X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie podczas Marszu Powstania. Prowokacje i agresja lewicowych aktywistów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 23:30
Podczas zabezpieczania IX Marszu Powstania Warszawskiego stołeczna policja kilkukrotnie interweniowała. Według rzecznika KSP nadkomisarza Sylwestra Marczaka możliwe są zawiadomienia o popełnieniu wykroczeń i przestępstw.
Po analizie incydentów i zawiadomień, policjanci przekażą ewentualne sprawy do sądu
Po analizie incydentów i zawiadomień, policjanci przekażą ewentualne sprawy do sąduFoto: East News/Associated Press; twitter.com/@MariuszCiarka
obchody 1200 pap.jpg
Zakłócali Marsz Powstania, rzucali w uczestników plastikowymi butelkami. Interweniowała policja

IX Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Roty Marszu Niepodległości pod hasłem "Niemieckie zbrodnie nierozliczone" wyruszył po godz. 17 z ronda Romana Dmowskiego. Zakończył się na placu Krasińskich.

Czytaj także:

Na wysokości ulicy Foksal kilka osób wywiesiło na balkonie banery z hasłami "Powstań przeciwko faszyzmowi" oraz "Feminizm nie faszyzm". Lewicowi aktywiści wykrzykiwali też hasła: "Precz z faszyzmem", czy "Warszawa wolna od faszyzmu". Jedna z osób machała flagą z logiem partii Razem.

Z balkonu zrzucane były w stronę uczestników przemarszu plastikowe butelki. Naprzeciwko tej grupy osób, po przeciwnej stronie ulicy rozwieszono tęczową flagę, a na balustradzie okna kucał ubrany na czerwono mężczyzna w slipach.

Policja interweniowała natychmiast po tym, gdy na ulicy Nowy Świat w kierunku osób biorących udział w przemarszu rzucane były przedmioty. Nadkom. Marczak poinformował, że policjanci weszli wtedy do kilku mieszkań i wylegitymowali przebywające w nich osoby.

1200 ogien.jpg
Polska uczciła bohaterów. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął Ogień Pamięci

Zawiadomienia o wykroczeniach i przestępstwach

- Przede wszystkim mówimy tu o czynnościach związanych z legitymowaniem poszczególnych osób. Są zapowiedzi części uczestników marszu, że w najbliższych dniach będą składane zawiadomienia związane z zachowaniem poszczególnych osób. Dotyczy to m.in. rzucania butelkami i innymi przedmiotami. Na tę chwilę nasze czynności zakończyły się na legitymowaniu - powiedział rzecznik stołecznej policji.

Pytany o interwencję wobec mężczyzny siedzącego w balustradzie, nadkom. Marczak powiedział, że jednym z powodów interwencji było to, że mógł on stwarzać zagrożenie dla siebie i innych, ale - jak dodał - "całość materiału jest szczegółowo analizowana".

- Analizowane będzie zachowanie mężczyzny, istotne będą także zawiadomienia, które będą do nas kierowane w najbliższym czasie. Istotne będą również zeznania świadków: to jakich słów używał i jakie gesty wykonywał w kierunku poszczególnych osób - podkreślił nadkom. Marczak.

Jak dodał, "skoro ulicą idą osoby, których celem jest oddanie hołdu bohaterom sprzed 76. lat, a wśród nich idą również dzieci, to trudno nazwać takie zachowanie normalnym". Według niego, "wiele osób może się zastanawiać nad tym, czym było podyktowane takie zachowanie". - Naszym zadaniem jest działać. I zachowanie policjantów był jak najbardziej prawidłowe - zaznaczył.

Incydent przed bazyliką św. Krzyża

Do krótkiego incydentu doszło także przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, gdy mężczyzna z tęczową flagą wszedł na schody w pobliżu pomnika Jezusa. Mężczyzna ten został wylegitymowany przez policjantów, a figura Jezusa Chrystusa została otoczona przez wolontariuszy ze Straży Marszu Niepodległości.

- Dla nas najważniejsze było, żeby nie doszło do konfrontacji. W tym przypadku uniemożliwiliśmy to, żeby doszło do czegoś więcej, jak tylko do słownej utarczki - poinformował.

Uczestnicy marszu zatrzymali się przed wejściem na plac Krasińskich. Czekali na zakończenie interwencji policji wobec grupy kilku osób z białymi różami, które usiadły pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Osoby te zostały usunięte przez policjantów, otoczone kordonem i wylegitymowane.

Nadkom. Marczak wyjaśnił, że po analizie tych incydentów i zawiadomień, policjanci przekażą ewentualne sprawy do sądu, a w przypadku przestępstw do dalszej analizy do prokuratury.

pb

Czytaj także

"Wielka ofiara krwi i bohaterstwo". Nasza pamięć o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 22:00
- Do tego, że jest z nami teraz pamieć o Powstaniu Warszawskim, przyczyniło się przede wszystkim bohaterstwo powstańców. Mimo całej propagandy komunistycznej, ta wielka ofiara krwi i bohaterstwo są nie do przyćmienia - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Gośćmi audycji byli także plastyk Wojciech Korkuć i grafik Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

V edycja akcji BohaterON. Organizatorka: chodzi niezmiennie o pamięć

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 22:11
- Naszym celem było pokazanie, że ci ludzie są wśród nas, że możemy spotkać się z nimi, porozmawiać, pomóc - jeśli będzie potrzeba - mówiła w Polskim Radiu 24 o historii akcji "BohaterON - włącz historię" jej organizatorka, Agnieszka Łesiuk-Krajewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: powstańcy uczą młodych, że patriotyzm wymaga zaangażowania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 21:35
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski powiedział w TVP Info, że uczestnicy niepodległościowego zrywu sprzed 76 lat uczą młodych, że trzeba dobrze, optymistycznie myśleć o przyszłości, bo wtedy łatwiej jest żyć. Wskazują także na znaczenie jedności, która pozwala pokonać każdy kryzys.
rozwiń zwiń