X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne wobec kobiet. Zbigniew Ziobro złoży projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 15:27
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w środę złożenie projektu zaostrzającego kary za przestępstwa seksualne wobec kobiet. To będzie test dla tych, którzy mówią, że tak bardzo zależy im na ściganiu oprawców - podkreślił minister.
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na środowej konferencji w resorcie sprawiedliwości jego szef Zbigniew Ziobro odniósł się do krytyki niektórych środowisk dotyczącej kwestii konwencji stambulskiej. - W związku z tym, że ci sami ludzie zapomnieli, jak głosowali, stawiając często zupełnie fałszywe, kłamliwe zarzuty, że jesteśmy przeciwko skutecznemu ściganiu tych, którzy dopuszczają się przemocy wobec kobiet, chciałbym dać im szansę na przekucie tego, co mówią, w czyn - powiedział minister.

pap ziobro 1200.jpg
"Niezgodne z polską konstytucją". Ziobro o zapisach konwencji stambulskiej

Zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne

- Postanowiłem jako minister sprawiedliwości jeszcze raz złożyć projekt zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa z użyciem przemocy skierowane wobec kobiet. Chodzi o przestępstwa natury seksualnej - zapowiedział Zbigniew Ziobro. Jak dodał, w polskim wymiarze sprawiedliwości przestępstwa te traktowane są "wyjątkowo łagodnie".

Jego zdaniem ta propozycja zmian w prawie karnym będzie "testem prawdziwości intencji tych, którzy mówią, że tak bardzo zależy im na ściganiu oprawców kobiet".

Czytaj więcej:

Minister wskazał, że obecnie w przypadku osoby, która popełniła przestępstwo o charakterze seksualnym, sąd może orzec zakaz kontaktowania się z ofiarą. - Jeśli moja propozycja zostanie przyjęta, sąd będzie musiał orzec tego rodzaju środek (...), jeśli taki wniosek złoży osoba pokrzywdzona - podkreślił.

Bezwzględne dożywocie dla gwałcicieli?

Projekt ma też zaostrzyć kary dla recydywistów seksualnych. - Dzisiaj to zaostrzenie jest dość pozorne, sprawca może być skazany surowiej niż ten, kto dopuszcza się czynu po raz pierwszy (...). My wprowadzimy pewnego rodzaju automatyzm, nakazując sądom, że w przypadku recydywisty będą musiały dolną granicę kary podnieść dwukrotnie i od tego poziomu dopiero mierzyć wysokość kary - tłumaczył Zbigniew Ziobro.

ziobro_1200.jpg
"Pod pretekstem walki z przemocą wprowadzone są postulaty rewolucji kulturowej". Milczanowska o konwencji stambulskiej

W projekcie ma być wprowadzona możliwość orzekania kary bezwzględnego dożywocia dla sprawcy, który dopuścił się morderstwa w związku ze zgwałceniem. - To jest kara sprawiedliwa i adekwatna do tego strasznego czynu - ocenił minister.

Ograniczona ma być też możliwość przedterminowego zwolnienia przestępców seksualnych. - Dzisiaj, jeśli chodzi o recydywistów, mogą o to występować już po odbyciu 2/3 kary, chcemy, żeby było to 3/4 kary - wskazał Ziobro. Jak dodał, minimalny okres próby miałby zostać wydłużony z dwóch lat do pięciu.

Projekt ma też zaostrzyć kary m.in. za gwałt zbiorowy oraz za gwałt ze szczególnym okrucieństwem.

jmo

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: nie ma zgody na warstwę ideologiczną konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 08:40
– Solidarna Polska jest zwolennikiem wypowiedzenia konwencji stambulskiej i liczymy, że premier Mateusz Morawiecki za kilka godzin pozytywnie odniesie się do naszych oczekiwań – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zajmuje się promowaniem ideologii gender". Wiceminister sprawiedliwości o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 07:45
- Czas przejść od słów do czynów i naprawić błąd Platformy Obywatelskiej, która ratyfikowała konwencję z uwagi na jej ładnie brzmiącą medialnie nazwę, ale nie wczytując się już w jej treść - mówi w piątkowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do ratyfikowanej w 2015 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego konwencji stambulskiej.
rozwiń zwiń