X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Znamy opinię Rady Języka Polskiego ws. słowa "Murzyn". Zobacz reakcje internautów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 17:18
Rada Języka Polskiego wydała opinię, przygotowaną przez prof. Marka Łazińskiego, językoznawcę z UW, w którym stwierdza, że słowo "Murzyn" - niegdyś neutralne - dziś obarczone jest złymi skojarzeniami oraz archaiczne. Reakcja internautów jest jednoznaczna.
Protest przed amerykańską ambasadą w Warszawie: No justice, no peace
Protest przed amerykańską ambasadą w Warszawie: No justice, no peaceFoto: Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Kwestię określenia czy słowo "Murzyn" jest nacechowane pejoratywnie, członkowie Rady Języka Polskiego podjęli po liście od osoby zainteresowanej rozstrzygnięciem tego problemu. Odpowiedź przygotował dr hab. Marek Łaziński, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

"Od kilku lat wyraz Murzyn pojawia się w prasie i tekstach publicznych po różnych stronach politycznej barykady bardzo rzadko, a jeśli już, to zwykle nie jako neutralne określenie człowieka, lecz jako słowo, o które toczymy spór" - napisał w uzasadnieniu prof. Łaziński.

preotest przed ambasada usa east news 1200.jpg
Prof. Jabłoński: słowo "Murzyn" nie ma w Polsce kontekstu obraźliwego

"Podkreślam, że słowo Murzyn było niegdyś neutralne, a w każdym razie najlepsze z możliwych, można znaleźć bez trudu neutralne i pozytywne konteksty tego rzeczownika, a osoby, które używały go w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, nie mają w żadnym razie powodu do wyrzutów sumienia" - czytamy dalej w uzasadnieniu.

"Dzieci, nie poczytacie już «Murzynka Bambo»"

Opinia językoznawcy spotkała się z nieukrywanym zdumieniem internautów.

"Prof. Łaziński z Rady Języka Polskiego, który orzekł, że słowo "Murzyn" jest obraźliwe".

"Decyzją Rady Języka Polskiego słowo «murzyn» uznane zostało za obraźliwe"

"Dzieci, nie poczytacie już «Murzynka Bambo» J. Tuwima, który był komunistą. Teraz do pieca polityczna poprawność wrzuci już nieodwołalnie książkę Henryka Sienkiewicza «W pustyni i w puszczy». I pamiętajcie dzieci, że od teraz słowo «murzyn» to obelga. Włączcie sobie Netflixa".

"Rada Języka Polskiego uznała słowo «Murzyn» za obraźliwe. Pytanie nr 1: pod czyim naciskiem Rada wzięła na tapetę to akurat to niewinne słowo? Ilu w PL żyje Murzynów? Pytanie nr 2: wyobrażacie sobie koszmar, jaki nastąpi za kilka lat, gdy nie postawimy się temu szaleństwu?"

"Słowo murzyn z łac. «Maurus» na staropolski oznacza «czernić się». Idąc tym tropem słowo «czarnoskóry» również powinno być zakazane. Dokąd to zmierza?"

"Co teraz z miejscowością Murzynowo? Ogólnie te bzdury które się wyczynia w imię poprawności politycznej są tak żałośnie śmieszne że aż szkoda to komentować"


pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To też herstoria". Sylwia Spurek o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 02:15
"W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętajmy o wszystkich ofiarach, walczących i cywilach. To nie tylko historia, to też herstoria, bo w Powstaniu ginęli nie tylko powstańcy, ale i powstanki, nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale i mieszkanki" - napisała na Twitterze europoseł Sylwia Spurek.
rozwiń zwiń