Uszkodzona wieża wartownicza w Auschwitz zostanie naprawiona. Muzeum wyłoniło wykonawcę

2020-07-26, 19:21

Uszkodzona wieża wartownicza w Auschwitz zostanie naprawiona. Muzeum wyłoniło wykonawcę
Brzezinka, 2007-10-16. Wieża strażnicza w Auschwitz II-Birkenau . Foto: PAP/Jerzy Ochoński

- Jedna z wież wartowniczych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, która została uszkodzona podczas wichury, będzie naprawiona i poddana konserwacji. Muzeum Auschwitz podało, że wyłoniło w przetargu wykonawcę tych prac. Potrwają one do końca br.

Wybrana została oferta firmy Maliborski z Bujakowa nieopodal Bielska-Białej. To była jedyna propozycja, jaka została złożona. Firma ma czas na wykonanie zadania do końca br. Otrzyma za to 365 tys. zł.

Czwarte podejście

Konstrukcja wieży została naruszona podczas wichury w marcu ub.r. Obiekt, położony w południowej części ogrodzenia dawnego obozu, z uwagi na stan techniczny zdemontowano. Drewniane elementy zostały zinwentaryzowane, oznaczone, wstępnie oczyszczone i zmagazynowane. Elementy posadowienia wraz z posadzką zabezpieczono przed wpływem opadów atmosferycznych na miejscu.

Wykonawca będzie miał za zadanie,oprócz prac remontowych i konserwatorskich prowadzić także badania w formie nadzoru archeologicznego nad wszelkimi robotami ziemnymi.

Powiązany Artykuł

banach1200.jpg
Odnaleziona obrączka więźnia KL Auschwitz przekazana jego prawnukowi. Uroczystość w IPN

To było czwarte podejście do wyłonienia wykonawcy. Pierwsze dwa przetargi zakończyły się fiaskiem. Nie wpłynęła żadna oferta. Na trzeci zgłosiła się jedna firma, ale zaproponowana kwota była zbyt wysoka. Wichura wiosną ub.r. naruszyła jeszcze jedną wieżę, w południowo-wschodnim rogu byłego obozu. Została naprawiona z początkiem br.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Czytaj także:

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej