X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Znamy nowe decyzje komisji weryfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 12:11
- Komisja weryfikacyjna nakazała zwrot nienależnego świadczenia przez beneficjentów reprywatyzacji nieruchomości przy Zielnej 32, stwierdziła także nieważność decyzji prezydenta miasta ws. zwrotu nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 85 - poinformował szef komisji Sebastian Kaleta.
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Sebastian Kaleta
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Sebastian KaletaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Decyzję reprywatyzacyjną ws. Zielnej 32 wydano 8 listopada 2002 r., a prawa i roszczenia do nieruchomości położonej przy tym adresie beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnej nabyli za 110 tys. zł.

Zwrot 12 mln złotych

Sejm Kancelaria Sejmu F 1200.jpg
"Daje nadzieję pokrzywdzonym". Politycy o ustawie PiS ws. reprywatyzacji

Na wtorkowym briefingu prasowym szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta podkreślił, że roszczenia te zostały później sprzedane za kwotę prawie 8 mln zł. Komisja wydała w związku z tym decyzję o obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia przez beneficjentów reprywatyzacji. Chodzi o ok. 7,6 mln zł. - Wzbogacenie się tak gigantyczne na tej nieruchomości jest wzbogaceniem w pewien sposób niezgodnym z prawem, a zatem kwota, która została uzyskana z jej sprzedaży, powinna być zwrócona - wskazał.

Jak podkreślił, do zwrotu powinno dojść też dlatego, że wniosek reprywatyzacyjny złożyła osoba nieuprawniona. - A jako że nie było wniosku złożonego w sposób prawidłowy, nieruchomość nigdy nie powinna była zostać zwrócona - wskazał Kaleta.

Czytaj także:

W przypadku nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 85 komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji reprywatyzacyjnej z 14 września 2011 r., tłumacząc to m.in. "niewspółmierną wartością roszczeń".

Kaleta wskazywał, że roszczenia do nieruchomości nabyto za 80 tys. zł przy wartości nieruchomości wynoszącej 5 mln zł. - Łącznie dzisiaj można mówić o zwrocie 12 mln złotych - podkreślił, podsumowując obie decyzje.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 13:05
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jana Śpiewaka. Aktywista miejski został prawomocnie skazany w grudniu ub. r. po procesie o zniesławienie, jaki wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska de domo Ćwiąkalska. Proces ten był jednym z rozdziałów długiej epopei warszawskiej reprywatyzacji. Przypominamy garść najgłośniejszych spraw wokół tego tematu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewak: Trzaskowski nie tylko łamie prawo i konstytucję, ale też działa na szkodę budżetu miasta

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 07:36
- Chciałbym, żeby Rafał Trzaskowski powiedział, czy jeśli nie zostanie prezydentem kraju i pozostanie prezydentem Warszawy, czy nadal będzie oddawać nieruchomości wraz z ludźmi - mówi aktywista miejski Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Śpiewak: afera reprywatyzacyjna angażowała elity III RP

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 11:16
- Afera reprywatyzacyjna trwała tak długo, ponieważ angażowała elity III RP i brało w niej udział mnóstwo prawników. Nie można ustanawiać kuratora dla osób, które nie żyją. Sędziowie czy notariusze także łamali tutaj prawo - powiedział w Polskim Radiu 24 aktywista miejski Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa "króla reprywatyzacji" Marka M. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:41
Sąd Najwyższy uwzględnił złożony przez obrońców Marka M. wniosek o wstrzymanie wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego - poinformował PAP zespół prasowy Sądu Najwyższego. Oznacza to, że znany handlarz roszczeń przebywa obecnie na wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS składa projekt ws. reprywatyzacji. Nowe prawo ma usprawnić procedury dot. odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 16:47
Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Paweł Lisiecki.
rozwiń zwiń