X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda ponownie zaprzysiężony na prezydenta RP

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 16:45
Andrzej Duda ponownie objął urząd prezydenta. Przed południem złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie. Następnie wziął udział w uroczystości Inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Po godz. 14 wygłosił przemówienie na pl. Piłsudskiego i po raz drugi objął zwierzchnictwo na Siłami Zbrojnymi RP.
Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął drugą pięcioletnią kadencję prezydencką
Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął drugą pięcioletnią kadencję prezydenckąFoto: twitter.com/@prezydentpl

PAP/IAR/twitter.com/facebook.com/tvp.info
pb

Dzień zaprzysiężenia prezydenta relacjonowaliśmy tak:

16:45

Rzecznik prezydenta, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, co będzie ważne dla Andrzeja Dudy w jego kolejnej kadencji.

16:43

W ceremonii wzięła również udział marszałek Sejmu.

16:33
Posłuchaj
00:25 10561716_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi (IAR)
16:19
16:16

Uroczystość kończy defilada wojskowa oddziałów biorących udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego.

16:13

Polski żołnierz swoją służbą nawiązuje do najlepszych tradycji - podkreślił prezydent podczas przemówienia.

16:11

Mamy tysiące młodych ludzi gotowych służyć Polsce w każdej chwili. Jestem przekonany, że - tak jak w 1920 r. - bylibyśmy w stanie wystawić milionową armię, aby bronić Ojczyzny - zaznaczył Andrzej Duda.

16:10

Dziękuję polskim żołnierzom i ich najbliższym za służbę dla Ojczyzny. Obiecuję wam, że będę robił wszystko, aby ten wysiłek wspierać. Będziemy robić wszystko, aby pomimo obecnej kryzysowej sytuacji podnieść wydatki na wojsko do 2,5 proc. PKB - podkreślił prezydent.

16:08

Andrzej Duda zaznaczył, że "6 sierpnia to dla polskiego wojska historycznie ważna data". - Tego dnia w 1914 r. z ul. Oleandry w Krakowie wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. W 1920 r. Józef Piłsudski zatwierdził plany wielkiej operacji wojskowej, która przesądziła o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej - wymieniał.

16:07

Dziękuję żołnierzom za każdy dzień, gdy byłem zwierzchnikiem sił zbrojnych. Dziś mogę powiedzieć, że polski żołnierz nawiązuje do najlepszych tradycji naszej wojskowości - mówił prezydent.

15:56

Prezydent składa wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

15:47

Odegrany został hymn Polski. Przemawia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

15:36

Prezydent pojawił się na pl. Piłsudskiego.

15:23

Na pl. Piłsudskiego są już żołnierze. Prezydent ma pojawić się w ciągu kilkunastu minut.

15:23

Zdjęcia z uroczystości w Zamku Królewskim.

14:44

Andrzej Duda przedstawił plan, który był przewidywalny. To jego II kadencja i Polacy wiedzieli, czego mogli się spodziewać - mówił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta tygodnika "Do Rzeczy" Karol Gac.

14:40

O godz. 15.30 kolejne uroczystości z udziałem prezydenta.

14:35

- Przeżywam tę dzisiejszą uroczystość być może nawet bardziej niż pięć lat temu może dlatego, że wszystko to było tak oszałamiające, a dziś każde słowo, które jest wypowiadane, dociera do mnie z pełną świadomością - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości Inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

14:27

Order Orła Białego ma tę specyfikę, że kiedy Polska nie była wolna, to nie był przyznawany. Wracał wraz z odradzającym się państwem polskim, odradzającą się niepodległością - mówił prezydent podczas uroczystości na Zamku Królewskim.

14:19

Para Prezydencka jest już w drodze na kolejne uroczystości.

14:17
14:14

O godz. 15.30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda przyjmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Wygłosi również przemówienie.

14:14

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Zamku Królewskim został XV Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Z racji ponownego wyboru na prezydenta Andrzej Duda nie będzie nimi ponownie dekorowany. Order Orła Białego i Order Odrodzenia Polski są przyznawane nowo wybranemu prezydentowi.

14:03

Transmisja uroczystości na Zamku Królewskim.

13:47

Prezydent Andrzej Duda przeszedł z archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie uczestniczył w mszy św. za Ojczyznę, do Zamku Królewskiego, gdzie odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez niego przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

13:46
Posłuchaj
00:31 10561399_1.mp3 Abp Gądecki o służebnym charakterze władzy (IAR)
13:43

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd swym nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP. Złożył kwiaty m.in. na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego oraz przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

13:25
Politycy PiS również uczestniczyli w eucharystii (fot. PAP/Mateusz Marek) Politycy PiS również uczestniczyli w eucharystii (fot. PAP/Mateusz Marek)
13:23

Poniżej można zobaczyć zdjęcia z mszy św., która odbyła się w intencji Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

13:21

Prezydent złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. Lecha Kaczyńskiego.

13:20

We mszy św. wziął również udział premier Mateusz Morawiecki.

12:59

Dziękujemy Bogu, władcy narodów, za wszystkie dobre rzeczy, które udało się dokonać prezydentowi w pierwszej kadencji. Prosimy Cię, wspieraj tego, którego postawiłeś na czele naszej ojczyzny i spraw, aby wypełniając sumiennie swoje obowiązki, kierował się Twoją wolą i zapewnił wszystkim Polakom wolność, ład i pokój. Amen - zakończył kazanie abp Gądecki.

12:54

Według kard. Wyszyńskiego podstawowym motywem jedności jest wiara w Boga. To wiara w Boga zjednoczyła nas u zarania naszej państwowości i jednoczy przez wieki - katolików, prawosławnych, protestantów i Żydów - powiedział przewodniczący KEP.

12:50

- Służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w czasie mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zaznaczył, że nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce.

12:47

Beata Szydło napisała na Twitterze, że ma nadzieję, iż "druga kadencja prezydenta będzie jeszcze lepsza".

12:33

O godz. 14. na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

12:29

Po mszy św. prezydent Andrzej Duda odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP. W krypcie archikatedry złoży kwiaty na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego oraz przed tablicami upamiętniającymi prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

12:28
Na mszy św. obecna jest rodzina prezydenta (fot. East News/Zbyszek Kaczmarek) Na mszy św. obecna jest rodzina prezydenta (fot. East News/Zbyszek Kaczmarek)
12:22

W związku z epidemią i związanymi z nią ograniczeniami sanitarnymi liturgię koncelebrują m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

12:12

Gratulacje dla Andrzeja Dudy od prezydenta Litwy.

12:05

Prezydent Andrzej Duda jest już w bazylice św. Jana Chrzciciela.

12:04

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował prezydentowi.

11:44

O godz. 12 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP.

11:40
11:38
Posłuchaj
00:55 10561149_1.mp3 Orędzie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym - relacja Karola Surówki (IAR)
11:35

Bartłomiej Graczak zwrócił z kolei uwagę na zachowanie polityków opozycji i stwierdził, że część z nich "nie potrafi wznieść się ponad polityczne podziały".

11:33

Dziennikarze doceniają gest prezydenta.

11:30

Poniżej można obejrzeć zdjęcia z uroczystości zaprzysiężenia prezydenta.

11:20

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zatrzymali się w drodze do Pałacu Prezydenckiego i złożyli wieniec pod posągiem Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

11:16

Prezydent przyjął meldunki od Dowódcy Garnizonu Warszawa, generała dywizji Roberta Głąba, oraz komendanta Służby Ochrony Państwa, majora Pawła Olszewskiego. Ceremonia odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

11:14

- Wierzę, że wykorzystamy największą od ponad 200 lat szansę dla naszego narodu, jaką daje posiadanie suwerennej, demokratycznej i bezpiecznej Rzeczypospolitej; to nasze wielkie zadanie na przyszłość - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu.

11:06
11:00

Marcin Horała skrytykował zachowanie polityków opozycji.

10:50
Posłuchaj
00:25 10560952_2.mp3 Prezydent: wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu (IAR)
10:49
10:48

- Po wieczorze wyborczym zaprosiłem Rafała Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego, żeby podać mu rękę i pokazać społeczeństwu, że zakończyła się kampania. Liczę, że mój następca też zaprosi swojego konkurenta do Pałacu - podkreślił w orędziu prezydent Andrzej Duda.

10:40

Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości, nie udawałem nikogo, kim nie jestem. Dotrzymam zobowiązań, bo konsekwentnie trwam przy swoich ideałach, najważniejsze dla mnie są polskie sprawy. Będę prezydentem polskich spraw, to nie tylko hasło wyborcze - zapewnił prezydent.

10:37

Joanna Lichocka przytoczyła słowa prezydenta, który odwołał się do dziedzictwa śp. Lecha Kaczyńskiego.

10:35
10:34

- Dziś demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek. Obywatele wiedzą, że od ich głosów zależą najważniejsze sprawy państwa, przyszłość Polski. To wielka rzecz i ogromny sukces nas wszystkich - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

10:26
Posłuchaj
00:32 10560931_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym (IAR)
10:23

To zadanie dla nas wszystkich, żebyśmy za pięć lat mieli frekwencję ponad 70-procentową - ocenił Andrzej Duda. Zapewnił, że chce być prezydentem Polskich spraw, "spraw ważnych dla wszystkich Polaków".

10:21

- Moi rodacy pozytywnie ocenili pięć lat mojej prezydentury i udzielili mi silnego, demokratycznego mandatu na kolejną kadencję - powiedział w orędziu w Sejmie Andrzej Duda. Podziękował wszystkim Polkom i Polakom za udział w wyborach, także tym, którzy oddali głos na jego kontrkandydatów. - Dziękuję państwu za ten piękny akt wyborczy - podkreślił.

10:13
10:13

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek stwierdziła ważność przysięgi. Prezydent rozpoczął orędzie.

10:11

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg" - tak brzmiały słowa przysięgi, które wypowiedział Andrzej Duda.

10:04

Marszałek Elżbieta Witek otworzyła Zgromadzenie Narodowe. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

10:03

Na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy przybył były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Żałuję, że część opozycji bojkotuje zaprzysiężenie - powiedział.

09:59

Politycy Koalicji Obywatelskiej powinni pojawić się na zaprzysiężeniu prezydenta z szacunku dla wyborców - powiedział prezydencki doradca Paweł Sałek na antenie Polskiego Radia 24.

  09:54

  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki powitali w budynku parlamentu prezydenta z małżonką. Za chwilę Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na drugą pięcioletnią kadencję głowy państwa.

  09:52

  Poniżej można zobaczyć plan inauguracji II kadencji prezydenta.

  09:51

  Kolumna z prezydentem Andrzejem Dudą wyruszyła po godz. 9.30 z Pałacu Prezydenckiego do Sejmu.

  09:50

  Z powodu epidemii koronawirusa i ostatnich przypadków zakażeń wśród parlamentarzystów Sejm przyjął specjalne środki ostrożności.

  Czytaj także

  "Wymaga tego majestat urzędu". Poseł Lewicy o obecności na zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy

  Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:13
  - Nie rozumiem formy bojkotu polegającego na tym, by nie przychodzić na zaprzysiężenie prezydenta. Lewica nie będzie bojkotować Zgromadzenia Narodowego - powiedziała Paulina Matysiak, poseł Lewicy Razem.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Jestem oburzony postawą totalnej opozycji". Smoliński o zaprzysiężeniu prezydenta

  Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:24
  - Po raz pierwszy od 1990 roku opozycja przyjęła taką postawę. Jestem tym oburzony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński. Poseł PiS odniósł się tymi słowami do zapowiedzi niektórych polityków, którzy ostentacyjnie informują, że nie przyjadą na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Katarzyna Piekarska z KO podkreśliła, że te działania są uzasadnione, ponieważ - według niej - "ostatnie wybory prezydenckie nie były uczciwe".
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "To pokazanie słabości charakteru". Poseł PiS o nieobecności opozycji na zaprzysiężenia prezydenta

  Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 08:58
  - Grono osób, które deklaruje publicznie, że nie przyjdzie na Zgromadzenie Narodowe, często mówi także o tym, że trzeba łączyć i budować mosty. To pokazanie słabości charakteru i hipokryzji - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński, poseł PiS. Gościem audycji był również Wanda Nowicka, poseł Lewicy.
  rozwiń zwiń