X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyniki exit poll. Andrzej Duda - 41,8 proc., Rafał Trzaskowski - 30,4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 21:00
Według sondażowych wyników exit poll zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda. Kandydat PiS uzyskał 41,8 proc. głosów. Drugi wynik - 30,4 proc. głosów - osiągnął Rafał Trzaskowski i to on zmierzy się z obecnie urzędującym prezydentem w drugiej turze. Frekwencja wyniosła 62,9 proc.
Prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą
Prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-DudąFoto: Twitter/AndrzejDuda2020

Według sondażu Ipsos trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (13,3 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąte miejsce zdobył kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szóste - Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15 (2,6 proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Marek Jakubiak (0,5 proc.), bezpartyjny Paweł Tanajno (0,3 proc.), szef Unii Pracy Waldemar Witkowski (0,3 proc.), kandydat Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek (0,3 proc.), oraz kandydat Ruchu Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski (0,2 proc.).

Czytaj także:

Poniżej przedstawiamy zapis wyborczej relacji:

22:10

22:08

22:03

Konfederacja w drugiej turze nie udziela poparcia żadnemu kandydatowi.

22:00

Za poparcie podziękował wyborcom również Mirosław Piotrowski, który według exit poll uzyskał 0,2 proc. głosów.

21:55

21:53

- Proszę Państwa o wsparcie, o kolejne pięć lat. Niech żyje Polska - mówił na wieczorze wyborczym prezydent Andrzej Duda.

21:47

Krzysztof Bosak, według exit poll, uzyskał 7,4 proc. głosów. Kandydat Konfederacji podziękował wszystkim, którzy obdarzyli go zaufaniem przy wyborczych urnach.

21:45

21:44

21:42

"Już dziś Prezydent wraca na kampanijny szlak, by rozmawiać i spotykać się z Polakami" - napisała na Twitterze b. premier Beata Szydło.

21:40

- Chciałbym podziękować za każdy głos. Pokazaliście, jak wam zależy na Polsce równej, sprawiedliwej, nowoczesnej. I za tę wierność naszym ideałom wam dziękuję - mówił na wieczorze wyborczym Robert Biedroń.

21:37

Transmisja wieczoru wyborczego Roberta Biedronia, kandydata Lewicy w wyborach prezydenckich.

21:33

- To jest wynik moich marzeń, bo sześć miesięcy temu nikt nie wierzył, że mamy w ogóle szansę - powiedział podczas wieczoru wyborczego w swoim sztabie kandydat bezpartyjny Szymon Hołownia.

21:30

21:29

21:22

21:19

21:19

- Wygrywam pierwszą turę w zdecydowany sposób i dziękuję za każdy głos - skomentował sondażowe wyniki wyborów prezydent Andrzej Duda.

21:17

21:16

- Dziękuję moim Rodakom za to, że poszli na wybory. To bardzo ważne, abyśmy aktywnie korzystali z demokratycznego prawa, jakim jest prawo wyborcze - powiedział w Łowiczu prezydent Andrzej Duda.

21:09

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Andrzej Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

19:53

19:49

19:46

Niemal wszystkie głosy w wyborach prezydenta RP oddawane przez Polaków mieszkających w Hiszpanii dotarły przed niedzielą - poinformowała ambasada RP w Madrycie.

19:42

- Głosowanie w wyborach prezydenta RP przebiega na Białorusi spokojnie i bez incydentów, widać duże zainteresowanie wyborców - poinformowali polscy dyplomaci akredytowani w tym kraju.

Na Białorusi głosowanie odbywa się w trzech komisjach: w ambasadzie w Mińsku oraz w siedzibach konsulatów generalnych w Grodnie i Brześciu.

- Nie odnotowaliśmy żadnych problemów ani natury wyborczej, ani sanitarno-epidemiologicznej - powiedział przewodniczący komisji obwodowej w ambasadzie RP w Mińsku Krzysztof Wiśniowiecki.

- Frekwencja jest bardzo dobra, a głosujący zdyscyplinowani. Przychodzą w maseczkach i dbają o zachowanie dystansu - poinformował konsul generalny RP w Grodnie, Jarosław Książek.

19:36

19:32

Do kilkunastu obwodowych komisji wyborczych w Krakowie dowożone są karty do głosowania z tzw. rezerwy. To efekt wysokiej frekwencji i dużej liczby osób spoza miasta dopisywanych do spisu wyborców na podstawie zaświadczeń.

Obwodowe komisje wyborcze, gdy zbliżają się do wydania 80 proc. posiadanych kart, mają obowiązek zawiadomić o tym za pośrednictwem Urzędu Miasta Okręgową Komisję Wyborczą. Wówczas uruchamiana jest rezerwa.

19:31

Wiadomość o śmierci wyborcy w lokalu wyborczym była na szczęście przedwczesna. Senior zasłabł, ale został odwieziony do szpitala - podkreślił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

19:30

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oddał w niedzielę głos w wyborach prezydenckich. Głosował w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 333 przy ul. H. Siemiradzkiego na warszawskim Żoliborzu, gdzie mieści się Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas głosowania w lokalu wyborczym na warszawskim Żoliborzu Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas głosowania w lokalu wyborczym na warszawskim Żoliborzu
19:15

Karty do głosowania od ponad 90 proc. z 60 tys. zarejestrowanych w Niemczech polskich wyborców nadeszły już do komisji wyborczych - poinformowała ambasada RP w Berlinie. Aż 98 proc. kart dotarło do komisji w Kolonii. W RFN głosowanie w wyborach prezydenta RP odbywa się tylko korespondencyjnie.

Jak powiedział w niedzielę attaché prasowy ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś, mimo pandemii koronawirusa i konieczności głosowania pocztą, tegoroczna frekwencja jest znacznie wyższa od tej z 2015 roku, kiedy głos oddało niecałe 20 tys. mieszkających w Niemczech Polaków.

19:09

19:09

- Do godz. 14 w niedzielę doszło do 242 przestępstw i wykroczeń związanych z głosowaniem w wyborach prezydenckich - poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Liczba zdarzeń w stosunku do informacji PKW z godz. 9 wzrosła o 60.

Szef PKW nawiązując do omawianej na poprzedniej konferencji sprawy nietrzeźwego przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w Toruniu, zaznaczył, że nie był to przypadek odosobniony.

Podobna sytuacja miała miejsce w Warszawie, gdzie przewodniczący jednej z obwodowych komisji spowodował kolizję pod wpływem alkoholu. Kierowca miał 2,5 promila. Jak podał Marciniak, mężczyzna został odwołany z zajmowanej funkcji, a na jego miejsce powołano następcę.

19:07

19:06

Szef PKW podał, że najwyższą frekwencja zanotowano do tej pory w Warszawie - 54,76 proc. Drugie miejsce aktualnie zajmuje Poznań - 53,21 proc. a trzecie miejsce Zielona Góra - 53,04 proc.

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w miejscowości Krynica Morska, powiat nowodworski, województwo pomorskie - 73,54 proc. W stosunku do liczby uprawnionych najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Kolonowskie, powiat strzelecki, województwo opolskie - jedynie 31,21 proc. - przekazał szef PKW.

Plansza prezentująca frekwencję wyborczą w poszczególnych miastach na godzinę 17 Plansza prezentująca frekwencję wyborczą w poszczególnych miastach na godzinę 17
19:03

Na godz. 17 najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich odnotowana została w województwie mazowieckim - 51,17 proc. - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Najniższa frekwencja - jak przekazał - była w woj. opolskim, gdzie głosowało 42,32 proc.

19:02

- Od początku obowiązywania ciszy wyborczej doszło do 41 incydentów związanych z jej naruszaniem - poinformowała w niedzielę po południu st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. W związku z trwającym głosowaniem w wyborach prezydenckich doszło do ponad 200 wykroczeń i 13 przestępstw.

W stosunku do porannych danych liczba incydentów łamania ciszy wyborczej wzrosła o 13 przypadków. Polegały one na zrywaniu plakatów wyborczych, umieszczaniu na nich obraźliwych napisów czy zamazywaniu wizerunków poszczególnych kandydatów. W niedzielę najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano na Śląsku.

18:55

18:49

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała podczas konferencji prasowej, że na godzinę 17.00 frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 47,89 proc.

18:25

18:23

Metropolita warszawski głosował w niedzielę po południu w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8 przy ul. Długiej w Warszawie.

- Wybory to jest taki moment, taki dzień w każdym czasie, w każdej demokracji, także w Polsce, kiedy człowiek się uaktywnia, w tym znaczeniu, że przekazuje jakby tę swoją malutką cząsteczkę komuś, kto będzie rządził - powiedział metropolita warszawski kard. Nycz.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas głosowania w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8 przy ul. Długiej w Warszawie Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas głosowania w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8 przy ul. Długiej w Warszawie
18:21

- Głosujący w lokalu wyborczym nr 20 w Kaliszu narażeni byli na prysznic środkiem dezynfekującym. Członkini komisji strumień spryskiwacza kierowała nie tylko na ręce, ale na twarz i ubranie do pasa, zapewniając ludzi, że robi to dla ich dobra - potwierdził komisarz wyborczy w Kaliszu Adam Plichta.

- Faktycznie ta pani w sposób nadgorliwy podchodziła do tematu, dlatego pouczyliśmy, że obowiązkiem członków komisji jest jedynie wskazywać wyborcom płyn do dezynfekcji i prosić o skorzystanie. Natomiast nie ma mowy o takim zmuszaniu. Dostałem zapewnienie, że będą przestrzegać wytycznych - powiedział komisarz wyborczy Adam Plichta.

18:19

Wybory prezydenta Polski w komisji obwodowej w Kijowie przebiegają w niedzielę spokojnie, a wczesnym popołudniem frekwencja wynosiła ok. 30 proc. - poinformował przewodniczący komisji obwodowej w Kijowie Przemysław Pierz.

18:16

Głos w wyborach prezydenckich oddał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Towarzyszyła mu małżonka.

Rafał Trzaskowski z małżonką Małgorzatą Trzaskowską podczas głosowania w lokalu wyborczym przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie Rafał Trzaskowski z małżonką Małgorzatą Trzaskowską podczas głosowania w lokalu wyborczym przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie
18:13

Uruchomiono rezerwy kart do głosowania - w Krynicy-Zdroju 900 sztuk, a w Zakopanem 100 - powiedziała dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu Maria Zięba. W tych miejscowościach głosy oddają kuracjusze uzdrowiska oraz turyści odwiedzający Tatry.

17:36

17:35

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak zagłosował w niedzielę po południu w jednym z lokali wyborczych w Warszawie. Towarzyszyła mu żona Karina Bosak.

Kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich Krzysztof Bosak z żoną Kariną podczas głosowania w lokalu wyborczym w XXX LO im. Jana śniadeckiego w Warszawie. Kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich Krzysztof Bosak z żoną Kariną podczas głosowania w lokalu wyborczym w XXX LO im. Jana śniadeckiego w Warszawie.
17:33

Pośród stołecznych dzielnic najwyższą frekwencję do godz. 12.00 odnotowano na Ursynowie - 34,51 proc. Niewiele niższa była w Wilanowie - 32,54 proc., i na Bemowie - 32,06 proc.

17:33

Na godz. 12.00 w Warszawie w wyborach prezydenckich frekwencja wyniosła 29,59 proc. - jest więc niemal dwa razy wyższa niż o tej porze pięć lat temu, gdy frekwencja była równa 15,09 proc. - wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej.

17:31

Głos w wyborach oddał już prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

17:28

Głosujący w województwie kujawsko-pomorskim przychodzą do lokali wyborczych w przeważającej większości z własnymi długopisami. Wszyscy mają maseczki, czego pilnują wyznaczone do tego osoby przy wejściu. Konieczna jest także dezynfekcja rąk. Kolejki tworzyły się rano, ale ok. 14.00 ruch zmalał.

Do godziny 12.00 w województwie kujawsko-pomorskim zagłosowało 23,61 proc. uprawnionych.

17:25

Swój głos w wyborach oddał już Mateusz Morawiecki. Premierowi towarzyszyła rodzina.

Premier Mateusz Morawiecki podczas głosowania w lokalu wyborczym przy ul. Spartańskiej w Warszawie Premier Mateusz Morawiecki podczas głosowania w lokalu wyborczym przy ul. Spartańskiej w Warszawie
17:21

W mniejszych miejscowościach okalających Warszawę wyborcy głosują falami - wynika z relacji członków komisji wyborczych w miastach i wsiach położonych nieopodal stolicy.

17:20

Do kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego wpłynęły zgłoszenia o nieprawidłowościach w pracy członków w trzech obwodowych komisjach wyborczych - podał w niedzielę członek okręgowej komisji wyborczej sędzia Michał Włodarek.

Zgłoszenia dotyczą pracy komisji w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, w Ostrowie Wlkp. i w Nowych Skalmierzycach.

- Zarzuty dotyczyły tego, że przed wydaniem karty do głosowania członkowie komisji nie weryfikowali wyborcy przy użyciu dokumentu tożsamości - powiedział Michał Włodarek z kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

17:19

- Zanotowaliśmy kilkanaście zasłabnięć zarówno w lokalach wyborczych, jak i pod lokalami - przekazała w niedzielę rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" Anna Smereka.

Rzeczniczka wskazała, że jedna z osób, 80-letni mężczyzna, zasłabł i stracił przytomność. - Mężczyzna był reanimowany przez zespół ratownictwa medycznego - podała.

- Został przewieziony na SOR do Szpitala Bielańskiego w stanie ciężkim, w trakcie czynności resuscytacyjnych - dodała.

Czytaj także

Zagłosowało ponad 64 proc. Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 21:01
Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 64,3 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos przeprowadzonego w 90 proc. komisji wyborczych. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 48,96 proc., a w drugiej - 55,34 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękuję i gratuluję kontrkandydatom". Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników wyborów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 21:00
- Wygrywam tę I turę dzięki państwa głosom rzeczywiście w sposób absolutnie zdecydowany, ta przewaga jest potężna i ogromnie jestem za to wdzięczny - powiedział w Łowiczu ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego po I turze wyborów.
rozwiń zwiń