X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Hiszpański historyk o Powstaniu Warszawskim: Polakom udało się zamienić klęskę w nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 11:46
Prof. Jose Luis Orella z uniwersytetu CEU San Pablo w Madrycie ocenia, że Powstanie Warszawskie dowiodło ciągłości oraz żywotności wartości patriotycznych przekazywanych przez kolejne pokolenia Polaków. Historyk podkreśla też, że Polakom udało się zamienić klęskę w nadzieję.
Powstańczy patrol
Powstańczy patrolFoto: PAP/Reprodukcja
artyk PW 1944.jpg
Powstanie Warszawskie. Serwis specjalny Polskiego Radia

W rozmowie z PAP ekspert ds. historii współczesnej i prawa zauważa, że zryw z sierpnia 1944 r. ma w sobie nawiązania do przeszłości Polski.

W ocenie eksperta Powstanie Warszawskie stało się powtórką z powstań listopadowego i styczniowego, co jego zdaniem, dowiodło ciągłości oraz żywotności wartości patriotycznych przekazywanych przez kolejne pokolenia Polaków. Wskazuje, że myśl ta mocno przeniknęła do świadomości obywateli Polski żyjących w okresie II wojny światowej.

Czytaj także:

Orella mówi, że w okresie Powstania Warszawskiego poczucie powtórnego przebiegu wypadków pojawia się też m.in. w próbie przedostania się do kraju z Włoch armii generała Władysława Andersa. - Widać tu podobieństwo do tworzonych niegdyś we Włoszech legionów generała Jana Henryka Dąbrowskiego - zauważa.

Historyk wskazuje, że podobnie jak nadzieje Polaków po klęskach z XIX w. spełniły się niepodległością w 1918 r., tak również porażka Powstania Warszawskiego "została zamieniona w nadzieję", a historia po latach przybrała korzystny dla Polski bieg.

"Nowy mit"

Wykładowca uniwersytetu CEU San Pablo mówi, że pomimo klęski powstańców, do której, jak podkreślił przyczyniło się powstrzymanie przez Armię Czerwoną ofensywy, Polacy nie dali się pokonać w sposób moralny. Orella przypomina, że już kilka miesięcy po zakończeniu walk mieszkańcy Warszawy przystąpili do odbudowy niemal doszczętnie zniszczonego miasta.

Czytaj również:

W ocenie historyka Powstanie Warszawskie stało się "nowym mitem, wplecionym w historię Polski, o jej mieszkańcach i anonimowych bohaterach", którzy są przykładem "narodu, którego nie da się pokonać". Zaznacza, że takie rozumienie sensu Powstania Warszawskiego miało swoje odzwierciedlenie już kilka lat po wojnie.

- Są one logiczne: nie buduje się nowego miasta, ale odbudowuje się zniszczoną Warszawę, ponieważ Polska nie może zginąć mając naród, który ją broni bez limitów. Zmartwychwstanie [w takim ujęciu - PAP] jest więc możliwe - dodaje prof. Orella.

Orella wskazuje, że pomimo trudnych doświadczeń historycznych Polacy są "radosnym narodem", na co jego zdaniem wpływ miał przede wszystkim katolicyzm. - Polakom obcy jest smutek skandynawskiego protestantyzmu - podsumowuje Orella, przypominając o silnych wpływach XIX-wiecznego mesjanizmu na tożsamość narodową Polaków.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Spełniło się moje wielkie marzenie". Przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 20:08
W Parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono drzewo pamięci. W tym miejscu przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci, poświęcona wszystkim poległym w walkach o wolność stolicy 76 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakłócali Marsz Powstania, rzucali w uczestników plastikowymi butelkami. Interweniowała policja

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 21:30
Policjanci musieli usunąć sprzed pomnika Powstania Warszawskiego kilka osób, które usiadły w miejscu przewidzianym dla Marszu Powstania Warszawskiego i nie reagowały na polecenia organizatora.
rozwiń zwiń