Program "CYBER.MIL z klasą". 16 szkół z certyfikatem MON

2020-07-03, 16:53

Program "CYBER.MIL z klasą". 16 szkół z certyfikatem MON
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. Karol Molenda podczas inauguracji programu "CYBER.MIL z klasą" na rok 2020/2021 oraz uroczystego nadania sztandaru NCBC. Foto: PAP/Paweł Supernak

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył certyfikaty dla 16 szkół średnich, w których powstaną klasy o profilu "cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne". Wszystko w ramach programu "CYBER.MIL z klasą", który zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki na potrzeby wojska i bezpieczeństwa państwa.

Komisja konkursowa MON wyłoniła do udziału w programie po jednej szkole z każdego województwa. W roku szkolnym 2020/21 klasy będą liczyły od 10 do 15 uczniów, a program nauczania obejmie między innymi podstawy kryptografii, cyberbezpieczeństwa, czy algorytmiki. Szkoły otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne ze strony wojska.

Szkoły z certyfikatem

Powiązany Artykuł

morawiecki pap 1200 .jpg
Na jesieni odmrożone zostaną szkoły i uczelnie. Premier: to pewna decyzja

Certyfikaty odebrali dyrektorzy: I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach, I LO im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, I LO im. S. Żeromskiego w Lęborku, III LO im. Orła Białego w Jaworznie, II LO im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku, I LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie, LO im. S. Wyspiańskiego w Nidzicy, I LO im. Lotników Polskich w Oleśnie, Zespołu Szkół Technicznych w Pile, Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku, I LO im. A. Mickiewicza w Stargardzie, Niepublicznego Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, II LO im. J. Korczaka w Bolesławcu i II LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o kryterium wyboru certyfikowanych szkół (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Wybór lokalizacji

Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że celowo wytypowano szkoły z mniejszych miejscowości.

Czytaj także:

- Zasadniczym kryterium wyboru szkół przez komisję był oczywiście wysoki poziom nauczania, ale też zależało nam na tym, że jeśli ten wysoki poziom jest reprezentowany przez kilka szkół w województwie, to certyfikat trafi do szkoły z mniejszej miejscowości. Tak jest w większości przypadków, chodzi nam o to, żeby dać szansę młodym ludziom, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, aby mogli rozwijać swój talent i w ten sposób służyć ojczyźnie - mówił minister obrony narodowej.

- Żeby Wojska Obrony Cyberprzestrzeni i NCBC mogły się rozwijać, potrzebujemy dopływu świeżej krwi. Stąd też program "CYBER.MIL z klasą", który daje gwarancję tego, że absolwenci certyfikowanych szkół średnich sprofilowanych w ten sposób będą trafiać - mam nadzieję do NCBC, czy Wojskowej Akademii Technicznej i będą podnosili swoje umiejętności - wskazał minister.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o programie "CYBER.MIL z klasą" (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Sztandar NCBC

Na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej szef resortu obrony narodowej wziął także udział w uroczystości nadania sztandaru Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Powiązany Artykuł

rodziny w palacu mid-20703124 1200.jpg
Większe uprawnienia rodziców i wpływ na edukację dzieci. Prezydent składa projekt zmiany prawa oświatowego

Dyrektor NCBC generał brygady Karol Molenda powiedział, że ze względu na charakter jednostki nie może ona informować o wszystkich swoich sukcesach, ale jej członkowie pracują bardzo intensywnie.

- Nie widać nas też na defiladach wojskowych. Niemniej jednak służymy i pracujemy 24 godziny na dobę. Ambicją i domeną, która stoi za żołnierzami i pracownikami NCBC, jest być krok przed adwersarzem, by w sposób właściwy i dzięki dobremu rozpoznaniu przewidywać jego kroki i je neutralizować tak szybko jak to tylko możliwe - mówił generał Molenda.

20 tys. ataków

NCBC to jednostka ekspercka podległa Ministrowi Obrony Narodowej, która powstała w lipcu ubiegłego roku. Odpowiada za kluczowe obszary związane z kryptologią i cyberbezpieczeństwem. Prowadzi własną działalność badawczo-rozwojową. W pierwszym kwartale bieżącego roku żołnierze i pracownicy NCBC zneutralizowali ponad 20 tysięcy ataków hakerskich.

Minister obrony narodowej podpisał też koncepcję utworzenia Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberprzestrzeni. Ma być ono inkubatorem nowoczesnych technologii w polskich siłach zbrojnych, ośrodkiem szkoleniowym i rozwojowym wspierającym ministra w sferach bezpieczeństwa oraz IT. Ma również współpracować z innymi tego typu jednostkami państw NATO.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej