X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Włącza się syndrom nieśmiertelności". Ratownik wskazuje najczęstsze przyczyny utonięć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 15:34
Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji wynika, że od początku wakacji doszło w Polsce do 120 utonięć. Jak zaznaczają eksperci, przyczyny tych tragedii zawsze są podobne: nieumiejętność pływania, niesprawny sprzęt pływający i błąd ludzki. Częstą przyczyną utonięć jest również alkohol.
Wypoczynek na plaży nad Zalewem Zegrzyńskim
Wypoczynek na plaży nad Zalewem ZegrzyńskimFoto: Ewa Dunin/East News

Jak mówi prezes zarządu Stołecznego WOPR Paweł Błasiak, do utonięć dochodzi niezmiennie poza kąpieliskami, w miejscach gdzie nie ma ratowników. W stolicy do miejsc najbardziej niebezpiecznych ratownicy zaliczają: Jezioro Czerniakowskie, Glinianki Sznajdra, Jeziorko Szczęśliwickie i Wisłę.

Szczecin Dąbie PAP 1200.jpg
Śmierć 9-latki w wypadku motorówki na jeziorze Dąbie. Mężczyzna zatrzymany

- Najczęstszym błędem jest brak myślenia, nie pilnowanie dzieci oraz przecenianie swoich umiejętności, na co wpływa alkohol, bo to po alkoholu zwykle włącza się syndrom nieśmiertelności - ocenia prezes SWOPR Paweł Błasiak.

Czytaj także:

Błasiak zaznacza, że choć utonięcia ciągle zdarzają się zbyt często, to Polacy mają coraz lepsze umiejętności pływackie. - Proszę pamiętać, że liczba utonięć - w sumie od lat 70. - zmalała, a przecież dużo więcej ludzi uprawia obecnie sporty wodne i korzysta z kąpieli niż w latach 70. - zaznaczył Błasiak.

pap_jezioro czerniakowskie.jpg
Tragedia w Warszawie. Dwóch mężczyzn utonęło w Jeziorku Czerniakowskim

O rozwagę w trakcie z korzystania z kąpieli w rzekach i zbiornikach wodnych zaapelowała Komenda Głowna Policji, która przypomina o stosowaniu nad wodą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Porażające statystyki

- Nie zapominajmy, że woda to żywioł, którego nie można lekceważyć, inaczej możemy doprowadzić do tragedii - zaznaczył rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Przypomniał, że jedną z najczęstszych przyczyn utonięć jest wchodzenie do wody po alkoholu. Dodał, że na 456 osób, które utonęły w 2019 roku, 98 przed wejściem do wody spożywało alkohol.

Pamiętajmy, że alkohol, szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą niekorzystnie wpływa na naszą koncentrację i koordynację ruchową. Osoby, po alkoholu nie odczuwają również strachu i są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań. Nie ważne, czy ktoś jest świetnym pływakiem, wejście do wody po alkoholu zawsze może skończyć się tragicznie - ostrzegł rzecznik KGP.

Stołeczne WOPR strzeże w Warszawie kąpieliska na Jeziorze Czerniakowskim, które jest jedynym kąpieliskiem w stolicy. Ratowników SWOPR w weekendy można także spotkać na "Poniatówce" i przy pomoście 511. Ponadto w sezonie dyżurna służba ratownicza stacjonuje w Porcie Czerniakowskim, a całoroczna baza, w której ratownicy WOPR dyżurują przez całą dobę, jest na Mokotowie. SWOPR uruchomiło w Warszawie numer alarmowy 984 - pogotowie rzeczne, pod którym przyjmuje zgłoszenia. Ratownicy Stołecznego WOPR strzegą także plaż m.in. w Łebie i Węgorzewie.

paw/