X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Obowiązkiem jest podjęcie działań". Znamy treść listu Andrzeja Dudy ws. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:35
Prezydent Andrzej Duda wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia działań w związku z "pogarszającą się" sytuacją na Białorusi. Polski prezydent skierował list do 47 krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Treść dokumentu przekazano Polskiemu Radiu.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP / prezydent.pl

"Dziś oczy całej społeczności międzynarodowej powinny być skierowane na pogarszającą się sytuację praw człowieka i eskalację represji przeciwko demonstrantom kontestującym ogłoszone wyniki wyborów prezydenckich w Republice Białorusi" - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że członkowie Rady Praw Człowieka przyjęli zobowiązanie dotyczące obrony i zdecydowanego opowiadania się za zasadami Karty Narodów Zjednoczonych, czyli prawami człowieka, takimi jak wolność zrzeszania się i zgromadzeń oraz wolność słowa.

Bialorus protest zatrzymania pap 1200.jpg
Protesty na Białorusi. Ambasador RP interweniował ws. zatrzymanych Polaków

Posłuchaj

00:27 K. Szczerski Prezydent A.Duda skieruje apel do krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ IAR.mp3 Krzysztof Szczerski: prezydent Andrzej Duda skieruje apel do krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ ws. Białorusi (IAR)

Jak podkreślił, priorytetem Polski, jako członka Rady Praw Człowieka w latach 2020-22, jest poszanowanie i umacnianie powszechnych i niezbywalnych praw każdej osoby. Prezydent, powołując się na polskie dziedzictwo Solidarności, zaznaczył, że nasz kraj wierzy, iż polityczne różnice można rozwiązać dzięki konstruktywnemu dialogowi i otwartej debacie, w których wolność, jako podstawowe prawo polityczne, nie może być nigdy naruszana.

"Społeczność międzynarodowa może odegrać kluczową rolę"

"Dlatego uważamy, że nasze kraje, jako członkowie Rady Praw Człowieka ONZ, nie mogą pozostać obojętne na pogarszającą się sytuację na Białorusi" - napisał Andrzej Duda. Jak dodał, obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest podjęcie działań, by bronić praw białoruskich obywateli. "To obejmuje wzywanie białoruskich władz do powstrzymania się od użycia siły przeciwko pokojowym demonstrantom i uwolnienia wszystkich, którzy są przetrzymywani w areszcie za korzystanie z ich podstawowych wolności demokratycznych" - podkreślił prezydent. W jego ocenie świat powinien również wzywać władze w Mińsku do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i do nieograniczonego dostępu do informacji.

"Jestem zdecydowanie przekonany, że nie będąc cicho i nie będąc obojętną, społeczność międzynarodowa może odegrać kluczową rolę we wspieraniu białoruskich władz i społeczeństwa obywatelskiego w nawiązywaniu dialogu - istotnego warunku wstępnego dla wypracowania kompromisu i zagwarantowania poszanowania wolności obywatelskich i fundamentalnych zasad demokracji" - zakończył prezydent.

Rada Praw Człowieka ONZ to organ pomocniczy Zgromadzenia Ogólnego ONZ działający od 2006 roku. Zastąpiła ona Komisję Praw Człowieka ONZ, przejmując większość jej funkcji. Miało to służyć głównie poprawie efektywności działania tego organu. Siedzibą Rady jest Genewa.

pg

Czytaj także

Wiceszef MSZ: sprawa Białorusi jest we wspólnej agendzie Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 16:34
- Mogę potwierdzić, że temat Białorusi, współpracy, zwłaszcza w zakresie energetycznym, dostaw surowców, był od dłuższego czasu tematem wspólnej agendy Polski i USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Dodał, że o sytuacji na Białorusi polskie władze będą rozmawiały z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy studenci zatrzymani na Białorusi. Wiceszef MSZ: będziemy interweniowali

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 08:09
- Mamy informacje o polskich studentach na Białorusi, z którymi ich rodziny straciły kontakt; nie zostawimy ich bez pomocy, będziemy interweniowali w tej sprawie - poinformował w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
rozwiń zwiń