X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

COVID-19 w Polsce. Sprawdź aktualne ograniczenia sanitarne związane z epidemią

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 15:55
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, który opracuje strategię dotyczącą drugiej fali epidemii koronawirusa. Prace są skupione wokół ewentualnych decyzji na jesień, gdy możliwe jest połączenie się epidemii koronawirusa i grypy.
Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolsceFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj
00:49 10544305_1.mp3 W MZ odbyło się pierwsze spotkanie zespołu w sprawie drugiej fali epidemii. Relacja Barbary Góry (IAR)

 

Resort przewiduje, że wzrost zakażeń, połączony z sezonowymi zachorowaniami na grypę, nastąpi jesienią, dlatego - jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - do końca sierpnia wypracowania zostanie jesienna strategia testów, obostrzeń, szczepień i profilaktyki szpitalnej.

Do tego czasu obowiązują wydane przez rząd obostrzenia sanitarne. Zgodnie z decyzją władz istnieje obowiązek zachowania minimalnej odległości 1,5 metra pomiędzy pieszymi.

Szkoła pandemia edukacja free shutt-1200.jpg
Decyzja o powrocie uczniów do szkół. Wiceminister zdrowia wyjaśnia, od czego zależy

Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki, czyli do 13. roku życia; osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące; osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie; osoby, które zasłaniają usta i nos.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust

Jeśli chodzi o obowiązek zasłaniania ust i nosa, należy się do niego stosować, kiedy niemożliwe jest zachowanie - ustalonej obostrzeniami sanitarnymi - odległości 1,5 metra od innych osób.

Zasłanianie ust i nosa wymagane jest także w środkach komunikacji zbiorowej; samochodzie - jeśli poruszamy się z osobą (lub osobami), z którymi nie mieszkamy na co dzień; w sklepach, galeriach handlowych, bankach, na targach oraz w urzędach pocztowych, kinach i teatrach; u lekarza, w przychodni, szpitalu, salonie masażu, kosmetycznym czy tatuażu; w miejscach kultu religijnego (np. w kościele), w szkole, na uczelni; w urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej.

Czytaj również:

Od tej zasady stworzono również wyjątki. Ust i nosa nie trzeba zasłaniać podczas uprawiania sportu; w restauracji - po zajęciu miejsca przy stole, podczas jedzenia i picia; w pracy - gdy nie dochodzi do styczności z osobami z zewnątrz - podczas obsługi klientów i interesantów; w lesie; "podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS)".

Zmiana zasad dotyczących kwarantanny

Jak informuje jednak Rada Ministrów - "Zasadniczo zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych.

W czasie rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce zmieniały się również zasady dotyczące obowiązkowej kwarantanny. Obecnie dotyczy ona osób, które podczas wjazdu na teren Rzeczpospolitej Polskiej przekroczyły granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, miały kontakt z osobami zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi lub mieszkają z osobą, która została skierowana na kwarantannę.

EN_kraska 1200.jpg
"Padło dużo nowych pomysłów". Specjalny zespół przygotowuje strategię na ew. drugą falę koronawirusa

Rząd podkreśla, że "listę osób wyłączonych z obowiązkowej kwarantanny przy przekraczaniu granicy zewnętrznej UE określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".

Osoby zwolnione z kwarantanny

Oprócz tego z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które przyleciały samolotem z kraju spoza UE, w którym wskaźniki zachorowań są niższe niż w Polsce. Są to: Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Albania, Korea, Ukraina i Kanada.

Obywatele Unii Europejskiej i państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, a także ich dzieci i małżonkowie mogą swobodnie wjeżdżać na teren RP, podróżować po Polsce oraz przekraczać jej granice bez obowiązku kwarantanny.

Swobodnie do Polski mogą wjeżdżać również kierowcy wykonujący pracę w ramach międzynarodowego transportu drogowego, cudzoziemcy z kartą Polaka, cudzoziemcy posiadający pozwolenie na pracę w Polsce oraz będący powiązani więzami rodzinnymi z obywatelami RP.

Zasady podczas kwarantanny

Kwarantanna nie może trwać dłużej niż 14 dni i może zostać zakończona po otrzymaniu negatywnego testu na obecność SARS-CoV-2.

Podczas kwarantanny nie można opuszczać domu; spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane; w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu - one również muszą zostać poddane kwarantannie.

W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Osoby przebywające w kwarantannie mogą opuścić dom tylko w celu wykonania testu na obecność SARS-CoV-2.

Dojazd do miejsca wykonania testu może być wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca.

Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny

Zgodnie z decyzją rządu policja "w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania.

Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny. Decyzja co do wysokości kary jest zawsze indywidualna".

Pomimo trwania stanu epidemii dozwolona jest organizacja imprez masowych (o charakterze artystycznym i rozrywkowym) pod warunkiem zachowania przez uczestników dystansu osobistego. Liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw. 

Nieograniczona liczba osób w kościele

Możliwe jest również organizowanie zawodów sportowych, w których uczestniczy do 250 osób. Zgodnie z zasadami sanitarnymi publiczność podczas zawodów, jeśli organizator nie wyznaczył dla niej miejsc, musi zachować dystans osobisty i wolnych 50 procent miejsc.

Spod tych zasad wyłączone są pola golfowe, korty tenisowe, stajnie, stadniny i tory wyścigowe dla koni, infrastruktura do sportów wodnych i lotniczych.

Podczas wydarzeń o charakterze religijnym nie obowiązują zasady określające liczbę uczestników. Podczas pogrzebów obowiązuje nakaz zachowania 1,5 metra dystansu osobistego, a jeśli jest to niemożliwe, obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Także np. w mszy może uczestniczyć nieograniczona liczba osób. Podczas nabożeństw panuje jednak nakaz zasłaniania ust i nosa. Zakrywanie ust i nosa nie obowiązuje podczas zawierania ślubu w urzędzie stanu cywilnego.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Są nowe ogniska koronawirusa na Mazowszu i Śląsku". Rzecznik MZ o sytuacji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 07:33
- Nowe zakażenia COVID-19 pochodzą m.in. z rozproszonych, niewielkich ognisk na Mazowszu oraz z trzech śląskich kopalń - skomentował ostatnie statystyki dotyczące epidemii koronawirusa rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń