X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: nie ma silnej Polski bez silnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 15:55
- O takim państwie marzyli powstańcy śląscy, o takim państwie marzyli obrońcy Warszawy, obrońcy Polski przed nawałą bolszewicką w 1920 roku. Wspominając ich wszystkich, z wdzięcznością wybudujmy im pomnik o jakim marzyli - pomnik wielki, trwały, trwalszy od spiżu - pomnik wielkiej Polski z silnym, wspaniałym Śląskiem - powiedział szef rządu podczas uroczystości setnej rocznicy wybuchu II powstania śląskiego. 
Premier Mateusz Morawiecki w Chorzowie
Premier Mateusz Morawiecki w ChorzowieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Na kilka dni przed setną rocznicą wybuchu II powstania śląskiego szef rządu uczestniczył w otwarciu Skweru 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim w Chorzowie oraz odsłonięciu pamiątkowego obelisku i Apelu Powstańczym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
grenschutz.jpg
Strzały w Mysłowicach doprowadziły do wybuchu I powstania śląskiego

"Nie ma silnej Polski bez silnego Śląska"

W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki nawiązał m.in. do pomnika powstańczego przywódcy Wojciecha Korfantego, jaki w ubiegłym roku stanął w Warszawie.

Posłuchaj
00:27 Premier - powstańcy śląscy i obrońcy Polski marzyli o takim państwie (IAR).mp3 Premier: powstańcy śląscy i obrońcy Polski marzyli o takim państwie (IAR)

 

- Dzisiaj Wojciech Korfanty mówi nam nie tylko: pamiętajcie o tamtym dziele, ale mówi nam również o tym, że nie ma silnej Polski bez silnego Śląska. Bo kiedy symbolem XIX, XX wieku (...) była szabla i karabin, to symbolami współczesności niech będą silny, nowoczesny przemysł, nowoczesne technologie, silne państwo - powiedział premier.

Czytaj więcej:

"Pomnik wielkiej Polski"

- Myślę, że o takim państwie marzyli powstańcy śląscy, o takim państwie marzyli obrońcy Warszawy, obrońcy Polski przed nawałą bolszewicką w 1920 roku. Wspominając ich wszystkich, z wdzięcznością wybudujmy im pomnik o jakim marzyli - pomnik wielki, trwały, trwalszy od spiżu - pomnik wielkiej Polski z silnym, wspaniałym Śląskiem. Polski, która jest dobrym, sprawiedliwym i dumnym domem dla wszystkich - podsumował szef rządu.

Mateusz Morawiecki dodał, że Ślązacy nigdy nie zwątpili w sens walki o przynależność Śląska do Polski, a przywódców powstańczych takich jak Wojciech Korfanty należy uznać także za Ojców Niepodległości.

II Powstanie Śląskie trwało od 19 do 25 sierpnia 1920 roku. Jego głównym celem było usunięcie niemieckich organów bezpieczeństwa i utworzenie polsko-niemieckiej policji na terenach plebiscytowych.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciecha Korfantego kochały kobiety i lud śląski

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 05:45
- Gdyby nie moje starania, to by dziś Katowice nie były polskie - mówił Wojciech Korfanty, jeden z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń