X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Adam Glapiński: dzięki działaniom NBP w budżetach domowych i firm zostanie prawie 7 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 18:45
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował w Sejmie o najistotniejszych działaniach banku centralnego w związku z ogłoszeniem stanu pandemii. Jak mówił, była ona nie tylko zagrożeniem dla zdrowa publicznego, ale także gospodarki.
Adam Glapiński
Adam GlapińskiFoto: PAP/Marcin Obara

- By ograniczyć skalę negatywnych skutków ekonomicznych i przeciwdziałać utrwaleniu się osłabionej koniunktury, konieczne było podjęcie zdecydowanych kroków po stronie polityki gospodarczej - powiedział Adam Glapiński. Dodał, że NBP odgrywa w tym zakresie bardzo istotną rolę.

min fin mid-20723158 1200.jpg
Wykonanie budżetu w 2019 r. Minister finansów przedstawił w Sejmie sprawozdanie

Wśród działań, które podjął NBP, prezes Adam Glapiński wymienił zapewnienie niezakłóconego działania systemu płatniczego, zaopatrywanie Polaków w gotówkę czy - jak to określił - poluzowanie polityki pieniężnej, co przyczyniło się do poprawy sytuacji finansowej tysięcy przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, zwiększając szanse polskiej gospodarki na szybki powrót na ścieżkę wzrostu.

Posłuchaj
00:24 g1.mp3 Adam Glapiński o wpływie pandemii koronawirusa na koniunkturę (IAR)

 

Niższe stopy procentowe

Adam Glapiński zwrócił uwagę, że działaniem wspierającym polską gospodarkę było trzykrotne obniżenie od połowy marca stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej NBP łącznie o 1,4 punktu procentowego.

gembicka 1200 free.jpg
Wyrównanie płac kobiet i mężczyzn. Projekt skierowany do komisji

- Przełożyło się to na istotne oszczędności dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w związku z obniżeniem rat od zaciągniętych kredytów i poprawiło zdolność kredytobiorców do obsługi zobowiązań wobec banków - mówił.

Posłuchaj
00:28 g2.mp3 Adam Glapiński o niższych ratach kredytowych po obniżce stóp procentowych (IAR)

 

Dodał, że dzięki obniżce stóp procentowych rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego spadła o około 120 złotych.

Mateusz Morawiecki pap 1200.jpg
Premier: Polska największym beneficjentem Funduszu Spójności

- Z tytułu niższych rat kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych oraz kredytu dla przedsiębiorstw, w budżetach gospodarstw domowych i firm zostanie rocznie prawie 7 miliardów złotych - zaznaczył.

Czytaj więcej:

Bufor ryzyka systemowego

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że reakcją banków na pandemię może być nadmierne ograniczenie podaży kredytów. Dodał, że Komitet Stabilności Finansowej zarekomendował resortowi finansów obniżenie do zera bufora ryzyka systemowego, wynoszącego dotąd 3 procent.

- Dzięki temu banki otrzymały do dyspozycji kapitał w wysokości około 30 miliardów złotych - powiedział Adam Glapiński.

fc

Czytaj także

Nawet milion złotych wsparcia. Sejm zdecydował ws. ustawy o pomocy publicznej dla firm

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 11:55
Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców trafi do podpisu prezydenta. W Sejmie zakończyły się prace legislacyjne nad ustawą, którą do parlamentu wniósł rząd.
rozwiń zwiń