X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dyrektor Muzeum II WŚ: nie ma prawnej możliwości, by miasto Gdańsk zorganizowało obchody na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 18:00
- Nie ma takiej prawnej możliwości, by miasto Gdańsk zorganizowało 1 września na Westerplatte obchody - powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki. Wojewoda pomorski przekazał tej placówce w zarząd leżącą na półwyspie - miejską dotąd - działkę.
Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w tym roku, po raz pierwszy, to Wojsko Polskie zorganizuje 1 września uroczystości na Westerplatte
Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w tym roku, po raz pierwszy, to Wojsko Polskie zorganizuje 1 września uroczystości na WesterplatteFoto: PAP/Marcin Gadomski
gdansk1200-pap.jpg
Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Wojewoda zdecydował ws. działki

O przejęciu w piątek w zarząd leżącej na gdańskim Westerplatte działki, na której znajduje się m.in. kopiec z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, Nawrocki poinformował na konferencji prasowej. Od ponad 20 lat 1 września gdański samorząd organizował na tej działce - u stóp monumentu, obchody kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej. W przygotowaniach pomagali harcerze i wojsko, a miasto zapraszało m.in. najwyższe władze państwowe. Także w tym roku miasto planowało podobne uroczystości.

Czytaj także:

Samorząd czynił przygotowania do obchodów, choć już 24 lipca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w tym roku, po raz pierwszy, to Wojsko Polskie zorganizuje 1 września uroczystości na Westerplatte. Szef resortu zaznaczył, że zależy mu, aby obchody miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie. Minister twierdził też, że teren Westerplatte przez lata był zaniedbany.

- Teraz ten teren przechodzi we władanie Skarbu Państwa. To teren, na którym powstanie w przyszłości Muzeum Westerplatte, to teren, który jest uświęcony krwią żołnierzy Wojska Polskiego - mówił. Dodał, że przekazanie terenu Muzeum powinno nastąpić w "ciągu kliku dni".

Na konferencji prasowej - na której dyrektor Muzeum II Wojny Światowej (oddziałem tej placówki będzie Muzeum Westerplatte Wojny 1939) poinformował o przejęciu w zarząd działki na półwyspie - zapytano czy jest możliwe, by miasto Gdańsk jednak zorganizowało obchody 1 września na Westerplatte. - Nie ma takiej prawnej możliwości, bowiem zarządcą działki jest dziś Muzeum II Wojny Światowej - odpowiedział Nawrocki.

westerplatte-free-shut-1200.jpg
Odkrycia na Westerplatte. Dyrektor Muzeum II WŚ: państwo polskie upomina się o swych żołnierzy

"Żołnierz polski jest na Westerplatte gospodarzem"

Przypominał, że on sam, odkąd został dyrektorem MIIWŚ, wielokrotnie wygłaszał opinię, że "przygotowanie uroczystości powinno przypaść Ministerstwu Obrony Narodowej". - Żołnierz polski jest na Westerplatte gospodarzem, państwo polskie jest na Westerplatte gospodarzem, krew polskiego żołnierza wsiąkła w półwysep Westerplatte - mówił Nawrocki.

Dodał, że Muzeum, którym zarządza, będzie współorganizatorem uroczystości. - My dzisiaj stajemy się zarządcą tej działki, czujemy się na tym terenie gospodarzem. Wobec tego to na pewno byłaby współpraca z MON - mówił Nawrocki.

- Od wielu lat proszę o to i do dzisiaj mi się tak wydaje, że wokół Westerplatte powinna istnieć linia demarkacyjna we wszystkich sporach politycznych. Niestety, nie mieliśmy z tym do czynienia w ostatnich uroczystościach i zarówno pani prezydent Gdańska, jak i śp. prezydent Paweł Adamowicz, mieszali porządek polityczny z porządkiem historycznym podczas tych uroczystości. Zawsze na to reagowałem publicznie, mi się to bardzo nie podobało. To są uroczystości, w których nie powinno się mieszać w dwóch porządków i tworzyć jakichś niezręcznych analogii historyczno-politycznych. To zawsze wygląda w tym miejscu niedobrze - powiedział.

Informując 24 lipca, że w tym roku obchody na Westerplatte zorganizuje wojsko, Mariusz Błaszczak zapowiedział, że na uroczystości zaproszeni zostaną m.in. kombatanci, weterani, harcerze oraz władze samorządowe. - To będzie uroczystość z pełnym ceremoniałem Wojska Polskiego. To będzie uroczystość, której przesłaniem będzie oddanie hołdu żołnierzom Wojska Polskiego, podkreślenie ich dzielności w 1939 r., podkreślenie postawy żołnierzy Wojska Polskiego, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy polskich sił zbrojnych - podkreślał.

"Chcemy, aby Westerplatte było elementem jednoczącym Polaków"

6 sierpnia prezydent Gdańska skierowała do szefa MON list będący odpowiedzią na zapowiedzi Błaszczaka, Dulkiewicz zaprosiła w nim szefa resortu do wspólnej organizacji uroczystości na Westerplatte. Prezydent podkreślała, że formacje podległe resortowi obrony od wielu lat odgrywają podmiotową rolę podczas obchodów. Zaapelowała też o poszanowanie ponad 20-letniej tradycji organizowania uroczystości 1 września przez miasto, którą wspólnie z harcerzami zapoczątkował prezydent Paweł Adamowicz.

"Chcemy, aby Westerplatte było elementem jednoczącym Polaków. Wszak to z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza, już w 1999 r. wspólnie z harcerzami rozpoczęliśmy na Westerplatte tradycję oddawania hołdu żołnierzom i ofiarom II wojny światowej" - napisała w liście.

W sierpniu ub. roku uchwalona została specustawa w sprawie budowy na terenie gdańskiego półwyspu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Celem ustawy było m.in. przejęcie przez Skarb Państwa i przekazanie placówce w zarząd placówce terenów będącym w gestii m.in. wojska, Straży Granicznej i miasta Gdańska. Piątkowa decyzja wojewody pomorskiego jest pierwszym efektem specustawy.

Przeciwko przekazaniu miejskich terenów na Westerplatte pod kuratelę państwa protestowały władze Gdańska oraz liczni przedstawiciele świata naukowców, muzealników i dziennikarzy.

pb

Czytaj także

Pierwsze wojskowe obchody rocznicy 1 września 1939. Szef MON: odpolitycznimy Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 09:44
- W tym roku po raz pierwszy Wojsko Polskie zorganizuje obchody 1 września na Westerplatte - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, zależy mu, aby obchody miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieodpowiedni ludzie nie powinni o nich decydować". Andrzej Michałowski o miejscach pamięci

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 15:00
- Tym którzy profanują polską historię, trzeba odebrać możliwość decydowania o miejscach pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski, działacz opozycji antykomunistycznej. Gośćmi programu byli też: Andrzej Rozpłochowski i Wojciech Borowik.
rozwiń zwiń