X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Warszawiacy śpiewali (nie)zakazane piosenki". Niezwykły koncert w Parku Wolności

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 22:10
W sobotę wieczorem na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wziął w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Uczestnicy wydarzenia pt. Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki
Uczestnicy wydarzenia pt. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"Foto: PAP/Mateusz Marek

TRANSMISJA KONCERTU

"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to inicjatywa muzyczna, która na stałe wpisała się w gamę wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów rocznicy powstańczego zrywu.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także powstańcy warszawscy. Tegoroczny koncert ze względu na stan epidemii odbył się w kameralnej atmosferze. Uczestniczyło w nim kilkaset osób.

Warszawiacy uczcili pamięć o powstańcach, śpiewając wspólnie m.in.: "Warszawo, moja Warszawo", "Siekiera, motyka", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Zośka". "Hej chłopcy, bagnet na broń", czy "Chłopcy silni jak stal".

Tak jak rok temu towarzyszyła im orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy i Chór Warszawiacy. Między piosenkami wyświetlane były wspomnienia powstańców i czytano powstańcze listy. Na koniec koncertu publiczność odśpiewała hymn Polski. Słychać było również okrzyki "Cześć i chwała bohaterom".

Śpiewnik z tekstami wszystkich piosenek jest dostępny do pobrania ze strony www.1944.pl.

***

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Czytaj także:

paw/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska uczciła bohaterów. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął Ogień Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 07:00
Rozpalenie ogniska pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie zakończyło obchody 76. rocznicy powstańczego zrywu. Ognisko zostało zapalone ogniem przyniesionym z warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza przez sztafetę pokoleń, czyli m.in. harcerzy i strażników miejskich. Jak powiedział Jakub Jabłoński, drużynowy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, to symbol ognia walk powstańczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fundament, na którym wznosimy naszą tożsamość". Kombatanci o pamięci Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:35
Pod pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" złożono kwiaty w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości wzięli udział powstańcy warszawscy, którzy mówili, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest dla nich bardzo ważna.
rozwiń zwiń