X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Apel RPD do wojewodów: przerwijmy cierpienie dzieci odseparowanych od rodziców przez epidemię

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 19:24
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do wojewodów, aby skontrolowali sytuację dzieci pozostających w pieczy zastępczej, które z powodu epidemii koronawirusa pozbawione są kontaktu z rodziną. - Przerwijmy cierpienie dzieci odseparowanych od rodziców przez epidemię - zaapelował.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bruce Stanfield/Shutterstock.com

W wystąpieniu do wojewodów rzecznik zaznaczył, że "szczególnie trudna sytuacja dotyczy małych dzieci, tych umieszczonych w pieczy w trybie interwencyjnym, które z dnia na dzień zostały pozbawione opieki osób, które znają i z którymi są zżyte".

- Te dzieci często jeszcze nie potrafią swobodnie rozmawiać i kontaktować się za pomocą komunikatorów z użyciem kamery. One od ponad trzech miesięcy nie widziały rodziców – podkreślił RPD.

Prawo do kontaktów z najbliższymi

Rzecznik zwrócił się do wojewodów o zbadanie, czy dzieci pozostające w pieczy zastępczej na terenie zarządzanych przez nich województw "mają w sposób właściwy zapewnioną realizację prawa do kontaktów z osobami najbliższymi".

1200_RPD_TT.jpg
Sąd chciał wydać 4-latkę belgijskiemu ojcu. Interwencja Rzecznika Praw Dziecka wstrzymała decyzję

Organizowanie spotkań z bliskimi dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej jest już, zaznaczył rzecznik, możliwe od końca maja.

Czytaj także:

Rzecznik Praw Dziecka wskazał, że 24 maja Państwowa Inspekcja Sanitarna w konsultacji z Ministerstwem Rodziny oraz Ministerstwem Zdrowia wydała "Zalecenia dla instytucji szeroko rozumianej pieczy zastępczej i ośrodków wychowawczych dotyczące możliwości zapobiegania szerzeniu się koronawirusa". Dokument został przekazany wojewodom z prośbą o to, by zapoznały się z nim samorządy i podmioty pieczy zastępczej i go wykorzystały.

Listy od rodziców

Dokument daje możliwość wprowadzenia w życie złagodzenia ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 i stosownego do sytuacji epidemiologicznej umożliwienia dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej kontaktów z rodzinami.

EN_01181744_0008 zatoka sztuki 1200.jpg
Rzecznik Praw Dziecka: mój poprzednik zamiótł pod dywan sprawę Zatoki Sztuki

Jednak, jak zaznacza rzecznik, listy od rodziców z całej Polski wpływające do jego biura świadczą o tym, że część dzieci pozostających w pieczy zastępczej nadal jest pozbawiona kontaktu osobistego z rodziną; skarżący czują się dyskryminowani, bo, mimo że ich dzieci mogą uczęszczać do żłobków, szkół, przedszkoli, to nie mogą się z nimi widywać.

Ponad 70 tys. dzieci

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2019 r. w pieczy zastępczej w Polsce przebywało 72,1 tys. dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodziny naturalnej, w tym 55,4 tys. w pieczy rodzinnej oraz 16,7 tys. w pieczy instytucjonalnej.

Do pieczy zastępczej trafiają dzieci, których rodzice nie są w stanie należycie wypełniać swoich obowiązków. Celem pieczy zastępczej jest zapewnienie dziecku czasowej opieki i wychowania; powinno tam przebywać, dopóki nie będzie możliwości jego powrotu do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej.

mikołaj pawlak 1200.jpg
Rzecznik Praw Dziecka: musimy być pryncypialni i surowi wobec sprawców przestępstw na szkodę dzieci

Rodzinna i instytucjonalna

Formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza - spokrewniona, niezawodowa lub zawodowa; rodzinny dom dziecka.

Instytucjonalne formy pieczy zastępczej, to placówki takie jak domy dziecka, placówki typu socjalizacyjnego, interwencyjnego, czy specjalistyczno-terapeutycznego.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: pedofilia rozprzestrzenia się przez seksualizację życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:31
- Pedofilia to pandemia naszych czasów, pandemia dewiacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Karę musi ponieść nie tylko sprawca zbrodni na dziecku, ale również ci, którzy widzieli, a nie reagowali i instytucje, które nie podejmowały działań - wskazał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydentura rodziny". Rzecznik Praw Dziecka o kończącej się kadencji Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 06:41
Prezydentura rodziny – to najlepsze określenie kadencji Andrzeja Dudy i podsumowanie ostatnich 5 lat – ocenił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że od 1989 r. nie było okresu takiego jak ten, w którym zostało zrobione tak wiele dla rodziny i wzmocnienia jej praw, a w tym praw dziecka.
rozwiń zwiń