X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna nakazała Markowi M. zwrot 696 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 14:01
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Komisja Weryfikacyjna na posiedzeniu niejawnym wydała dwie decyzje w sprawach dotyczących nieruchomości przy ul. Barszczewskiej 7 oraz al. Waszyngtona 63 w Warszawie. Komisja w toku przeprowadzonego postępowania rozpoznawczego stwierdziła szereg naruszeń.
Konferencja prasowa w Ministerstwie Sprawiedliwości ws. ogłoszenia decyzji dotyczących nieruchomości przy al. Waszyngtona 63 i ul. Barszczewskiej 7. Od lewej członkowie Komisji Weryfikacyjnej: Paweł Lisiecki, Wiktor Klimiuk, Łukasz Kondratko i Sebastian Kaleta
Konferencja prasowa w Ministerstwie Sprawiedliwości ws. ogłoszenia decyzji dotyczących nieruchomości przy al. Waszyngtona 63 i ul. Barszczewskiej 7. Od lewej członkowie Komisji Weryfikacyjnej: Paweł Lisiecki, Wiktor Klimiuk, Łukasz Kondratko i Sebastian KaletaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Komisja Weryfikacyjna w toku przeprowadzonego postępowania rozpoznawczego w sprawie stwierdziła rażąco niską kwotę sprzedaży praw i roszczeń do nieruchomości w wysokości 300,00 zł na rzecz m.in. Marka M. Jak przypomina, realna wartość nieruchomości wynosiła 3 mln 622 tys. 443 zł.

warszawa widziana z centrum free shut 1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Czy uda się przywrócić sprawiedliwość?

Jak stwierdziła Komisja Weryfikacyjna, prezydent m.st. Warszawy w decyzji reprywatyzacyjnej zawarł zastrzeżenie dotyczące obowiązków przyszłego użytkownika wieczystego związanych z rozliczeniem otrzymanego i wypłaconego wcześniej odszkodowania, który to zapis należy wyłącznie do kognicji sądów cywilnych. Zdaniem komisji w sprawie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych - sprzedaż prawa do nieruchomości na rzecz osoby trzeciej. Komisja zadecydowała o nałożeniu obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia na rzecz jednego z beneficjentów Marka M. w wysokości 696 tys. 597 zł 65 gr.

Wobec powyższego Komisja Weryfikacyjna wydała decyzje, w której w punkcie 1 utrzymała w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z 24 czerwca 2009 r. w części dotyczącej punktu 5, a w punkcie 2 stwierdziła wydanie decyzji prezydenta m.st. Warszawy z dnia 24 czerwca 2009 r. z naruszeniem prawa w pozostałym zakresie. Z kolei w punkcie 3 nałożyła na jednego z beneficjentów Marka M. obowiązek zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w kwocie 696 tys. 597 zł 65 gr na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy.

Kolejna nieruchomość z naruszeniami

W przypadku nieruchomości przy al. Waszyngtona 63 Komisja Weryfikacyjna w toku przeprowadzonego postępowania rozpoznawczego w sprawie również stwierdziła szereg naruszeń. To rażąco niska kwota sprzedaży praw i roszczeń do nieruchomości - 200 zł i 100 zł na rzecz m.in. Marka M., podczas gdy realna wartość nieruchomości wynosiła 573 tys. 727 zł.

Czytaj także:

Jak stwierdziła Komisja Weryfikacyjna, prezydent m.st. Warszawy nie zbadał, czy została spełniona przesłanka posiadania nieruchomości, o której mowa w art. 7 ust. 1 dekretu. Podkreśliła, że w niniejszej sprawie nie wystąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Wobec powyższego Komisja Weryfikacyjna wydała decyzje, w której uchyliła decyzję prezydenta m.st. Warszawy z 28 lipca 2011 r. w całości i przekazała sprawę prezydentowi m.st. Warszawy do ponownego rozpatrzenia.

15 decyzji ws. przyznania odszkodowania

komisja weryfikacyjna reprywatyzacja 1200 F.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Kaleta: Trzaskowski staje przeciwko mieszkańcom swojego miasta

Komisja Weryfikacyjna we wtorek wydała także 15 decyzji w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom nieruchomości przy ul. Koszykowej 49 A, ul. Hożej 25 A, ul. Lutosławskiego 9, ul. Noakowskiego 16, ul. Schroegera 72, ul. Mokotowskiej 40, ul. Jagiellońskiej 27, ul. Schroegera 74 i ul. Łomżyńskiej 44 w łącznej kwocie 384 tys. 513 zł 10 gr.

Mapa stołecznych reprywatyzowanych nieruchomości, przygotowana w 2017 roku przez Miasto Jest Nasze (opr. PAP) Mapa roszczeń do stołecznych nieruchomości, przygotowana przez Miasto Jest Nasze (opr. PAP)

Lokatorzy tych nieruchomości, uzasadniając wniosek o przyznanie odszkodowania i zadośćuczynienia, skarżyli się m.in. na drastyczne podwyżki czynszów, stres związany z utratą mieszkań, w których mieszkali kilkadziesiąt lat, uciążliwe remonty zakłócające spokój mieszkańców, okresowe odcinanie mediów, utrudniony dostęp do budynku, nachodzenie lokatorów i zastraszanie ich, aby zmusić ich do wyprowadzki z mieszkań, brak energii elektrycznej, brak światła na klatkach schodowych, zaniechanie przeglądów przewodów kominowych, zabijanie deskami wyjścia ewakuacyjnego z budynku, zalewnie klatek schodowych i zamykanie bramy wyjazdowej z budynku.

Łączna kwota wszystkich odszkodowań i zadośćuczynień przyznanych dotychczas przez Komisję Weryfikacyjną wyniosła 8 mln 736 tys. 615 zł 79 gr.

bb


Czytaj także

Warszawa: wątpliwości ws. reprywatyzacji działek na Targówku. Komisja zbada sprawę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 03:45
Komisja weryfikacyjna zajmie się kolejną serią odszkodowań za reprywatyzację dawnej kolonii Adolfówka. Na posiedzeniu niejawnym analizowane będą postanowienia stołecznych władz w tej sprawie z 2011 i 2012 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. wiceprezydent Warszawy: nie pamiętam, kto wydał decyzję ws. gruntów przy Bema 76

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 12:15
Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zeznawał przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Były urzędnik zeznał, że nie pamięta, kto wydał zgodę na budowę apartamentów przy Bema 76 na Woli. Na rozprawie nie stawiła się m.in. b. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: komisja unieważniła decyzję reprywatyzacyjną ws. gruntu przy Czerskiej 3

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 15:40
Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność kolejnej decyzji reprywatyzacyjnej wydanej przez władze Warszawy. Chodzi o grunt przy ulicy Czerskiej 3 na Mokotowie. W prywatne ręce przekazano go w 2009 r.
rozwiń zwiń