X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zrywanie plakatów, obraźliwe napisy. Kilkadziesiąt incydentów wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 18:30
 - Od początku obowiązywania ciszy wyborczej doszło do 41 incydentów związanych z jej naruszaniem - poinformowała w niedzielę po południu st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. W związku z trwającym głosowaniem w wyborach prezydenckich doszło do ponad 200 wykroczeń i 13 przestępstw.
Trwają wybory prezydenckie w Polsce
Trwają wybory prezydenckie w PolsceFoto: Wojciech Strozyk/REPORTER

W stosunku do porannych danych liczba incydentów łamania ciszy wyborczej wzrosła o 13 przypadków. Polegały one na zrywaniu plakatów wyborczych, umieszczaniu na nich obraźliwych napisów czy zamazywaniu wizerunków poszczególnych kandydatów. W niedzielę najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano na Śląsku.

Wybory korona PAP-1200.jpg
Trwają wybory prezydenckie. Pierwszy raz w historii w formie hybrydowej

Łącznie w związku z trwającymi wyborami doszło do 229 różnego rodzaju wykroczeń, takich jak zakłócanie porządku. Policja poinformowała ponadto o 13 przestępstwach związanych z głosowaniem. Wśród nich, jak podała st. asp. Wioletta Szubska, są dwa przypadki nietrzeźwych przewodniczących komisji wyborczej. Jak policjantka informowała w południe w sprawie wyborczych incydentów, pierwszy taki przypadek zanotowano w Toruniu. - Tamtejsi policjanci zostali wezwani do jednej z komisji wyborczych, której przewodniczący był pod wpływem alkoholu. Sprawę prowadzi komenda miejska w Toruniu - mówiła.

Z kolei w Słupsku jeden z wyborców pobrał kartę do głosowania, a następnie schował ją do kieszeni i opuścił lokal. Sprawę wyjaśniają funkcjonariusze. W Poznaniu natomiast na policję zgłosiła się kobieta, która zostawiła swój dowód osobisty na stoliku, przy którym oddawała głos. Gdy po niego wróciła, dowodu już nie było. Czynności w tej sprawie prowadzi poznańska komenda.

Zniszczone banery

- W niedzielę w Łomiankach przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z Armii Poznań na ośmiu plakatach jednego z kandydatów na urząd prezydenta RP sprawca umieścił wulgarne treści. Sprawę prowadzi komisariat policji w Łomiankach - podała st. asp. Wioletta Szubska.

Czytaj także:

Wcześniej poinformowano, że w Białymstoku policjanci ujawnili dziewięć zniszczonych banerów wyborczych i jeden plakat.

- Z kolei w Płocku mężczyzna na rynku zerwał plakat jednego z kandydatów na urząd prezydenta RP i rzucił go na trawnik. Został zatrzymany - powiedziała.

Wskazała, że w Gorzowie Wielkopolskim funkcjonariusze zatrzymali grupę siedmiu nietrzeźwych osób podejrzewanych o usunięcie flagi państwowej z budynku komisji wyborczej. Z kolei w Wałbrzychu zatrzymano strażników miejskich, którzy zrywali plakaty. Dodała, że plakaty były również zrywane w powiecie szczycieńskim.

Przypomniała, że złamanie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które może grozić grzywna, od 20 do 5 tys. zł.

pap_20190618_22N (2).jpg
Wałbrzych: strażnicy miejscy zrywali plakaty prezydenta

"Wszelkie naruszenia należy zgłaszać policji"

Poinformowała również, że wszelkie naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać na policję. - Chodzi m.in. o rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień - dodała.

W niedzielę o godz. 7.00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Prezydenta kraju wybierzemy spośród 11 kandydatów.

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania (niedziela 21.00) w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Podczas jej trwania nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób.

Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

kstar/bb

Czytaj także

Cisza wyborcza. Ile trwa, czego zabrania i co grozi za jej złamanie?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 08:09
Cisza wyborcza potrwa od północy z piątku na sobotę do niedzieli (12 lipca), do czasu zamknięcia lokali wyborczych. W czasie jej trwania zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Za jej złamanie grożą surowe kary pieniężne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łukasz Młyńczyk: walka toczy się o elektorat, który bardzo rzadko chodzi na wybory

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 22:10
- Myślę, że gra toczyłaby się ewentualnie o taki elektorat, który bardzo rzadko czy wręcz nigdy nie wybiera się na wybory i nagle przyszłoby mu to do głowy. Wówczas kierowałby się takim imperatywem "jakie korzyści mógłby odnieść potencjalnie lub jakie korzyści odnosi" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęła się cisza wyborcza. Obowiązuje też w internecie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 04:12
O północy rozpoczęła się cisza wyborcza. Zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej i podawanie do publicznej wiadomości sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych.
rozwiń zwiń