X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Marszałek Sejmu i premier przed pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej. Zapalono znicze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 19:20
W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapalili znicze przed pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej oraz Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na stołecznych Powązkach Wojskowych.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu Elżbieta WitekFoto: Twitter/Kancelaria Sejmu
powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Wcześniej w godzinę "W" uczestniczyli w centralnych uroczystościach rocznicowych, które odbyły się pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Następnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a po niej premier Mateusz Morawiecki przeszli pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskie oraz Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, gdzie zapalili znicze, oddając cześć zasłużonym dla Ojczyzny.

Czytaj również:

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej znajduje się w tzw.kwaterze smoleńskiej, u wylotu Alei Profesorskiej. Ma formę bloku z białego granitu, przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

28 ofiar, które zginęły 10 kwietnia 2010 r.

W nagrobkach spoczywa 28 ofiar, które zginęły 10 kwietnia 2010 r., a wśród nich dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor, dow. Garnizonu Warszawa gen. Kazimierz Gilarski, szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, prezydencki minister Mariusz Handzlik, szef BBN Aleksander Szczygło oraz szef protokołu dyplomatycznego Mariusz Kazana.


Pochowani w nim są także prezes NBP Sławomir Skrzypek, posłowie PiS Grażyna Gęsicka i Przemysław Gosiewski, posłanka SLD Jolanta Szymanek-Deresz, przewodniczący Komitetu Katyńskiego Stefan Melak, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, wiceprzewodniczący tej Rady Stanisław Mikke, członkowie załogi Tu-154M: Robert Grzywna i Andrzej Michalak; stewardessy - Barbara Maciejczyk i Natalia Januszko, funkcjonariusze BOR: Paweł Janeczek, Dariusz Michałowski, Piotr Nosek i Jacek Surówka; kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego ks. Roman Indrzejczyk, prezydencki lekarz Wojciech Lubiński i pracownik Kancelarii Prezydenta Dariusz Jankowski.

W kwaterze spoczywają ponadto szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski, dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń w Kancelarii Prezydenta Polski Barbara Mamińska, a także dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP Izabela Tomaszewska.

Czytaj także:

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach Wojskowych jest pomnikiem upamiętniającym żołnierzy wyklętych – ofiary stalinowskich represji w Polsce po II wojnie światowej zamordowanych przez komunistyczne władze w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Pomnik znajduje się w Kwaterze na Łączce, w miejscu, gdzie od połowy 1948 roku chowane były potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego na tzw. "Łączce". Znajdowało się ono na Cmentarzu Cywilnym – Powązki graniczącym z dawnym Cmentarzem Wojskowym.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak