odbyło się poświęcenie kwiatów, ziół i kłosów zbóż. Uroczystości zwieńczy apel poległych.

bartos 

Czytaj także

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 12:16
Dziś 15 sierpnia, rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. Jak co roku, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbyła się uroczysta odprawa wart. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz kadra kierownicza Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń