I prezes Sądu Najwyższego: wymiar sprawiedliwości należy dalej reformować, sporo jest do zrobienia

2020-07-30, 07:00

I prezes Sądu Najwyższego: wymiar sprawiedliwości należy dalej reformować, sporo jest do zrobienia
Małgorzata Manowska . Foto: LUKASZ SZELAG/REPORTER

- Reforma wymiaru sprawiedliwości nie jest w żadnym razie zakończona. Sporo jest jeszcze do zrobienia – oceniła w rozmowie opublikowanej w czwartek na łamach "Naszego Dziennika” I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

Pierwsza prezes SN wskazała, że zmian wymaga kwestia awansów sędziowskich.

Powiązany Artykuł

Malgorzata Manowska KPRP 1200.jpg
Manowska: największym zagrożeniem dla niezależności SN jest wzajemna niechęć i podziały między sędziami

- W moim przekonaniu konieczne jest zastąpienie dotychczasowej hierarchii wśród sędziów jednolitym stanowiskiem sędziowskim, w ramach którego awans będzie uzależniony od jakości orzekania takiego sędziego – powiedziała Manowska. 

Czytaj także:

- To radykalne spłaszczenie struktury sędziowskiej pozwoli też na zapewnienie większej autonomii sędziom, którzy powinni mieć autonomiczne biura i w większym stopniu samodzielnie zarządzać procesem wymierzania sprawiedliwości. Sporo jest jeszcze do zrobienia – dodała.

Tempo orzekania

Powiązany Artykuł

1200_Manowska_Duda_PAP.jpg
Prezydent powołał prof. Małgorzatę Manowską na stanowisko I Prezesa SN

Odnosząc się do zarzutów o przewlekłości postępowań, Manowska stwierdziła, że istniejące podziały i napięcia w Sądzie Najwyższym niestety nie sprzyjają efektywności.

- Podjęłam w tej mierze intensywne działania i dokonuję przeglądu funkcjonowania poszczególnych izb. Stwierdzam dysproporcje w obciążeniu poszczególnych sędziów. Bardzo dynamicznie rozpoczęliśmy analizy zmierzające do zmiany systemów informatycznych w SN, dotychczasowe są bowiem wybitnie dysfunkcjonalne – oceniła pierwsza prezes SN.

Jej zdaniem, zaplanowane przez nią zmiany powinny przyczynić się do znacznego przyspieszenia pracy Sądu Najwyższego.

Powiązany Artykuł

manowska 1200 pap.jpg
"Małgorzata Manowska to właściwa osoba na właściwym miejscu". Wiceminister sprawiedliwości o I Prezesie SN

Rozliczenie komunistów

Pytana, czy widzi możliwość zmiany orzeczeń uniemożliwiających rozliczenie zbrodni komunistycznych, w tym tzw. sędziów stanu wojennego, zwłaszcza w kontekście zniesienia przedawnienia w tym zakresie, Manowska powiedziała, że "jeśli będą istnieć podstawy prawne do ponownego rozpatrywania wyroków, które blokowały wymierzenie sprawiedliwości osobom odpowiedzialnym za rażące przestępstwa w trakcie orzekania, to z pewnością Sąd Najwyższy będzie stosował te unormowania prawne".

Jak zaznaczyła, to nie do sądu jednak należy inicjatywa w tej mierze.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej