X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To nie są standardy dziennikarskie". Jolanta Hajdasz o publikacji "Die Welt"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 12:00
- To pokazuje, kto komu i w jaki sposób może sprzyjać i który kandydat jakiego państwa interesy ma w swoim programie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Hajdasz, prezes Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.
Jolanta Hajdasz
Jolanta HajdaszFoto: PAP/ARCH StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

W piątek dziennik "Fakt" opublikował artykuł dotyczący ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę mężczyzny skazanego za pedofilię. Ułaskawienie dotyczyło jedynie zakazu zbliżania się i nastąpiło na wniosek samej pokrzywdzonej po szerokiej analizie i pozytywnych opiniach sądów, kuratorów i ministra sprawiedliwości.

Na okładce gazety zestawiono cytaty z wyroku sądowego ze zdjęciem prezydenta. Sprawę tę skomentował Andrzej Duda, który odniósł się do niemieckiego kapitału tabloidu ("Fakt" wydawany jest przez szwajcarsko-niemiecki koncern Ringier Axel Springer - red.) stwierdzając, że "Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta", co określił mianem "podłości".


Na słowa Andrzeja Dudy zareagował Ulf Poschardt, redaktor naczelny wydawanej przez wydawnictwo Axel Springer niemieckiej gazety "Die Welt". W swoim oświadczeniu Poschardt stwierdził, że sprzeciwia się "propagandzie prezydenta Polski Andrzeja Dudy przeciwko naszemu wydawnictwu, naszej redakcji". - Obecny rząd w Warszawie nie tylko w niedopuszczalny sposób wywierał presję na polski system sądowy, ale także próbuje robić to wobec mediów - napisał w "Die Welt". - Powróćmy szybko do cywilizowanego dyskursu - zaapelował.

W jego opinii polskie władze "nękają media", czego przykładem ma być stosunek wobec Tomasza Lisa, redaktora naczelnego polskiego "Newsweeka" (także wydawanego przez koncern Ringier Axel Springer) oraz wobec korespondenta "Die Welt" w Warszawie, Philippa Fritza.

Atak na prezydenta

Błażej Spychalski PAP Arch-1200.jpg
"Trzeba było rozmawiać przed publikacją". Spychalski o oświadczeniu redaktora naczelnego "Die Welt"

Dr Jolanta Hajdasz w audycji Polskiego Radia 24 oceniła, że ze strony prezydenta Andrzeja Dudy nie padło nic niestosownego. - On jest w tej chwili bardzo brutalnie atakowany nie tylko ze strony przeciwników politycznych, ale także, co bardzo zdumiewa, przez media o zagranicznej rezydencji podatkowej, z inną genezą kapitałową niż polska - oceniła prezes CMWP.

Dodała, że to ma ogromne znaczenie w kampanii prezydenckiej i pokazuje "kto komu i w jaki sposób może sprzyjać" oraz "który kandydat jakiego państwa interesy ma w swoim programie".

Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stwierdziła, że te publikacje nie reprezentują standardów dziennikarskich. - To nie jest równa medialna walka. To się przeradza we wpływanie w zakamuflowany sposób na odbiorców na finiszu kampanii wyborczej - mówiła dr Hajdasz.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
07:48 _PR24_AAC 2020_07_06-11-21-44.mp3 Dr Jolanta Hajdasz o reakcji niemieckiego "Die Welt" na słowa prezydenta Andrzeja Dudy (Temat Dnia/ Gość PR24)

 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Jolanta Hajdasz (Centrum Monitoringu Wolności Prasy)

Data emisji: 06.07.2020

Godzina emisji: 11.21

PR24/st

Czytaj także

"Media wzięły udział w akcji politycznej". Jacek Karnowski o dyskusji wokół debaty telewizyjnej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 15:25
- Próbowano osiągnąć dwa alternatywne scenariusze, oba korzystne dla Rafała Trzaskowskiego. Gdyby Andrzej Duda stawił się i wziął udział w debacie tak jednoznacznie nastawionych mediów, to byłoby duże prawdopodobieństwo, że popełni błąd. Jeśli się nie stawi, to mamy atak - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci" o propozycji debaty w TVN.
rozwiń zwiń