X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obostrzenia w "żółtych" i "czerwonych" powiatach. Sprawdź, gdzie obowiązują i czego dotyczą

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 09:23
- Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwiększone regionalnie obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowejFoto: East News/Zbyszek Kaczmarek
1200_koronawirus_EN.jpg
Możliwy powrót regionalnych obostrzeń. Andrusiewicz: decyzja w ciągu kilku dni

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty. Zmiany w obostrzeniach zaczną obowiązywać od soboty.

Obostrzenia "czerwone"

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Tam wprowadzone są najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in:

  • siłowniom, kinom, sanatoriom
  • ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe
  • Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Obostrzenia "żółte"

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in.:

  • imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników
  • na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób
  • W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym
  • Zmiany zasad wprowadzane w powyższych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy też organizacji zgromadzeń
koronawirus_1200 (4).jpg
726 nowych zakażeń i 18 ofiar, wyleczono już ponad 35 tys. osób. COVID-19 w Polsce

Polska "zielona"

Tłumacząc kategoryzację zakażeń Szumowski zauważył, że większość Polski jest "zielona". Ale - dodał - "niestety są obszary gdzie ten przyrost jest szybki i tam trzeba reagować". Jednocześnie zaznaczył, że "mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń. Pas zbliżony do Wybrzeża jest w całości "zielony". Nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń".
Jak jednak podkreślił, trzeba otrząsnąć się z beztroski.

- To dotyczy całej Polski, bo naprawdę, jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony rozprzestrzenił się na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny - nosić maskę w sklepach i w komunikacji miejskiej. Niech to wejdzie w nasz nawyk, dopóki nie będzie leków i szczepionki - zaapelował.

Zaświadczenia od 1 września

Wiceminister resortu Janusz Cieszyński poinformował z kolei, że od 1 września wprowadzony będzie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa.

- Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić - wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że liczba takich przypadków powinna być "bardzo, bardzo niewielka".

Odnosząc się do tej zapowiedzi Szumowski dodał, że "nie ma czegoś takiego jak medyczne przeciwskazania w zasłanianiu nosa i ust". - Jeśli ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, zawsze może nosić przyłbicę - podkreślił.

Szef MZ zapowiedział również, że "w weekend i w kolejnych dniach po weekendzie należy się nadal spodziewać liczb w granicach 500, 600, być może 700, dlatego że chcemy dziennie wymazać w tych zakładach pracy, w których są ogniska zachorowań, po tysiąc do dwóch tysięcy pracowników naraz". Wyjaśnił, że wymazy są pobierane "cały czas, jak najsprawniej".

***

pb

Czytaj także

809 nowych zakażeń i 13 ofiar, wyleczono już ponad 36 tys. osób. COVID-19 w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 10:30
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 13 osób. W sumie w Polsce koronawirusem zakaziło się ponad 50 tys. osób, wyzdrowiało ponad 36 tys. chorych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zapominają o maseczkach. Będzie więcej kontroli?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 13:54
Koronawirus nie odpuszcza i liczba zakażonych w Polsce zbliża się do 50 tysięcy osób. W związku z gwałtownym wzrostem nowych zakażeń rząd i służby sanitarne zapowiadają, że nie będzie tolerancji dla łamania obowiązujących zasad. Dlaczego coraz więcej Polaków zapomina o noszeniu maseczek i przyłbic?
rozwiń zwiń