X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Fundament, na którym wznosimy naszą tożsamość". Kombatanci o pamięci Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:35
Pod pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" złożono kwiaty w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości wzięli udział powstańcy warszawscy, którzy mówili, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest dla nich bardzo ważna.
Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska ps. Sławka oraz prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas uroczystego złożenia kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego
Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska ps. Sławka oraz prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas uroczystego złożenia kwiatów pod Pomnikiem Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Mateusz Marek

Jak powiedział Polskiemu Radiu zastępca przewodniczącego stowarzyszenia Szarych Szeregów, w takim dniu wracają wspomnienia. - Jest w nas zadowolenie, że inni pamiętają, bo nie zawsze tak było - stwierdził Tadeusz Jarosz, pseudonim "Topacz".

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
Posłuchaj
00:17 10553513_1.mp3 Tadeusz Jarosz, pseudonim "Topacz" o upamiętnieniu wybuchu Powstania Warszawskiego (IAR)

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Leszek Żukowski mówił zaś, że obecność weteranów podczas uroczystości to nie tylko uczczenie pamięci poległych, ale również ostrzeżenie. - Nie jest prawdą to, że historia się nie powtarza. Działamy jako ostrzeżenie przed lekkomyślnością jaka mogłaby wystąpić w przyszłości - powiedział.

Posłuchaj
00:16 10553513_2.mp3 Major Leszek Żukowski o upamiętnieniu wybuchu Powstania Warszawskiego (IAR)

Warszawa pamięta

W stolicy trwają uroczystości 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich pierwszym punktem było złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania. Kwiaty złożono na ulicy Filtrowej, przy dawnej siedzibie konspiracyjnej Okręgu Warszawskiego AK.

Czytaj więcej
Andrzej Duda free Krakowskie przedmieście powstanie warszawskie PR-1200.jpg
Prezydent: to szczególny dzień nie tylko dla warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, powiedział, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest fundamentem, na którym wznosimy naszą tożsamość. Podkreślił, że mimo trudnych warunków spowodowanych epidemią uczestnicy uroczystości zbierają się, by oddać hołd powstańcom, bo to buduje wspólnotę.

"Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących i budujących nasz polski kod kulturowy. Bez Powstania Warszawskiego nie można zrozumieć współczesnych dziejów Polski" - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Czytaj również:

Symbol męstwa

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Powstanie nie osiągnęło celu wojskowego ani politycznego. Jednak do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność. W świadomości społecznej bywa uważane za powstanie narodowe.

Czytaj więcej
mid-20801144 1200.jpg
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W tym roku ze względu na epidemię uroczystości upamiętniające powstańców odbywają się w ograniczonej formie. Jak co roku w godzinę "W" zawyją syreny, a mieszkańcy Warszawy zatrzymają się w hołdzie bohaterom stolicy.

jp

Czytaj także

Prezydent: rzeź Woli to ludobójstwo, o którym długo nie mówiono

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:55
Andrzej Duda złożył wieniec na ulicy Wieluńskiej 1, przy tablicy pamiątkowej ku czci dwóch i pół tysiąca Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego roku niemieccy okupanci wymordowali kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tej dzielnicy. Prezydent powiedział, że była to niewyobrażalna zbrodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

76 lat temu serce Europy zabiło mocniej. Dzisiaj rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 05:20
1 sierpnia 1944 roku o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które było próbą wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, przez żołnierzy Armii Krajowej. Był to największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
rozwiń zwiń