X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Przed pomnikiem Gloria Victis zawyły syreny. Uczczono pamięć bohaterów powstańczego zrywu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:25
Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.
Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach.
Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach.Foto: Piotr Molecki/East News

O godz. 17, o której 1 sierpnia 1944 roku, 76 lata temu rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy - przed pomnikiem Gloria Victis zawyły syreny.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i hejnał Warszawy. Następnie złożono wieńce.

00:48 PW Znicze Obrazek IAR 02.mp3 Warszawiacy oddają hołd powstańcom warszawskim (IAR)

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis stanowią kulminacyjny punkt obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W uroczystościach uczestniczą również m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Włodzimierz Czarzasty oraz prezes PIS Jarosław Kaczyński.

Biskup polowy Józef Guzdek w słowie poprzedzającym modlitwę w intencji Powstańców, zaakcentował, że zgromadzeni przy powstańczych mogiłach "nie przyszli, aby płakać, ale by wyśpiewać Bogu pieśń wdzięczności za tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje zdrowie i życie".

Posłuchaj
00:13 guzdek.mp3 Bp Guzdek: wierność wartościom oraz powstańczy duch i determinacja pozwoliły Warszawie odrodzić się "jak feniks z popiołów" (IAR)

Hierarcha mówił, że "u stóp pomnika Gloria Victis oddajemy cześć pokonanym, ale niezwyciężonym". Podkreślił, że podobnie jak Powstańcy, niezwyciężona pozostała także stolica.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dowód męstwa i gotowości poniesienia ofiar w obronie ojczyzny". Premier o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:19
- Powstanie Warszawskie było bohaterskim, okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji dużej części polskiej stolicy; dowodem męstwa, determinacji i gotowości poniesienia ofiar przez Polaków walczących w obronie ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwszego dnia zrobiliśmy atak na czołgi". Józef Polak ps. "Tumry" wspomina Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:24
- W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego leżałem w łóżku chory na zatoki. Jak dowiedziałem się, że o godz. 17 się zacznie, natychmiast wyzdrowiałem - powiedział podporucznik Józef Polak ps. "Tumry".
rozwiń zwiń