X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Spełniło się moje wielkie marzenie". Przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 20:08
W Parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono drzewo pamięci. W tym miejscu przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci, poświęcona wszystkim poległym w walkach o wolność stolicy 76 lat temu.
Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska podczas uroczystości pod pomnikiem Polegli-Niepokonani w Parku Powstańców Warszawy na Woli.
Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska podczas uroczystości pod pomnikiem "Polegli-Niepokonani" w Parku Powstańców Warszawy na Woli.Foto: PAP/Mateusz Marek

Podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy mówiła, że to dla niej wyjątkowy dzień.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Wreszcie spełniło się moje wielkie marzenie, że będzie izba pamięci, bo cmentarz sam o sobie by nie opowiedział - zaznaczyła. Wanda Traczyk-Stawska zwróciła się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, by wspólnie pomogli sfinansować wyposażenie izby i by powstała jak najszybciej.

Posłuchaj
00:23 stawska.mp3 Wanda Traczyk-Stawska zwróciła się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, by wspólnie pomogli sfinansować wyposażenie izby (IAR)

Prezydent Rafał Trzaskowski mówił, jak ważne są relacje byłych powstańców przekazywane kolejnym pokoleniom. - Dzięki tym świadectwom wszyscy zastanawiamy się nad tym ile trzeba było odwagi, hartu ducha, by w tych trudnych czasach radzić sobie z rzeczywistością - dodał.

obchody 1200 pap.jpg
"Fundament, na którym wznosimy naszą tożsamość". Kombatanci o pamięci Powstania Warszawskiego

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaznaczał, jak wielka była odwaga i poświęcenie Powstańców Warszawskich. - Przypominamy sobie w tych dniach z jednej bestialstwo zbrodniarzy niemieckich (...) z drugiej strony wspominamy absolutnie bezprzykładny dowód patriotyzmu, męstwa, solidarności, honoru jaki prezentowali powstańcy - mówił.

W uroczystości wzięli też między innymi udział marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj także:

We wspólnych mogiłach na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli pochowano ponad 100 tysięcy w większości bezimiennych cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji. Polegli oni w walkach lub zostali zamordowani w masowych egzekucjach i spaleni w różnych dzielnicach miasta. Pochowano tam także ponad 3,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowane są m.in. ofiary rzezi cywilnej ludności Woli, dokonanej przez Niemców i towarzyszące im jednostki kolaboracyjne złożone z Rosjan, Ukraińców, Azerów i Turkmenów w pierwszych dniach powstania.

paw/