X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Lublinie odsłonięto pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego. Premier: to był współtwórca polskiej wolności

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:11
Pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego odsłonięto w sobotę w Lublinie. "Był współtwórca polskiej wolności" - napisał o Prymasie Tysiąclecia premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości.
Stefan Wyszyński
Stefan WyszyńskiFoto: PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

Mateusz Morawiecki podkreślił, że kardynał Stefan Wyszyński był wielkim duchowym przewodnikiem naszego narodu.

"Był z nami w najtrudniejszym okresie najnowszej historii. Sam więziony i prześladowany potrafił stworzyć program odnowy moralnej narodu, który kształtował postawy Polaków przez pokolenia. Zawsze wiedział, gdzie jest prawda i sprawiedliwość" - napisał premier w liście odczytanym przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę.

Prymas-Wyszyński_663_364.jpg
Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Prymas Tysiąclecia

"Całą mocą przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji społeczeństwa, bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu, godności i praw człowieka. Aktywnie wspierał przemiany społeczne, które doprowadziły do powstania Solidarności. Był współtwórcą polskiej wolności" - można przeczytać w dalszej części listu szefa rządu. 

"Trzeci pomnik kardynała w Lublinie"

Wiceprezydent Lublina Mariusz Banach przypomniał, że kardynał Wyszyński był biskupem lubelskim.

- To dobrze, że w Lublinie mamy już trzeci pomnik kardynała Wyszyńskiego, bo chyba mamy prawo zakładać, że kardynał Wyszyński jest naszym biskupem i że dzisiaj, kiedy za chwilę – mamy nadzieję – będziemy świadkami jego wyniesienia na ołtarze, to będziemy mieli szczególne prawo prosić go o opiekę również nad naszym miastem. Wierzymy, że kardynał Wyszyński tym miastem, dla którego był biskupem, troszczy się szczególnie - powiedział Banach.

- Tej troski naprawdę, w imieniu władz miasta chcę powiedzieć, że bardzo oczekujemy i potrzebujemy - zaznaczył Banach.

Pomnik stanął na skwerze w lubelskiej dzielnicy Bronowice. Przedstawia naturalnej wielkości postać Prymasa Tysiąclecia, odlaną z brązu, ustawioną na postumencie. Umieszczono na nim cytat z wystąpienia kardynała Wyszyńskiego z maja 1953 r.: "Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!".

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 r., została bezterminowo zawieszona z powodu epidemii. Nowy termin ma być ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

Czytaj także:

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. W latach niemieckiej okupacji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

Aresztowany został we wrześniu 1953 r. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia. Zmarł w 1981 r. (PAP)

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był autentycznie Prymasem Tysiąclecia". Msza św. o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 08:20
W Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona zostanie o godz. 19 comiesięczna msza św. o owoce beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mszy świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi proboszcz Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, ks. prałat Bogdan Bartołd.
rozwiń zwiń