X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Comiesięczna msza święta. Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 23:16
Politycy PiS - prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie i parlamentarzyści - uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej podczas wieczornej mszy świętej w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.
Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiejFoto: PAP/Leszek Szymański

W homilii poniedziałkowego nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin, proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Bogdan Bartołd apelował o to, by nie milczeć w ważnych chwilach. - Milczenie nie zawsze bywa złotem, czasem bywa tchórzostwem - mówił.

smolensk serwis.jpg
Katastrofa smoleńska - serwis specjalny Polskiego Radia


Według niego w dzisiejszych czasach nie jest łatwo powiedzieć, że jest się człowiekiem wierzącym, nie spotykając się z reakcją odrzucenia i potępienia.

- W ostatnich dniach doświadczyliśmy - my ludzie wierzący - wielkiego bólu i cierpienia, z powodu sprofanowania figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu przy kościele Świętego Krzyża. Kto dokonał tej profanacji? Kto z pełną premedytacją chciał upokorzyć nas - ludzi wierzących w Chrystusa? - pytał Bartołd.

"Wroga kościołowi ideologia"

W jego ocenie trafnie odpowiedział na to krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski - że tych aktów dokonali ludzie nowej, ale wrogiej kościołowi ideologii, którzy czują wsparcie "wielkich tego świata, którzy czują się bezkarni". - A czynią to w imię tolerancji, postępu i równości - dodał.

Czytaj także:


Bartołd powiedział, że ważnym momentem było pojawienie się przy figurze Chrystusa, złożenie kwiatów i zapalenie znicza w tym miejscu przez prezydenta i premiera - przedstawicieli władz.

Dziękował też obecnemu w świątyni premierowi Morawieckiemu za to co powiedział - że granice tolerancji zostały przekroczone, a zbezczeszczona figura Chrystusa z Krakowskiego Przedmieścia, to nie tylko symbol religijny, ale też świadek dramatycznej historii stolicy - miasta, które ucierpiało ze strony ludzi, którzy nie tolerowali innej wizji świata niż ich własna.

smoleńsk 1200
Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Co ustalono w ciągu ostatniego roku?- Jakże potrzebne i wymowne były to słowa. Panie premierze - dziękujemy - mówił w homilii, co wierni nagrodzili oklaskami.

Zgromadzeni modlili się również "o nawrócenie ludzi zwiedzionych fałszywymi ideologiami, uderzającymi w Kościół, rodzinę, naród i kulturę, aby uwierzyli, że prawda o człowieku zawiera się w Bogu i tylko w nim jest nasze zbawienie".

Comiesięczna msza w intencji ofiar katastrofy 

W mszy św. obok prezesa PiS i premiera uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Obecne były też delegacje górników i leśników, poczet kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i inne poczty sztandarowe.

W poniedziałek rano prezes PiS i inni politycy tej partii wzięli udział w comiesięcznej mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca. Złożyli też wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystościach brali udział m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin, szef MON Mariusz Błaszczak, były minister obrony Antoni Macierewicz.

Jak co miesiąc kwiaty w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożono również w kaplicy Pałacu Prezydenckiego przed tablicą poświęconą pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników kancelarii prezydenta, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 z delegacją udającą na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miesięcznica smoleńska. Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:03
Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, wzięli udział we wtorek w mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawionej w kościele seminaryjnym w Warszawie.
rozwiń zwiń