X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jest szansa na porozumienie kluczowych państw". Rzecznik rządu o Funduszu Odbudowy Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 21:21
- Jest szansa na porozumienie kluczowych unijnych państw w sprawie Funduszu Odbudowy Europy - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Planowana wartość tego mechanizmu wsparcia gospodarek krajów Unii to 750 miliardów euro, do Polski miałyby trafić 64 miliardy. Będzie to jeden z tematów unijnego szczytu, który odbędzie się 17 i 18 lipca w Brukseli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Po południu premier Mateusz Morawiecki odbył wideokonferencję z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, a następnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Polskiemu Radiu, że w rozmowie z przewodniczącym Rady premier podtrzymał polskie stanowisko także w zakresie negocjacji unijnego budżetu. Warszawa chce priorytetowego znaczenia polityki rolnej i spójności.

shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
"Mamy trudne negocjacje". Prof. Płóciennik o konsultacjach ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027

- Premier podkreślał również, że budżet UE musi mieć charakter ambitny, czyli zmniejszenie środków, które są obecnie negocjowane, nie wchodzi ze strony Polski w grę. Są pewne elementy elastyczne w ramach negocjacji, które mogą być w Brukseli. Ale na tym etapie podtrzymujemy stanowisko i jesteśmy zadowoleni z tego proponowanego podziału Funduszu Odbudowy Europy - oświadczył Piotr Müller.

Środki w drugiej połowie roku

Według rządu, zarówno z budżetu, jak i Funduszu Odbudowy Polska może otrzymać w perspektywie kilku lat w sumie 700 miliardów złotych. Minister Piotr Müller ocenił, że Fundusz Odbudowy nie budzi aż takich kontrowersji, jak propozycja podziału środków budżetowych, co pozwala na optymizm przed lipcowymi negocjacjami.

morawiecki twitter 1200.jpg
"Polska oczekuje równowagi interesów rozwojowych". Premier rozmawiał z szefem RE o budżecie

- Oczywiście są pewne niuanse, niektóre kraje bogate, nazywane czasami bardziej oszczędnymi będą podnosić postulaty innego podziału środków, ale wydaje się, że kluczowe kraje UE w tej chwili są w stanie porozumieć się w tym zakresie, a to jest ważne, ponieważ chcielibyśmy, aby część z tych środków mogła być uruchomiona już w drugiej połowie roku - mówił rzecznik rządu.

Budżet a praworządność

Mateusz Morawiecki rozmawiał też z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Rzecznik polskiego rządu zaznaczył, że Berlin od początku popierał "rozsądny" podział środków w ramach Fundusz Odbudowy.

Czytaj także:

Jednocześnie Niemcy, które rozpoczęły dziś prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, wspierają pomysł Komisji dotyczący powiązania unijnych środków budżetowych z przestrzeganiem praworządności w krajach Wspólnoty.

Zmiękczenie pozycji

koscinski 1200.jpg
Tadeusz Kościński: sytuacja budżetu jest dobra, ale będziemy dalej pobudzać gospodarkę

Jak mówił Piotr Müller, to zagadnienie jest na stole od wielu lat.

- Ono pojawia się przy każdych negocjacjach unijnych jako taki element raczej pozycji negocjacyjnej niż takiego twardego postulatu, który w rzeczywistości miałby być wdrożony. Zawsze w relacjach europejskich każdy ma swoje postulaty a tego typu, tak daleko idący ma na celu raczej zmiękczenie pozycji negocjacyjnych niż realne wdrożenie - ocenił.

Posłuchaj
00:52 spec foe.mp3 Polska optymistycznie nastawiona do negocjacji ws. Funduszu Odbudowy Europy. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Raczej bez weta

Warszawa stale uważa, że kryterium praworządności w kontekście wypłacania funduszy unijnych nie powinno istnieć w strukturze budżetu unijnego.

- Myślę, że tak daleko nie trzeba będzie się posuwać - powiedział rzecznik rządu pytany, czy negocjacjom budżetowym grozi weto ze strony Polski.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet Unii Europejskiej. KE przedstawiła wstępny projekt na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 18:50
Komisja Europejska zaprezentowała w środę wstępny projekt budżetu Unii Europejskiej na 2021 rok. To jednak propozycja tymczasowa, bo KE zakłada, że na lipcowym szczycie liderzy państw UE porozumieją się w sprawie kształtu budżetu na kolejne siedem lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyrównanie dopłat, bezpieczeństwo żywnościowe". Jan Krzysztof Ardanowski o priorytetach polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:01
- Zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wykorzystanie ich potencjału rozwojowego i zabezpieczenie niezależności żywnościowej Europy - to główne priorytety rozpoczynającego się 1 lipca 2020 r. półrocznego przewodnictwa Niemiec w Radzie UE.
rozwiń zwiń