Tak wygląda "bezpartyjność" Hołowni. Trzaskowski "kupuje" wszystkie jego postulaty

2020-07-01, 19:02

Tak wygląda "bezpartyjność" Hołowni. Trzaskowski "kupuje" wszystkie jego postulaty
Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski podczas rozmowy o ponadpartyjnej prezydenturze . Foto: Facebook/Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski zapewnił po wirtualnym spotkaniu z Szymonem Hołownią, że jeśli wygra wybory, zrealizuje wszystkie postulaty wysuwane przez niego i nowo tworzony ruch "Polska 2050". Hołownia powiedział natomiast, iż wierzy, że środowa rozmowa z kandydatem KO pomoże wielu jego wyborcom w podjęciu "dobrej decyzji" w drugiej turze wyborów 12 lipca. 

Kandydat KO Rafał Trzaskowski zaakceptował postulaty stanowiące "minimum bezpartyjnej prezydentury" Szymona Hołowni dot. "weta demokratycznego", "weta samorządowego" i "zielonego weta". Podczas spotkania online Hołownia potwierdził, że w II turze wyborów prezydenckich zagłosuje na Trzaskowskiego. Rozmowa przebiegała w tak serdecznej i koncyliacyjnej atmosferze, że trudno było uwierzyć, że zaledwie kilka dni temu byli to jeszcze polityczni przeciwnicy. Dostrzegło to też wielu komentatorów w mediach społecznościowych.

Trzy weta Hołowni

Szymon Hołownia, który zajął trzecie miejsce w I turze wyborów prezydenckich zapowiedział we wtorek powstanie stowarzyszenia o nazwie "Polska 2050". Przedstawił także kryteria, które - jak ocenił - stanowią "minimum bezpartyjnej prezydentury".

Zdaniem Hołowni pierwsze minimum bezpartyjnej prezydentury powinno opierać się o trzy weta: demokratyczne, zielone i samorządowe.

Powiązany Artykuł

Szymon Hołownia 1200 PAP.jpg
"Dosyć niestabilna kategoria". Dr Tomasz Herudziński o elektoracie Szymona Hołowni

- Weto demokratyczne, czyli zobowiązanie prezydenta, że nie podpisze żadnej ustawy, która nie przeszła normalnego cyklu legislacji, z konsultacjami społecznymi oraz prawną i finansową oceną skutków - podkreślił Hołownia.

"Weto zielone" to oczekiwanie, że prezydent RP zawetuje każdą ustawę, która oddala od neutralności klimatycznej Polski w 2050 r., pogłębi kryzys wodny lub będzie naruszała środowisko naturalne.

Z kolei "weto samorządowe" ma gwarantować, że prezydent zawetuje każdą ustawę, która będzie dokładała samorządowi zadań bez wskazania środków, z których mają być zrealizowane.

Pozostałe kryteria "minimum bezpartyjnej prezydentury" to: zatrudnienie na czterech kluczowych stanowiskach w Kancelarii Prezydenta osób, które nigdy nie należały do żadnej partii politycznej; złożenie wniosku do NIK o przeprowadzenie kontroli państwowych i samorządowych osób prawnych i innych państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych oraz powołanie ciała, które będzie doradzało prezydentowi wszystkie akty prawne dotyczące samorządu.

Trzaskowski: tak, tak i tak

Kandydat KO w kontekście "weta demokratycznego" zapowiedział, że "będzie wetował wszystkie rozwiązania, pomysły, które będą łamały konstytucję, reguły praworządności".

- Moim ideałem jest próba wsłuchania się we wszystko, co mówią kandydaci opozycyjni" - dodał.
Według Hołowni poparcie dla "weta demokratycznego to ważna deklaracja Trzaskowskiego".

Powiązany Artykuł

mid-20630257 (2).jpg
"Polityczny błąd". Joanna Miziołek o deklaracjach wyborczych Szymona Hołowni

- Dobrze, że dostrzega pan chęć powrotu do kultury legislacji - zwrócił się Hołownia do kandydata KO.

Trzaskowski zaznaczył także, że zgadza się z propozycją "zielonego weta". Jak podkreślił, walka z kryzysem klimatycznym jest "jednym z najważniejszych postulatów jego programu". Pytany przez Hołownię o to, czy popiera propozycję "weta samorządowego" powiedział, że "ten pomysł to jedna z ważniejszych motywacji, jeśli chodzi o start w wyborach".

Bezpartyjna kancelaria

Hołownia pytał, czy Trzaskowski zobowiąże się do spełnienia jego postulatu, by cztery stanowiska w Kancelarii Prezydenta: szefa kancelarii, szefa BBN oraz prezydenckich ministrów ds. prawnych i ds. zagranicznych obsadzić osobami, które nie należały i nie zależą do żadnej partii politycznej. Zaznaczył, że nie chodzi mu o to, by zatrudnił osoby z jego zaplecza.

Trzaskowski odpowiedział, że zawsze pracował z ekspertami i działaczami społecznymi, jako osoba wywodząca się z think tanków, a obecnie cieszy się poparciem samorządowców i liczy się z ich zdaniem. Jednocześnie - zaznaczył - obecnie jest wiceprzewodniczącym PO i kandydatem KO, w skład której wchodzi kilka podmiotów politycznych.

- Daję gwarancję, że moja kancelaria nie będzie kancelarią partyjną, ale nie chcę ustalać na twardo, kto będzie pełnił jaką funkcję - np. że nie będę współpracować z ekspertem, który kiedyś był w partii politycznej - powiedział w środę w rozmowie z Szymonem Hołownią kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski zaznaczył, że "na pewno szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego musi być ekspertem apolitycznym".

Kandydat KO na prezydenta zapewniał, że w jego otoczeniu jest "mnóstwo ekspertów, osób niezależnych i społeczników" i jego grono doradców będzie "jak najszersze". "I daję panu gwarancję, że moja kancelaria nie będzie kancelarią partyjną" - oświadczył.

Wiara w słowa Trzaskowskiego

Hołownia odpowiedział, że "przyjemnie się tego słucha" i on sam nie ma powodu, by Trzaskowskiemu nie wierzyć. Jednak - zaznaczył - zdarza się, że słowa i obietnice mają "okres przydatności do spożycia", szczególnie w sytuacji nacisków i oczekiwania spłaty długu wdzięczności wobec własnej partii.

Podkreślił, że wierzy, że Trzaskowski chciałby być osobą otwartą na różne środowiska, ale wolałby usłyszeć jasne zapewnienie, które przerodzi się "w coś więcej niż słowa" - w zobowiązanie.

Kontrola i rada samorządowa

Powiązany Artykuł

Tomasz Żukowski 1200.JPG
Dr Żukowski: w drugiej turze trzeba pozyskać nowych wyborców i zmobilizować dotychczasowych

Niedawny niezależny kandydat na prezydenta pytał obecnego prezydenta Warszawy czy ten byłby gotów skierować do NIK wniosek o kontrolę w państwowych spółkach oraz w spółkach podległych samorządom. Chodzi - jak mówił - o upartyjnienie tych podmiotów.

Hołownia chciał ponadto wiedzieć, czy Trzaskowski powoła przy prezydencie RP radę samorządową, która składałaby się m.in. z przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu i opiniowałaby akty prawne dotyczące samorządu.

Wysokość zarobków

Kandydat KO poparł oba te postulaty. Zwrócił uwagę m.in. na bardzo wysokie zarobki w spółkach skarbu państwa.

- Jeżeli chodzi o to, co się dzieje w spółkach skarbu państwa, to przede wszystkim mamy do czynienia z tym, że niestety te przepisy, które myśmy przyjmowali, które mówiły jasno o ograniczeniach finansowych, są obchodzone. Widzimy, że w spółkach Skarbu Państwa ludzie zarabiają olbrzymie pieniądze, czasami głównie za kierowanie pustej łąki - powiedział Trzaskowski.

Czytaj także:

Zastrzegł jednocześnie, że zupełnie inaczej pod względem zarobków jest w spółkach samorządowych. - Te zarobki mieszczą się w tych wszystkich ograniczeniach prawnych i nie są tak szokujące, jak zarobki w spółkach państwowych - powiedział kandydat KO.

Trzaskowski zobowiązał się, że jeśli wygra wybory, zwróci się do Najwyższej Izby Kontroli o audyt zarówno w spółkach Skarbu Państwa, jak i podległych samorządom.

Powiązany Artykuł

pap_marsz1200pap.jpg
Tusk wspiera Trzaskowskiego w walce o elektorat Bosaka. Internauci przypomnieli, jak PO traktowała narodowców

- Zapewniam pana, że to w spółkach Skarbu Państwa znajdziemy najwięcej tego typu rażących przykładów, takich, które naprawdę doprowadzają naszą krew do wrzenia, niż jeżeli chodzi o spółki miejskie - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej. Dodał, że od kiedy został prezydentem Warszawy, w stołecznych spółkach zaszły bardzo niewielkie zmiany.

Przekonywanie przekonanego

Trzaskowski obiecał też Hołowni powołanie rady samorządowej przy prezydencie RP.

- Wszystkie te postulaty samorządowe, to jest coś, co najmocniej mi od samego początku w duszy grało, więc tutaj to nawet by wyglądało trochę jak przekonywanie przekonanego. Oczywiście, że w stu procentach się z panem zgadzam - powiedział polityk. Podkreślił, że sam miał podobne plany.
Zwrócił uwagę, że jego kampanię wyborczą wsparło bardzo wielu samorządowców z całej Polski.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej