X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Powstaniec i architekt Warszawy. Odsłonięto pomnik kpt. Stanisława Jankowskiego ps. "Agaton"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 12:00
Pomnik upamiętniający powstańca warszawskiego, architekta Stanisława Jankowskiego ps. Agaton odsłonięto w niedzielę na warszawskim Powiślu. Monument zaprojektowany przez prof. Antoniego Janusza Pastwę stanął przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej. - Był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki żyć - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o "Agatonie".
Uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego ps. Agaton
Uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego ps. "Agaton"Foto: PAP/Marcin Obara

Podczas uroczystości złożono wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych. Jak podkreślił w swoim przemówieniu prezydent stolicy, Stanisław Jankowski był osobą wyjątkową i nietuzinkową.

- Każdy z okresów jego życia zasługiwałby na upamiętnienie w Warszawie i na kartach historii Polski. To pokazuje, jak to złożona i nietuzinkowa postać - powiedział Trzaskowski.

Podkreślił, że w życiorysie Jankowskiego widać też "jak nieprawdopodobnie zorganizowane było państwo podziemne w czasie II wojny światowej".

- Ten odcinek funkcjonowania państwa polskiego, za który odpowiadał Stanisław Jankowski, czyli zadbanie o to, żeby wszyscy mieli dokumenty, żeby wywieść władze okupacyjne w pole, pokazują, jak dobrze potrafimy być zorganizowani - zaznaczył polityk.

1. Szkolenie cichociemnych_Fot. NAC_663x364.jpg
Stanisław Jankowski "Agaton": "Każdy się bał pierwszego skoku ze spadochronem"

Sfałszowane dokumenty

Stanisław Jankowski był cichociemnym, oficerem Armii Krajowej. Skoczył ze spadochronem do Polski nocą z 3 na 4 marca 1942 roku. W kraju dostał zadanie utworzenia komórki Legalizacji i Techniki Wywiadu Armii Krajowej. Razem ze współpracownikami fałszował dokumenty, dzięki którym wielu kurierów i żołnierzy uniknęło śmierci.

Czytaj także:

Wśród sfałszowanych przez "Agatona" dokumentów były m.in. papiery dla Kazimierza Leskiego ps. Bradl, który podszywał się pod niemieckiego generała i po całej Europie jeździł w misji na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego.

4 i 6. Stanisław Jankowski pierwszy z prawej, 1944. Fot. Stefan Bałuk_Wikipedia domena publiczna 1200x660.jpg
Stanisław Jankowski "Agaton": "Zachciało ci się Polski, gówniarzu!"

Odbudowa miasta

W Powstaniu Warszawskim Stanisław Jankowski dowodził plutonem "Agaton". Po upadku powstania trafił do niewoli. W obozach jenieckich był adiutantem generała Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Po wojnie Stanisław Jankowski "Agaton" przebywał w Londynie. W 1946 roku wrócił do Polski. Z zawodu był architektem. Włączył się w odbudowę Warszawy. Był współautorem projektów Trasy W-Z oraz Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Odznaczony m.in. Virtuti Militari.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Jankowski "Agaton": "W 1946 roku, kiedy wróciłem, Warszawa robiła straszliwe wrażenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:42
- Na naszych oczach rozegrała się tragedia tego miasta i przed tym pokoleniem architektów i urbanistów postawiła historia zadanie bez precedensu - przyrócenie do życia, a później ukszatłowanie jego odbudowy - mówil Stanisław Jankowski w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów.
rozwiń zwiń