X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Defilada w stolicy i kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:35
Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających triumf w Bitwie Warszawskiej. W organizację obchodów 100. rocznicy zwycięstwa włączyło się też Ministerstwo Obrony Narodowej. Punktem kulminacyjnym będzie defilada wojskowa na stołecznej Wisłostradzie. 
Defilada w 2017 roku
Defilada w 2017 rokuFoto: mjr Robert Siemaszko CO MON

Sto lat temu Polacy zatrzymali na linii Wisły bolszewicką nawałę, której celem było zniszczenie dotychczasowego porządku świata. Tym samym Europa została uratowana od widma rewolucyjnego terroru.

glinska mid-20728045 1200.jpg
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Piotr Gliński: naszym głównym celem jest budowa i wzmacnianie polskiej wspólnoty

Hasło obchodów 100. rocznicy Cudu na Wisłą to "Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy". Kulminacyjnym punktem rocznicy 15 sierpnia będzie defilada z udziałem Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych na Wisłostradzie w Warszawie. Jej początek zaplanowano na godz. 15:00. 

Wcześniej, w południe, odbędzie się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Natomiast o godz. 17:30 z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego w ramach Balonowego Cudu nad Wisłą ma wystartować balon "lis" z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą. Za nim podążać będą kolejni piloci. 

Rocznicowe wydarzenia organizowane są w całej Polsce, część z nich już się zaczęła.

błaszczak_1200.jpg
Defilada wojskowa i uroczysta zmiana warty. Szef MON o obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Jakie wydarzenia przed nami?

Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju, również w przestrzeni wirtualnej, widowisko multimedialne pod hasłem "1920. Wdzięczni Bohaterom" i wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską.

W 100. rocznicę "Cudu nad Wisłą" w Warszawie odbędą się też tradycyjna defilada i piknik organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz widowisko balonowe.

Premiera "Wojny światów" w TVP

Wyjątkowa opowieść w 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Epicka produkcja opowiada o wydarzeniach prowadzących do zwycięstwa w sierpniu 1920 roku. Premiera filmu odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia w TVP.

Andrzej Anusz 1200.jpg
"Długo czekaliśmy na Muzeum Józefa Piłsudskiego". Dr Andrzej Anusz o 100-leciu Bitwy Warszawskiej

Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on archiwalne nagrania z Radia Wolna Europa oraz z archiwum Polskiego Radia. Znalazły się na nim bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską.

Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na 100-lecie Bitwy Warszawskiej Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Na płytach zamieszczono też unikatowe nagrania pieśni żołnierskich, a także nagrodzone w konkursie Programu Pierwszego i Teatru Polskiego Radia słuchowisko historyczne "Ryngraf", którego scenariusz napisał Jarosław Jakubowski. Wydawnictwo uzupełnia wyjątkowa szata graficzna: zdjęcia dokumentujące frontową codzienność czy reprodukcje słynnych obrazów, dla których Bitwa stała się inspiracją.

Patronat nad albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" objęła Rada Mediów Narodowych, zaś wstępem wydawnictwo opatrzyli prof. Wojciech Roszkowski oraz dr Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

1200_PR_Niepodległa_PAP.jpg
Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premierowa prezentacja serwisu

Nowy portal o Bitwie Warszawskiej jest już dostępny

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.

Serwis internetowy bitwa1920.gov.pl został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia. Za wartość merytoryczną portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W serwisie oprócz materiałów z archiwów Polskiego Radia znalazły się m.in. treści z archiwów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA).

Lista wydarzeń przygotowanych z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

fc / ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 04:48
W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziś otwieramy obchody stulecia Bitwy Warszawskiej". Prezydent w rocznicę powołania rządu Witosa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:39
- Wincenty Witos wziął na siebie odpowiedzialność stanięcia na czele rządu, który 100 lat temu był ostatnią szansą na przetrwanie polskiego państwa - powiedział prezydent Andrzej Duda po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Witosa na placu Trzech Krzyży w Warszawie.
rozwiń zwiń