X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Dokonali transportu prawie 4 ton narkotyków". Jest akt oskarżenia wobec 12 osób

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 08:07
- Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, zarzucając im przemyt hurtowych ilości haszyszu, kokainy i marihuany - poinformowała Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. Część osób jest oskarżona o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, zarzucając im przemyt hurtowych ilości haszyszu, kokainy i marihuany
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, zarzucając im przemyt hurtowych ilości haszyszu, kokainy i marihuanyFoto: Wojciech Strozyk/REPORTER

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku oskarżył 12 osób o popełnienie łącznie 100 przestępstw. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

cbsp 1200.jpg
Blisko 400 krzewów konopi i 200 kilogramów suszu. Akcja CBŚP na Dolnym Śląsku

Ekstradycja ze Skandynawii

Jak przekazała Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, chodzi głównie o przemyt znacznych ilości narkotyków oraz o obrót znacznymi ilościami narkotyków. - W tym 8 osób oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec wszystkich 12 osób zastosowane było tymczasowe aresztowanie - powiedziała.

Prokuratura Krajowa zaznacza, że dwóch podejrzanych, którzy są obywatelami Ukrainy, zostało sprowadzonych do Polski ze Szwecji na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Ponadto dwóch polskich obywateli poszukiwanych międzynarodowym listem gończym zostało przekazanych w ramach ekstradycji z Norwegii.

Czytaj także:

"Postępowanie karne prowadzone przez norweski wymiar sprawiedliwości dotyczące dwóch polskich obywateli zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku" - informuje Prokuratura Krajowa.

W toku śledztwa prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych na łączną kwotę ponad 170 tys. zł.

CBSP_1200.jpg
Rozbito grupę podejrzaną o handel dopalaczami. Akcja CBŚP w kilku województwach

Transport prawie 4 ton narkotyków

Śledczy ustalili, że w latach 2013–2017, w Europie działała zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się przywozem, przewozem oraz wewnątrzwspólnotowym nabyciem znacznych ilości narkotyków. Trzon grupy - jak zaznaczają śledczy - stanowili obywatele polscy z województwa pomorskiego.

"Grupa dokonywała przewozu zabronionych substancji z terytorium Hiszpanii i Włoch do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Danii, Szwecji oraz Norwegii. Członkowie grupy dokonali transportu prawie 4 ton narkotyków, takich jak haszysz, kokaina i marihuana" - informuje PK.

Zaznacza również, że dzięki współpracy międzynarodowej organów ścigania, udaremniono - w Norwegii, Holandii, Szwecji i w Polsce - cztery próby przemytu haszyszu o łącznej wadze prawie 800 kilogramów oraz jedną próbę przemytu 50 kilogramów kokainy. W trakcie śledztwa zabezpieczono również narkotyki o czarnorynkowej wartości prawie 150 mln zł.

Włamanie do toruńskiego Urzędu Celnego

Prokuratura Krajowa przekazała również, że z ustaleń prokuratora wynika, że dwóch oskarżonych niezależnie od przestępstwa przemytu haszyszu, brało również udział w kradzieży z włamaniem do magazynu depozytowego ówczesnego Urzędu Celnego w Toruniu, znajdującego się w Chełmży koło Torunia.

"Po wyłamaniu zabezpieczeń i dezaktywacji alarmów, sprawcy weszli do wnętrza magazynu depozytowego, skąd zabrali w celu przywłaszczenia urządzenia służące do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, a także gotowe wyroby tytoniowe bez znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości ponad 9 mln zł" - informuje PK.

Jak zaznaczono, skradzione przedmioty zostały zabezpieczone przez policję i straż graniczną, a uczestniczącym w tym zdarzeniu osobom prokurator przedstawił zarzuty kradzieży z włamaniem, za co grozi do 10 lat więzienia.

shutterstock policja free 1200.jpg
Narkotyki za około 250 tys. zł schowane w przesyłce kurierskiej

Przesłuchano 67 świadków

Prokuratura podkreśla ponadto, że w toku postępowania pozyskano 29 opinii biegłych m.in. z zakresu badań informatycznych, mechanoskopijnych, poligraficznych, daktyloskopii, traseologicznych, chemicznych, genetyki sądowej oraz przesłuchano w charakterze świadków 67 osób. Skierowano także 6 wniosków o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej i europejskich nakazów dochodzeniowych.

"Aktem oskarżenia objęto 12 osób spośród piętnastoosobowej grupy. W odniesieniu do dwóch osób - obywateli Ukrainy - postępowanie zakończono skierowaniem w sierpniu 2019 r. aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Gdańsku, który skazał ich na kary 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 10 tys. zł" - informuje PK. Jak dodaje, postępowanie dotyczące trzeciego podejrzanego - polskiego obywatela - nadal jest nadzorowane w Pomorskim Wydziale Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Prokuratura zaznacza, że za zarzucane przestępstwa przemytu narkotyków oskarżonym grozi do 20 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz nawiązka w wysokości do 50 tys. zł na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii, oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Handlowali narkotykami na dużą skalę. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 09:46
Prokuratura Okręgowa w Kielcach, po zamknięciu śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się na dużą skalę handlem narkotykami oraz ich przetwarzaniem i uprawą, skierowała 24 kwietnia 2020 r. do Sądu Okręgowego w Kielcach akt oskarżenia przeciwko 20 podejrzanym, z których 16 pozostaje tymczasowo aresztowanych - informuje Prokuratura Krajowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narkotyki warte pół miliarda złotych. Jest akt oskarżenia ws. gigantycznego przemytu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 14:43
Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom międzynarodowej grupy przestępczej handlującej narkotykami na terenie całej Europy. Śledczy zabezpieczyli między innymi 15 ton marihuany i 300 kilogramów amfetaminy. Wartość sprowadzonych przez nich narkotyków to w sumie blisko pół miliarda złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogólnopolska akcja CBŚP. Rozbito grupę handlarzy wyrobami tytoniowymi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 06:23
Policjanci CBŚP zatrzymali 12 osób, podejrzanych o wprowadzanie do obrotu wyrobów tytoniowych z przemytu oraz z nielegalnych fabryk. Akcję przeprowadzono na terenie dziewięciu województw.
rozwiń zwiń