X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 03:48
W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej
Pomnik ofiar Obławy AugustowskiejFoto: JERZY UNDRO/REPORTER

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który weźmie udział w uroczystości, przypomina, że obława augustowska była operacją zakrojoną na ogromną skalę. W działania przeciwko Polakom zaangażowanych było około 45 tysięcy sowieckich żołnierzy wspieranych przez oddziały NKWD i komunistów polskich.

Posłuchaj
00:47 SPEC Obława IAR.mp3 75. rocznica Obławy Augustowskiej. Relacja Witolda Banacha (IAR)
pap_20190721_0E2 (1) (1).jpg
75-lecie obławy augustowskiej. "Ta zbrodnia dobrze ilustruje działania Sowietów"

"Los blisko 600 osób jest nieznany do dziś"

- Sowieci, prawdopodobnie na osobisty rozkaz Stalina, zdecydowali się na unicestwienie tych Polaków, którzy uważali, że w 1945 roku brunatna okupacja niemiecka zastępowana jest okupacją czerwoną - sowiecką, nie złożyli broni i walczyli dalej o niepodległość - mówi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Posłuchaj
00:27 Kasprzyk Obława IAR 01.mp3 Jan Józef Kasprzyk o Obławie Augustowskiej (IAR)

Operacja, przypomina Jan Józef Kasprzyk, była bardzo brutalna. W wyniku obławy aresztowanych zostało około 7 tysięcy osób, które były przez kilka miesięcy więzione i torturowane. Większość powróciła do domów, jednak los blisko 600 osób do dziś nie jest znany.

Posłuchaj
00:26 Kasprzyk Obławia IAR 02.mp3 Jan Józef Kasprzyk: nadal nie wiemy, gdzie znajdują się szczątki blisko 600 ofiar Obławy Augustowskiej (IAR)

"Mały Katyń"

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreśla, że obława augustowska była jedną z największych zbrodni popełnionych na Polakach przez sowietów. - Obława Augustowska nazywana jest "Małym Katyniem", ponieważ na terenie Polski w okresie powojennym dokonywano wielu zbrodni, ale drugiej tak wielkiej - nie było - podkreśla.

Czytaj również:

Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że w czasie uroczystości w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły tych, którzy zostali zamordowani, oddany zostanie hołd tym wszystkim, którzy zginęli z rąk sowieckich i polskich komunistycznych oprawców tylko dlatego, że byli wierni niepodległej i wolnej Rzeczpospolitej.

Posłuchaj
00:28 Kasprzyk Obława IAR 03.mp3 Jan Józef Kasprzyk: Obława Augustowska woła o naszą pamieć (IAR)

Obchody rocznicowe w Gibach rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą w intencji pomordowanych przed miejscowym kościołem pod wezwaniem świętej Anny, po której nastąpi przemarsz na Wzgórze Krzyży - miejsce poświęcone co najmniej 592 osobom - mężczyznom, kobietom, nieletnim, którzy zostali zamordowani podczas Obławy Augustowskiej.

jmo

Czytaj także

"Bezkarność działa demoralizująco". Prezes IPN o przedawnieniu zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:20
- Nie ma zgody na jakiekolwiek przedawnienie zbrodni komunistycznych. Bezkarność sprawców działa demoralizująco i zachęca do powtórzenia zbrodni - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie komunistyczne bez przedawnienia. "Czy narzędzia państwa są efektywne"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 20:01
- Brak przedawnienia zbrodni komunistycznych jest dobry. Jednak jest tu pewna rzecz dyskusyjna: czy narzędzia, które posiada państwo polskie są efektywne do osiągnięcia celu, czyli do tego, aby osądzić zbrodniarzy? - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Woyciechowski.
rozwiń zwiń