X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Solidarność to idea bliska Polakom w każdej części kraju". Premier w rocznicę Lubelskiego Lipca

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 20:42
- W imieniu rządu dziękuję uczestnikom strajków lubelskich w lipcu 1980 r. - przekazał premier Mateusz Morawiecki w 40. rocznicę strajków robotniczych na Lubelszczyźnie. To był powiew wolności, tu rozpoczynała się "Solidarność" i jej idea dziś bliska Polakom z każdej części kraju - podkreślił.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystej gali z okazji 40. rocznicy fali strajków, które przetoczyły się przez region
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystej gali z okazji 40. rocznicy fali strajków, które przetoczyły się przez regionFoto: PAP/Jacek Szydłowski

- "Solidarność to idea bliska Polakom w każdej części kraju. W moich podróżach po Polsce wciąż stykam się z jej codziennymi przejawami, jak i symbolami z chwalebnej przeszłości «Solidarności» i jej bohaterów" - napisał premier.

Poinformował, że to "dlatego nie mogło go dziś (w niedzielę) zabraknąć" podczas obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980. "Każdy epoka ma swój czas, a czas «Solidarności» rozpoczął się w roku 1979 od wizyty Papieża Jana Pawła II i robotniczych strajków na Lubelszczyźnie" - napisał premier.

morawiecki 1200 pap (2).jpg
Obchody Lubelskiego Lipca 1980. Premier: tu kruszał mur komunistycznego zniewolenia

"Tu rozpoczynała się «Solidarność»"

"Pamiętam lipiec 1980 i powiew wolności. Tu rozpoczynała się «Solidarność» - od strajków w Świdniku, które zapoczątkowały rozkruszanie komunistycznego muru i bez których, jak mówiła Anna Walentynowicz, nie byłoby strajków na Wybrzeżu. Dawniej źle mówiono o «Polsce lubelskiej», a to tu pokazano, jak godnie kontynuować dziedzictwo Poznańskiego Czerwca, Ursusa i Radomia" - dodał.

Zwrócił się też do uczestników strajków Lubelskich w 1980 r.: "W imieniu rządu dziękuję uczestnikom tamtych dni. Walka o prawdę, walka o wolność, walka o czyny - to jest ważne, a Solidarność jest latarnią na lata, które są przed nami".

Czytaj także:

W niedzielę w Lublinie odbyły obchody 40. rocznicy fali strajków, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980, które latem tamtego roku przetoczyły się przez region. W archikatedrze lubelskiej odprawiona została msza św., której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Po niej uczestnicy protestów, związkowcy, przedstawiciele władz spotkali się na rocznicowej gali. W uroczystościach uczestniczył premier Morawiecki.

Posłuchaj
00:30 10542880_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki na obchodach 40. rocznicy Lubelskiego Lipca '80 (IAR)

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN i szef "Solidarności": argumenty władz Gdańska są nie do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 18:23
"Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazaną (...) przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy »Tu rodziła się Solidarność«" - napisali we wspólnym oświadczeniu prezes IPN Jarosław Szarek i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Ich zdaniem, postanowienie gdańskiego Urzędu Miasta "nie zawiera żadnego merytorycznego uzasadnienia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To może być tylko anty-Solidarność". Rozpłochowski o "Nowej Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 11:32
- Solidarność jest jedna i żyje w naszych sercach, a takie osoby jak Rafał Trzaskowski czy prezydent Gdańska mają tyle wspólnego z Solidarnością co z zeszłorocznym śniegiem. "Nowa Solidarność" to może być tylko anty-Solidarność - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z okresu PRL. Gościem audycji był również inny działacz opozycji z tego czasu, Ryszard Majdzik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płażyński o wystawie dot. Solidarności: ktoś uznał, że lepiej się "poboksować" z IPN i wywołać spór

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 15:52
- To jest oczywiste. To jest plac Solidarności, plac, na którym stoi pomnik poświęcony poległym stoczniowcom, zaraz jest brama nr 2. Gdzie, jak nie tam, robić wystawę o 40-leciu powstania Solidarności? - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kacper Płażyński, były gdański radny. Odniósł się w ten sposób do zamieszania wokół braku zgody na wystawę ze strony władz miasta.
rozwiń zwiń