X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

IPN uczci Polaków, którzy 100 lat temu opowiedzieli się za polskością Warmii, Mazur i Powiśla

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 04:50
Instytut Pamięci Narodowej upamiętni Polaków walczących o polskość Mazur, Warmii i Powiśla. Uroczystość w 100. rocznicę plebiscytu odbędzie się w piątek o godz. 12.00 we wsi Lubstynek w gminie Lubawa w woj. warmińsko-mazurskim. Upamiętnienie tego wydarzenia ma na celu przypomnienie całego procesu germanizacji ludności warmińskiej i mazurskiej, szczególnie nasilonej w XIX w. i pogłębionej w następnym.
Mieszkańcy wsi Lubstynek opowiedzieli się w plebiscycie z 1920 r. za przyłączeniem Mazur, Warmii i Powiśla do Polski
Mieszkańcy wsi Lubstynek opowiedzieli się w plebiscycie z 1920 r. za przyłączeniem Mazur, Warmii i Powiśla do PolskiFoto: Twitter/IPN Gdańsk

Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon wyjaśnia, że mieszkańcy wsi Lubstynek opowiedzieli się w plebiscycie z 1920 r. za przyłączeniem Mazur, Warmii i Powiśla do Polski. W Lubstynku Polacy odnieśli sukces i wraz z pobliską wsią Napromek te tereny zostały włączone w granice państwa polskiego.

1200_IPN_TT.jpg
Badacze IPN odnaleźli kolejne szczątki na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej

Posłuchaj
00:25 10515927_1.mp3 Prof. Mirosław Golon: w Lubstynku Polacy odnieśli sukces i wraz z pobliską wsią Napromek te tereny zostały włączone w granice państwa polskiego (IAR)

 

Był to niewielki sukces Polaków w plebiscycie, w którym za przyłączeniem Mazur, Warmii i Powiśla zagłosowało zaledwie 3,4 proc. mieszkańców. Prof. Mirosław Golon podkreśla, że porażka w plebiscycie oznaczała dramat dla tysięcy mieszkających tam Polaków. - Szacuje się, że od 350 do 400 tys. osób, które miały polską kulturę językową, zostały przez przegrany plebiscyt skazane na wynarodowienie - uważa.

"Mamy obowiązek pamiętać o próbach ratowania polskości"

Prof. Mirosław Golon podkreśla, że niezwykle ważna jest pamięć o Polakach, którzy 100 lat temu próbowali walczyć o polskość Warmii, Mazur i Powiśla. - Mamy obowiązek pamiętać o tych wszystkich próbach ratowania polskości. Tym bardziej, że wiele z tych prób często było okupionych ofiarami - zaznacza.

292-ipn1200.jpg
Szczątki "Roja" mogą być na terenie komendy w Pułtusku. Trwają poszukiwania IPN

Posłuchaj
00:24 10515927_2.mp3 Prof. Mirosław Golon: szacuje się, że od 350 do 400 tys. osób, które miały polską kulturę językową, zostały przez przegrany plebiscyt skazane na wynarodowienie (IAR)

 

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN przypomina, że Niemcy w przed plebiscytem represjonowali i szykanowali osoby działające na rzecz przyłączenia Mazur, Warmii i Powiśla do Polski. Kilka osób straciło za swoją działalność życie.

Plebiscyt przeprowadzony 11 lipca 1920 r. na Warmii, Mazurach i Powiślu był jednym z dwóch plebiscytów dotyczących Polski, wyznaczonych w 1919 r. w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową. Plebiscyt był dla Polski porażką, a większość terenów objętych głosowaniem pozostała w granicach Prus Wschodnich i Prus Zachodnich.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiące materiałów nie tylko dla pasjonatów. IPN uruchomił nowy portal

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 14:48
Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal przystanekhistoria.pl. Podczas prezentacji serwisu na konferencji w Warszawie jego autorzy podkreślali, że to nowa jakość w edukacji historycznej. Witryna prezentuje najnowsze ustalenia historyków oraz współpracowników IPN dotyczące XX-wiecznych dziejów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

120. rocznica urodzin Teresy Grodzińskiej. IPN honoruje bohaterkę wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 17:02
Harcerka, sanitariuszka, bohaterka wojny polsko-bolszewickiej. Zorganizowane w Radomiu obchody 120. rocznicy urodzin Teresy Grodzińskiej inaugurują uroczystości stulecia Bitwy Warszawskiej. Wydarzeniu patronuje prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietypowa oferta. Kupić można... były areszt śledczy dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 09:00
To budynek z ponad stuletnią historią i... 80 dwuosobowymi celami. Okolica urokliwa – niemal centrum Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie). Cena wywoławcza? 1 milion 673 tysiące złotych.
rozwiń zwiń